Nettó 200 ezer elég lenne a maradáshoz

A kezdő orvosok nem gondolkodnának külföldi munkavállaláson, ha mintegy nettó 200 ezer forint lenne a fizetésük – derült ki egy felmérésből. A szakvizsgával rendelkezők ennél valamivel többet szeretnének keresni. A legfrissebb adatok szerint a szakorvosjelöltek 66 százaléka gondolkodik azon, hogy külföldre megy dolgozni.

2005. 09. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kutatásban közel ötszáz szakorvosjelöltet kérdeztek meg külföldi munkavállalási szándékáról. A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja és a Magyar Rezidens Szövetség által végzett felmérésből kiderül: 66 százalékuk gondolkodik azon, hogy az EU valamely tagállamába megy dolgozni. A távozást fontolgatók közül tíz százalék mondta, hogy már aktívan keres állást.
Barta Péter, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint ez a tíz százalék nem feltétlenül tűnik soknak, de ha tudjuk, hogy többségük olyan szakterületen dolgozik, amelyben már itthon is nagy az orvoshiány, akkor mindez komoly aggodalomra ad okot. Hozzátette: a kivándorlók száma folyamatosan nő. A legfőbb célország ma már nem Németország, hanem Anglia és Írország.
Zajlik egy másik felmérés is – mondta Barta Péter –, ebben kezdő orvosokat és szakorvosokat kérdeznek meg, hogy mekkora lenne az a fizetés, amelynél már nem gondolkodnának külföldi munkavállaláson. Még csak kevés válasz érkezett, de a megkérdezettek többsége azt állította, hogy havi nettó 200 ezer forinttal megelégedne. A szakvizsgával rendelkező fiatalok ennél valamivel többet szeretnének. Barta hangsúlyozta: úgy tűnik, kis anyagi befektetéssel itthon lehetne tartani számos orvost, akiket egyébként a magyar állam több mint tízmillió forintért képez ki. Ma egy kezdő orvos fizetése alig nettó százezer forint.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke közölte: uniós csatlakozásunk óta körülbelül ezren kérték a jó hírnévről szóló igazolást, ami a külföldi munkavállaláshoz szükséges. Arról azonban már nincs információjuk, hogy közülük valójában hányan helyezkedtek már el valamely uniós országban.
– Kizárólag béremeléssel nem lehet megoldani az elvándorlás okozta problémát – fogalmazott Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Angliában például nemzetgazdasági átlagban is jobban keresnek a doktorok, mégis hatalmas belőlük a hiány – fogalmazott, hozzátéve, ez persze nem jelenti azt, hogy nem kell lépni a bérfelzárkóztatásban. Arra a kérdésre, hogy milyen ütemezésű béremelésre számíthatnak az egészségügyi dolgozók, csak annyit mondott: azt tudjuk ígérni, hogy 2013-ra a magyar orvosok bére eléri az akkori uniós átlag kétharmadát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.