Ma a mesterséges megtermékenyítés egy speciális módja jelenti az egyetlen megoldást a gyermekszülésre azoknak a nőknek, akik képesek lennének kihordani az újszülöttet, ám nincs életképes petesejtjük, hogy teherbe essenek. A petesejt-adományozás azt jelenti, hogy egy másik nő petesejtjét mesterségesen megtermékenyítik a férj vagy élettárs spermájával, és az embriót beültetik a meddő nő méhébe. Ma azonban ez a módszer szinte egyáltalán nem működik. A törvény szerint az eljárás ugyanis csak akkor alkalmazható, ha az adományozó személye ismeretlen marad. Ám így éppen a rokonok közötti adományozás válik lehetetlenné, pedig a petesejtkivétel, előkezelést igénylő, kockázatos műtét, amelyre szinte csak azok vállalkoznának, akik érzelmileg kötődnek a meddő párhoz. Más nemigen vállalja a procedúrát, a jogszabály szerint ugyanis anyagi ellenszolgáltatás azért nem adható – vélekedett Urbancsek János egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem I. Számú Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának osztályvezetője. Elmondta: sok meddő pár kereste fel azzal, hogy testvérük, unokatestvérük hajlandó lenne segíteni, ám őket el kellett küldeni, hiszen nem volt biztosítható az anonimitás.
A petesejt-adományozást szeretné működőképessé tenni a kormány – nyilatkozta Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Ezért a kabinet elfogadta azt a javaslatot, amely közeli rokonok esetén lehetővé teszi az anonimitás feloldását.
Csernus Eszter, a Társaság a Szabadságjogokért nevű civil szervezet jogásza szerint nemcsak rokonoknak, hanem ismerősöknek is biztosítani kellene ezt a lehetőséget. A pénzért történő felajánlást azzal lehetne kiszűrni, ha etikai bizottság vizsgálná a felek motivációját.
Noha növelték a lombikbébiprogramban részt vevők munkahelyi védettségét, szakemberek úgy látják: a tb-finanszírozáson is változtatni kellene ahhoz, hogy az ilyen meddőségi kezelés szélesebb körben hozzáférhető legyen, és a jelenlegi évi 2-3 ezernél lényegesen több gyermek születhessen így. Ma a biztosító öt próbálkozást fedez a pároknak, ám a gyógyszerekhez csak részben ad támogatást, amelyek így kezelésenként 100-200 ezer forintba kerülnek, amit sokan nem tudnak megfizetni. Szerintük a tb-nek inkább csak 3 kezelést kellene finanszíroznia, ám azt gyógyszerköltséggel együtt.
Elképesztő fordulat jön az időjárásban, erre készüljön fel!