Segíthet az állatterápia

Hazánkban egyre több helyen alkalmaznak terápiás állatokat, de a döntéshozók egyelőre nem vesznek tudomást jótékony hatásairól. Pedig a kutyás foglalkozások jobbítják, meghosszabbítják az életet.

2009. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kezdetek. B. Levinson amerikai pszichiáter 1968-ban figyelt fel az állatterápia jótékony hatásaira. Egy kisgyereket kezelt, de semmire nem jutott vele, a kicsi nem szólalt meg, míg egy alkalommal kénytelen volt a kutyáját is magával vinni a rendelőbe. A gyerek játszani kezdett vele, és pillanatok alatt feloldódott, előbb a kutyával, majd az orvossal is hajlandó volt kommunikálni.


Lassan Magyarországon is elfogadottá válik, hogy a drog- és lőszerkereső kutyák mellett vakvezető, mozgássérült-segítő, esetleg mentőkutyák is dolgoznak körülöttünk. A terápiás állatokról azonban még keveset hallani. Pedig kicsit másképpen, de ők is életet mentenek: pszichiátriai betegekét, sérült gyermekekét, idősekét. Előbb a tapasztalat, majd a vizsgálatok is bebizonyították, hogy a velük való foglalkozás többek között csökkenti a feszültséget, a szívinfarktus veszélyét, erősíti az immunrendszert, jelenlétük mozgásra és kapcsolatteremtésre sarkall, egyszóval javítja az élet minőségét.
Egy ilyen kutyás foglalkozáson vettünk részt nemrégiben a budapesti Vázsonyi Vilmos idősek otthonában, ahol a Tetra 2002 Állatterápiás Alapítvány önkéntesei évek óta hetente egyszer tartanak kutyás látogatást. Mint minden hasonló intézményben, az itt élőknek is a kiszolgáltatottsággal, a magánnyal, a feleslegessé válás érzésével kell megküzdeniük, úgy, hogy minden percüket idegenekkel kell megosztaniuk. A régi kapcsolataik megszakadnak, és bizony gyakran megesik, hogy a családjuk is megfeledkezik róluk. Szerencsés esetben – ha van rá szakember, pénz és legfőképpen akarat – az ott dolgozók igyekeznek tompítani ezeken, és terápiát, illetve értelmes elfoglaltságot ajánlani a bentlakóknak, hogy megtörjék a monotóniát. A kutyák érkezése ilyen esemény. Lábtörlés, itatás, aztán indulás fel az emeletre Cimpa, a törpe uszkár, Quinni, a yorkshire terrier, Szofi, a border collie, és gazdáik: egy gyógypedagógus, egy állatorvos és egy szociális munkás.
Az idősek napokkal korábban készülnek a látogatásra, beszélgetnek róla, a kutyáknak jutalomfalatokat gyűjtenek, azaz aktivizálják magukat. Van olyan asszony, aki csak hetente egyszer, a látogatási napon hajlandó felkelni az ágyból. Ilyenkor a szép ruháját veszi fel, és kéri, hogy fésüljék meg – meséli Dezsényi Beáta pszichológus. A mozgásra képesek a társalgóban várják őket. – Csillagocskám! – tárja szét a karját Márta néni, és Szofi, a kezdő terápiás máris a keze alatt szuszog. Az asszony gyömöszöli, nézegeti, és mesélni kezd a kutyájáról, akit valaki elütött, majd a gyermekkoráról. János, az örök bútordarab, az ajtóban várja a vendégeket, nagyon szeret játszani velük, Cimpa pedig minden utasítását követi: sípoló játékát hozza boldogan, pacsit ad, bohóckodik. János nevet, és bár nehezen formálja a szavakat, beszél a kutyához.
A betegszobában többnyire ágyhoz kötött vagy nagyon nehezen mozgók, esetleg szellemileg leépült idősek laknak, tán nekik van leginkább szükségük az állatok jelenlétére. Anna néninek mindkét lábát amputálták, nagyon ritkán kel föl. Most mégis felülve vár rájuk, mosolyog, szinte ráveti magát a kutyákra. És kiderül, fél éve senki nem látogatta a családjából, de most végre vendégeket fogadhat: a három kutyát. Kockás terítőbe csokit rejt el, és a tiltás ellenére Quinni szájába teszi. Aztán sorra járulnak elé a többiek, Anna néni játszik, labdát dobál, simogat, és egyfolytában mesél, kérdez, mi van odakint?
Gizus nemrégiben került az idősotthonba, bizonytalanul int, amikor megkérdezik tőle, szeretné-e közelebbről látni a kutyákat. Egyiket felemelik, majd néhány perc múlva jelzi, tegyék az ágyára, és az állat felé mozdul görcsben álló keze. Hozzáér, és mosolyog, később pedig, bár nagy erőfeszítésébe kerül, jutalomfalattal kínálja.
Az, hogy egy intézményben dolgozhatnak-e állatok, a vezetőtől függ. Előítéletek persze vannak, a kutyák azonban ápoltak, rendszeresen állatorvos ellenőrzi őket, és gazdáikhoz hasonlóan képzés, vizsga előzi meg a bevetésüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.