Háttal a moziban

2009. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma Magyarországon egy nyugdíj előtt álló, tisztességben megőszült asszony minimálbéres közmunkáért – szennyvízcsatorna-tisztítás, árokásás – könyörög a helyi polgármesternél, mert megszűnt a munkahelye. Tizenhat éve nem látott gazdasági visszaesést élünk meg hazánkban. Két válságkezelő kormányzati reklámblokk között érdemes csak a számokat nézni.
Tehát: már tavaly nyártól az egész ország jóval kevesebbet termelt, mint egy évvel korábban. Idén pedig még ennél is rosszabb lesz a teljesítmény négy-öt százalékkal. Ennyivel kevesebb terméket állítanak elő a hazai gyárak, legalább ennyivel kevesebb a munkahely, és ennyivel esik vissza a lakosság jövedelme. Két számjegyű az ipari termelés zuhanása, a magyarországi áruk exportja pedig még a gyenge forint ellenére is húsz százalékot zsugorodott. Nincs megrendelés, a nagyvállalatoknak beszállító kis- és középvállalkozások megfizethető banki hitel híján egyik napról a másikra vergődnek. A forintot csak erőteljes jegybanki beavatkozással sikerül visszahúzni történelmi mélypontjáról, és tartani a 300-as pszichológiai határ környékén. Eladatlan lakások ezrei mutatják, hogy az építőipar egyötödével esett vissza, miközben a lánctartozások miatt a tisztességes vállalkozók azért dolgoznak, hogy a kifizetetlen számlák után befizessék az áfát. A cégcsődök és a felszámolások rekordot döntenek, és másfélszeresére nőtt azoknak a családoknak a száma, amelyek három hónapnál régebbi tartozást halmoztak fel a bankjukkal szemben.
És most mindezért a kabinet kizárólag a világgazdasági válságot hibáztatja. Gyurcsány Ferenc hirtelen megtalálta a rossz hírekről tudósító Financial Times brit gazdasági lapot, saját minisztereivel ünnepélyes keretek között egyeztet, válságcsúcsokat ül, és naponta változó krízisreceptekkel áll elő. Lapzártánkkor éppen a hazai piacot védő, úgynevezett protekcionista program volt érvényben, holott az utóbbi hat év ennek pontosan az ellenkezőjéről szólt. Gigatámogatásokat adtak a multiknak, akik ellenében most látványosan meg akarják védeni a hazát. Eközben a válság ránk zúdulása óta a megvalósult új munkahelymegtartó intézkedések forrása kevesebb, mint az iskolai digitális táblák ára. Hétmilliárdért vásárolnak irodabútort, másfél milliárdért kommunikálhat a Miniszterelnöki Hivatal, miközben a veszprémi gyilkosság kellett ahhoz, hogy kétmilliárd forinttal megszánják a korábban megrövidített rendőrségi kasszát. Bajnai Gordon 2007 eleje óta ugyanazokkal az uniós milliárdokkal házal, amelyek válságkezelő programra átkeresztelve majd csak évek múlva fognak megérkezni – ha lesz hitel a hazai önerőre. A Párt-keltében naponta vendégeskedő Gyenesei minisztériuma alá tartozó települések nyakig ülnek az adósságban, sok helyen hitelből fizetik az iskolák, óvodák és a szociális intézmények napi számláit. A 2002-től tartó felelőtlen és szavazatszerző túlköltekezés, a kormányzati képtelenség és a 2006-os Gyurcsány-csomag következtében lefagyott gazdaság miatt roskadozik az ország a hitelválság nyomása alatt. Nota bene: békeidőben, nagyobb természeti csapások nélkül manőverezte idáig az országot ez a kabinet, miközben a többi visegrádi ország aranykorát élte.
A kérdés megkerülhetetlennek tűnik: gondatlanságból vagy szándékosan juttatták mai helyzetébe a magyar gazdaságot? Az első esetben a vezetőket hanyag kezelésért, a második esetben hűtlen kezelésért kellene büntetőjogilag felelősségre vonni – különösen nagy vagyoni hátrány okozása miatt.
A legrosszabb forgatókönyv szerint van még bő egy évük, hogy megmutassák: nem háttal ülnek a moziban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.