Furcsa gyakorlat a vérdíjak kitűzésénél

Egy bűncselekmény jellege, illetve az annak felderítésére indult nyomozás állása alapján döntik el a rendőrségnél, hogy kitűznek-e nyomravezetői díjat vagy sem – tudtuk meg Garamvölgyi Lászlótól, az ORFK szóvivőjétől. Egy városi rendőrkapitány egymillió forintig, míg az országos rendőrfőkapitány korlátlanul megállapíthat nyomravezetői díjat.

Török László
2009. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Számos alkalommal a rendőrség a közelmúltban a közvélemény számára nehezen követhető módon határozott a nyomravezetői díjak kitűzéséről. Míg például a kiskunlacházi brutális gyilkosság ügyében (itt egy 14 éves lányt erőszakoltak, majd öltek meg máig ismeretlen tettesek) a mai napig nem ajánlottak fel nyomravezetői díjat, addig például Szilvásy György polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter nyaralóját ért támadásnak már a másnapján ötmillió forintot állapítottak meg. Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője érdeklődésünkre közölte, általánosságban elmondható, hogy egy bűncselekmény jellege, súlyossága és a nyomozás állása alapján dönthetnek a nyomravezetői díj kitűzéséről. A tábornok szerint sokszor célszerű már a nyomozás elején külső segítséget igénybe venni, ám nyomravezetői díj meghatározására az eljárás későbbi szakaszában is lehetőség van. Garamvölgyi hozzátette, a jogszabályok alapján egy városi kapitány egymillió forintig, egy megyei vagy a budapesti főkapitány hárommillió forintig (minden gyilkossági ügyet automatikusan megyei hatáskörben nyomoznak), a Nemzeti Nyomozó Iroda vezetője ötmillió, míg az országos rendőrfőkapitány korlátlanul meghatározhat nyomravezetői díjat. Ezt egyébként minden rendőri szervnek a saját költségvetéséből kell finanszíroznia.
A dandártábornok a kiskunlacházi eset kapcsán kifejtette, ott a helyszíni szemle után úgy tűnt, hogy forró nyomon gyorsan megoldhatják az ügyet. A csaknem három hónapja történt gyilkosság felderítésén dolgozik gyakorlatilag a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság életvédelmi alosztályának teljes állománya, mintegy másfél tucat nyomozó. A vizsgálat egyelőre nem hozott a közvélemény számára is értékelhető eredményt.
Más esetekben a rendőrség feltűnően hamar kért külső segítséget. Ilyen volt, amikor Bene László akkori országos főkapitány 2007. február 13-án azonnal ötmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel a Teve utcai rendőrpalota elleni fegyveres támadás ügyében.
Bencze József országos rendőrfőkapitány is egy nap alatt döntötte el tavaly szeptemberben, hogy ötmillió forintot kínálnak a Szilvásy-villa gyújtogatóinak kézre adásáért. Ugyancsak az ORFK első embere 2008 novemberében a nagycsécsi és a pécsi cigány halálos áldozatokat követelő támadások nyomravezetőinek tízmillió forintot kínált, egyelőre hiába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.