Segítség meddő nőknek

Egy törvényi szabályozás a meddő párok közül évente körülbelül háromszázat megfoszt attól a lehetőségtől, hogy a mesterséges megtermékenyítés egy speciális módjával gyermeket vállalhassanak. Rajtuk segítene az a tervezett jogszabály-módosítás, amely szerint a nők petesejtet adományozhatnának közeli hozzátartozójuknak. Egyesek szerint azonban ezt nemcsak rokonoknak, hanem ismerősöknek is lehetővé kellene tenni.

2005. 10. 25. 13:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma a mesterséges megtermékenyítés egy speciális módja jelenti az egyetlen megoldást a gyermekszülésre azoknak a nőknek, akik képesek lennének kihordani az újszülöttet, ám nincs életképes petesejtjük, hogy teherbe essenek. A petesejt-adományozás azt jelenti, hogy egy másik nő petesejtjét mesterségesen megtermékenyítik a férj vagy élettárs spermájával, és az embriót beültetik a meddő nő méhébe. Ma azonban ez a módszer szinte egyáltalán nem működik. A törvény szerint az eljárás ugyanis csak akkor alkalmazható, ha az adományozó személye ismeretlen marad. Ám így éppen a rokonok közötti adományozás válik lehetetlenné, pedig a petesejtkivétel, előkezelést igénylő, kockázatos műtét, amelyre szinte csak azok vállalkoznának, akik érzelmileg kötődnek a meddő párhoz. Más nemigen vállalja a procedúrát, a jogszabály szerint ugyanis anyagi ellenszolgáltatás azért nem adható – vélekedett Urbancsek János egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem I. Számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának osztályvezetője. Elmondta: sok meddő pár kereste fel azzal, hogy testvérük, unokatestvérük hajlandó lenne segíteni, ám őket el kellett küldeni, hiszen nem volt biztosítható az anonimitás.
A petesejt-adományozást szeretné működőképessé tenni a kormány – nyilatkozta Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Ezért a kabinet elfogadta azt a javaslatot, amely közeli rokonok esetén lehetővé teszi az anonimitás feloldását.
Csernus Eszter, a Társaság a Szabadságjogokért nevű civil szervezet jogásza szerint nemcsak rokonoknak, hanem ismerősöknek is biztosítani kellene ezt a lehetőséget. A pénzért történő felajánlást azzal lehetne kiszűrni, ha etikai bizottság vizsgálná a felek motivációját.
Noha növelték a lombikbébiprogramban részt vevők munkahelyi védettségét, szakemberek úgy látják: a tb-finanszírozáson is változtatni kellene ahhoz, hogy az ilyen meddőségi kezelés szélesebb körben hozzáférhető legyen, és a jelenlegi évi 2-3 ezernél lényegesen több gyermek születhessen így. Ma a biztosító öt próbálkozást fedez a pároknak, ám a gyógyszerekhez csak részben ad támogatást, amelyek így kezelésenként 100-200 ezer forintba kerülnek, amit sokan nem tudnak megfizetni. Szerintük a tb-nek inkább csak 3 kezelést kellene finanszíroznia, ám azt gyógyszerköltséggel együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.