Hézagos közgyógynyilvántartás

Egy adminisztrációs hiba megoldása nélkül néhány hónap múlva a közgyógyellátottak közül sokan nem kaphatnák meg ingyenesen a nekik járó gyógyszereket. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) azonnali intézkedést ígér.

2005. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száznegyvenegyezer receptet kért be ellenőrzésre a patikákból az OEP a közelmúltban. A vényeket közgyógyellátásra jogosultaknak állították ki, ők azok a betegek, akik térítésmentesen kapják meg a közgyógylistán szereplő gyógyszereket. Az ellenőrzés kiderítette, hogy közel 30 ezren úgy jutottak ingyenesen orvossághoz, hogy az erre való jogosultságuk nem szerepelt az egészségbiztosító hatósági nyilvántartásában.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindannyian jogosulatlanul használtak közgyógyigazolványt – hangsúlyozta Kerekesné Nemes Mária, az OEP főosztályvezető-helyettese. Szerinte arról van szó, hogy az önkormányzatok egy része nem, vagy csak nagy késéssel jelenti, ha kiállít egy ilyen okiratot, holott ezt a jogszabály szerint három napon belül kellene megtennie.
Az OEP úgy látja: jogellenes egy olyan igazolvánnyal gyógyszert kiváltani, amelyik nem szerepel a hatósági regiszterben, most azonban mégsem büntetnek senkit. Azzal próbálják megoldani a problémát, hogy felhívják az önkormányzatok figyelmét: jelentsék időben, ha igazolványt állítanak ki.
A most észlelt visszásság aggályossá teheti a közgyógyellátás új rendszerének bevezetését is. Ennek első eleme lenne, hogy a patikák on-line kapcsolatba kerülnek az OEP nyilvántartásával, és csak annak adhatnak ki „közgyógyra” felírt orvosságot, akinek a jogosultságát visszaigazolták. Ha ez a rendszer már működne, akkor a most kiszűrt 30 ezer beteg nem kaphatta volna meg gyógyszerét. Próbaüzemben már az idén elindul ez a rendszer, míg jövő év közepétől országszerte élesben működik majd.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke nem érti, hogy miért nem kerül az egészségbiztosító feladatkörébe a közgyógyigazolványok kiállítása, ha mindez ekkora gondot okoz. Mint mondta: az on-line ellenőrzés kellemetlen helyzetbe hozhatja majd a patikusokat és a betegeket is, ha a rendszer – egy hiba miatt – nem igazolja vissza egy páciens jogosultságát. Hozzátette: nem tudni, hogy milyen költségekkel jár a patikáknak az on-line rendszer kiépítése. A kis forgalmú gyógyszertárak biztosan nem tudnak erre pénzt áldozni, az viszont nem megengedhető, hogy egyes településeken ne lehessen közgyógyra felírt gyógyszert kiváltani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.