Egy kutatásban közel ötszáz szakorvosjelöltet kérdeztek meg külföldi munkavállalási szándékáról. A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja és a Magyar Rezidens Szövetség által végzett felmérésből kiderül: 66 százalékuk gondolkodik azon, hogy az EU valamely tagállamába megy dolgozni. A távozást fontolgatók közül tíz százalék mondta, hogy már aktívan keres állást.
Barta Péter, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint ez a tíz százalék nem feltétlenül tűnik soknak, de ha tudjuk, hogy többségük olyan szakterületen dolgozik, amelyben már itthon is nagy az orvoshiány, akkor mindez komoly aggodalomra ad okot. Hozzátette: a kivándorlók száma folyamatosan nő. A legfőbb célország ma már nem Németország, hanem Anglia és Írország.
Zajlik egy másik felmérés is – mondta Barta Péter –, ebben kezdő orvosokat és szakorvosokat kérdeznek meg, hogy mekkora lenne az a fizetés, amelynél már nem gondolkodnának külföldi munkavállaláson. Még csak kevés válasz érkezett, de a megkérdezettek többsége azt állította, hogy havi nettó 200 ezer forinttal megelégedne. A szakvizsgával rendelkező fiatalok ennél valamivel többet szeretnének. Barta hangsúlyozta: úgy tűnik, kis anyagi befektetéssel itthon lehetne tartani számos orvost, akiket egyébként a magyar állam több mint tízmillió forintért képez ki. Ma egy kezdő orvos fizetése alig nettó százezer forint.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke közölte: uniós csatlakozásunk óta körülbelül ezren kérték a jó hírnévről szóló igazolást, ami a külföldi munkavállaláshoz szükséges. Arról azonban már nincs információjuk, hogy közülük valójában hányan helyezkedtek már el valamely uniós országban.
– Kizárólag béremeléssel nem lehet megoldani az elvándorlás okozta problémát – fogalmazott Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Angliában például nemzetgazdasági átlagban is jobban keresnek a doktorok, mégis hatalmas belőlük a hiány – fogalmazott, hozzátéve, ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell lépni a bérfelzárkóztatásban. Arra a kérdésre, hogy milyen ütemezésű béremelésre számíthatnak az egészségügyi dolgozók, csak annyit mondott: azt tudjuk ígérni, hogy 2013-ra a magyar orvosok bére eléri az akkori uniós átlag kétharmadát.
Verőcei hajótragédia: szabadon engedték a cseh kapitányt, aki a szállodahajót vezette