Elhibázott hitelprogram

Senki nem jelentkezett arra a kedvezményes hitelprogramra, amellyel a kormány a járóbeteg-szakrendelőket szerette volna privatizálni úgy, hogy az új cégben a dolgozók szerezzenek tulajdonrészt. A 25 milliárd forintos hitelkeretet ezért más célra fordítják.

2005. 09. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Év eleje óta mód lenne a szakrendelők privatizációjára a Magyar Fejlesztési Bank kedvezményes kölcsöne segítségével. A magánosításban a tulajdonos önkormányzatok mellett kizárólag az egészségügyi dolgozók vehettek volna részt. Hiába azonban a kedvezményes kamatozású, összesen 25 milliárd forintos hitelkeret, egyetlen jelentkező sem akadt.
El kell ismerni, hogy rossz volt ez a pályázat – mondta Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Hozzátette: meg kellett vizsgálni, miként lehetne felhasználni ezt az összeget. Úgy döntött a kormány, hogy az önkormányzati hitelprogram részévé teszi ezt a 25 milliárd forintot, így bármilyen humán-egészségügyi szolgáltatás fejlesztéséhez igénybe vehető. Lehetne belőle például orvosoknak lakásokat építeni, mentőállomást fejleszteni vagy akár a járóbeteg-szakellátókat korszerűsíteni. Mindezt hosszú futamidővel, többéves fizetési haladékkal, árfolyamkockázat nélkül, támogatott kamattal használhatják fel – tette hozzá a miniszter.
A szakrendelők dolgozói kockázatosnak tartották saját kezükbe venni intézményüket, ezért nem éltek a munkavállalói résztulajdonszerzés lehetőségével – mondta korábban többször is Varga Imre, a szakrendelők szövetségének elnöke. Hozzátette: a dolgozók joggal ódzkodnak attól, hogy költségekbe verjék magukat. Az ötletszerűnek tűnő társadalombiztosítási finanszírozási változások egy évre sem teszik kiszámíthatóvá a bevételtervezést. Hogy mernének így hosszú futamidejű hitelben gondolkodni? Inkább maradnak szegény közalkalmazottak. Gondot okoz az is, hogy az önkormányzatoknak garantálniuk kell a területükön élők ellátását. Ha a privatizált rendelők a tb-től járó bevételből nem tudnák törleszteni a hiteleket, az egészségügyi dolgozók egzisztenciájának megingása mellett súlyos betegellátási gondok is jelentkezhetnek. Csak akkor lehet sikeres a privatizáció, ha a kormányzat tisztázza: ki lesz a felelős, ha bekövetkezik a csőd, s kinek a kötelessége megoldást keresni a betegek ellátására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.