Valószínűleg lopott sertések húsának feldolgozása közben értek tetten egy perkátai illegális vágóhídon öt férfit – a telep bérlőjét és öt hentest – a rendőrség, a tisztiorvosi szolgálat, a környezetvédelmi felügyelet és az élelmiszerlánc-biztonsági hatóság munkatársai szerdán este. A helyszínen huszonhárom leszúrt, részben feldolgozott és egy élő disznót, tíz mázsa fagyasztott húst, öt mázsa vágási hulladékot, 800 kilogramm csontot és öt mázsa egyéb nyesedéket foglaltak le. A jelek szerint a tettesek ezen az eldugott telepen ölték le a disznókat, és a fagyasztókban raktározták a húsukat. Ráadásul a telepen, egy romos épület mellett találtak egy szintén lopott teherautót, amelyet azóta visszakapott a tulajdonosa.
A környéken az utóbbi fél évben rendkívüli módon megszaporodtak a lopások állattartó telepekről, illetve gazdáktól esetenként húsz-huszonöt, máskor akár ötven-száz sertés is eltűnt. Lapunk úgy tudja, a nyomozás valójában ezen lopások miatt indult, majd egy jókor érkezett bejelentés alapján csaptak le az illegális vágóhídra és érték tetten a feldolgozókat.
A veszélyes maradványokat a mészárosok a telepen és a mellette lévő erdőben égették el, illetve ásták el. A helyszínen lebukott férfiakat hulladékgazdálkodás rendjének megsértése gyanújával őrizetbe vették és kihallgatták. A rendőrség tegnap szabadlábra helyezte a négy mészárost, de kezdeményezték a vágóhíd soponyai bérlőjének előzetes letartóztatását. A telepen lefoglalt tárgyi bizonyítékok és egyéb adatok alapján nemcsak a sertések eredetét vizsgálják, hanem azt is, hogy feldolgozás után a húst kik, kiknek és miként értékesítették. Az ügy részleteinek feltárásában több szakértő is részt vesz – tájékoztatta lapunkat R. Szabó Ágnes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
A vágóhidat bérlő cég korábban Ausztriából származó sertések feldolgozására kért engedélyt. A helyszíni szemlén előkerült egy bélyegző is, mint kiderült, a csalók a húst a helyszínen látták el hamis osztrák hatósági jellel. Gombos Zoltán Fejér megyei főállatorvos emlékeztetett arra, hogy a kereskedőknek kötelességük ellenőrizni az általuk forgalmazott élelmiszer eredetét, útját az élelmiszerláncban. Az eddigi adatok alapján a bérlő több száz milliós élelmiszerlánc-felügyeleti bírságra számíthat, és fizetnie kell a lefoglalt hús megsemmisítésének költségeit is. A veszélyes hulladék okozta szennyezés miatt vizsgálódni kezdett a környezetvédelmi hatóság is, a terület feltérképezése után a környezet visszaállításának költsége szintén a bérlőre hárul.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése