Sürgősségi ellátás után jelzálog?

Végső esetben jelzáloggal is megterhelhetnék azoknak az ingatlanát, akik sürgősségi ellátásra szorultak, de nem volt biztosításuk – hacsak nem hoz ennek kizárására külön rendelkezést az egészségügyi tárca. Az ellenzék szerint nem „európai lépés” az állampolgári jogon járó térítésmentes életmentés megszüntetése.

2005. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kötelesek lesznek megvizsgálni a sürgősségi ellátás után a kórházban vagy a szakrendelőben, hogy a betegnek van-e biztosítotti jogviszonya (a taj-kártya ilyen szempontból nem jelent semmit). Ha nincs, akkor számlát küldenek, hogy a pácienstől az ellátás költségét behajtsák. Ha az illető nem fizet, az egészségügyi intézmény értesíti az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt (OEP). Így megkaphatja az ellátásért járó finanszírozást, igaz, kizárólag akkor, ha a biztosító ellenőrizte, hogy valóban csak a sürgősségi ellátást végezték el. A páciensen ekkor már az OEP próbálja meg ismét behajtani a követelést – derül ki az Egészségügyi Minisztérium törvénymódosító javaslatából. Rácz Jenő szakminiszter szerint a biztosító a bíróság segítségével is megpróbálhatja behajtani a pénzt. Bíróságon és ügyvédi irodákban is érdeklődtünk, milyen szabályok vonatkoznak egy ilyen követelés behajtására, de a szakemberek a tervek ismerete nélkül az általános szabályokat tudták elmondani. Ha a bíróság fizetésre kötelez valakit, a pénzt először a munkabérből, majd az ingóságából, végül pedig az ingatlanvagyonból hajthatják végre – mondták.
– Nem európai megoldás, hogy a sürgősségi ellátás költségét utólag kiszámlázzák azoknak, akiknek nincs biztosításuk – fogalmazott tegnapi sajtótájékoztatóján Frajna Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője. Ha ezt a rendszert szeretné a kormány megvalósítani, akkor Gyurcsány Ferenc és Rácz Jenő egészségügyi miniszter is hazudott – fogalmazott. Mindketten elmondták ugyanis, hogy a sürgősségi ellátás emberi jogon jár majd mindenkinek. Frajna szerint a biztosítottakról szóló nyilvántartás bizonytalan, így olyanok is kaphatnak sok százezer forintról szóló számlát, akiknek van biztosításuk.
Az egészségügyi tárca közleménye leszögezi: a sürgősségi orvosi beavatkozásoknál az lesz az elv, hogy előbb gyógyít az orvos, ment a mentő, az elszámolást az egészségpénztár ezt követően végzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.