Gondban a mentőszolgálat

2005. 09. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül nehéz pénzügyi helyzet vár az Országos Mentőszolgálatra (OMSZ) a példátlanul magas üzemanyagárak, valamint a Pénzügyminisztérium által elrendelt maradványképzés miatt. Országszerte 828 mentőgépkocsit használ a szolgálat. Ezek havonta összesen ötmillió kilométert futnak, és körülbelül 600 ezer liter üzemanyagot használnak el. A nagy mennyiségű fogyasztás miatt óriási többletkiadást jelent az üzemanyagárak drasztikus emelkedése.
Az OMSZ-nél már vizsgálják, hogyan tudnák átvészelni a nehézségeket. Győrfi Pál szóvivő hangsúlyozta: semmiképpen nem állítanak le mentőautókat. Hozzátette: az Egészségügyi Minisztériumhoz fordultak, jelezve, hogy rendkívül kedvezőtlen pénzügyi helyzetbe kerültek, és szükség lehet a tárca segítségére is.
*
A tervezett áfamódosítás nagyságrendileg nem csökkenti a szervezet többletkiadásait.
Közben súlyosbítja a mentők gondjait, hogy több mint félmilliárd forintnyi maradványképzésre kötelezték őket. Többször is beszámoltunk róla, az állam által fenntartott és finanszírozott intézményeket arra utasították, hogy az államháztartási adatok javítása érdekében egy meghatározott összeget jövő év januárjáig „zároljanak”, azaz ne költsenek el a büdzséjükből.
Szerettük volna megtudni az egészségügyi tárcától, hogy a rendkívüli helyzet miatt szánnak-e többletforrást a mentőszolgálatnak. Kántor Katalin megbízott főosztályvezető pénteken azonban azt közölte e-mailben, hogy a válasz utánajárást igényel, ezért arra csak ma számíthatunk. Így egyelőre nem tudtuk meg azt sem, hogy a minisztérium átlagosan mekkora üzemanyagárral számolt, amikor az OMSZ idei költségvetését tervezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.