Egyre több a hajléktalan

Hetente harminc új rászoruló jelentkezik a hajléktalanok ellátásával foglalkozó Menhely Alapítványnál a fővárosban, többségük vidékről érkezik, ahol még a budapestinél is kevesebb a szakember és a szociális szolgáltatás. Hozzáértők szerint szociális összeomlás fenyeget, ha a döntéshozók sürgősen nem dolgozzák ki a lakhatást védő szabályozást.

2009. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felhívás a rászorulókért. Segítsünk egy tál étellel elnevezéssel indított akciót a Menhely Alapítvány és a pécsi dohánygyár. Utóbbi támogatásával egy éven keresztül naponta 150 ember jut meleg ételhez a fővárosi, Kürt utcai melegedőben. Reményeik szerint felhívásukhoz az ország több olyan cége is csatlakozik, amely egyetért abban, hogy a gazdasági szereplők nem bújhatnak ki a társadalmi felelősségvállalás alól. A Kürt utcában eddig elég volt napi százötven adag étel, újabban azonban jegyeket osztanak, hogy elkerüljék a tömegjeleneteket.


Oslóban negyvennégy, Dublinban egészen pontosan száztíz hajléktalan él. Budapesten ezerötszáz fedél nélkülit számoltak össze idén az önkéntesek, országszerte pedig 25-30 ezerre teszik a számukat. Nem véletlen ez a különbség, Norvégiában például 2000-ben elkezdtek egy programot, és azt mostanra végre is hajtották. Magyarországon is készültek hasonló tervezetek, de a politikusok forráshiányra hivatkozva mindannyiszor már az indulásukkor ellehetetlenítették őket, ezért a fedél nélküliek száma nemhogy csökkent volna, hanem tovább nőtt. A segítő szervezetek jelenleg főként a tűzoltással foglalkoznak, azzal, hogy életben tartsák az utcára kerülőket, azaz ételt, fedelet, ruhát nyújtsanak nekik. Megelőzésre azonban vajmi kevés eszközük és mozgásterük van – hangzott el a Menhely Alapítvány tegnapi kerekasztal-beszélgetésén Budapesten.
A rendszerváltás óta a magyar szociálpolitika nem volt képes felkészülni a tömeges munkanélküliségre, a hajléktalanságra, és a jelenlegi szabályozások révén valóságos háborút kezdett a szegények ellen – közölte Ladányi János szociológus. Mostanra az ország anyagi, morális tartaléka kimerült, a helyzet roszszabbá vált, mint húsz évvel ezelőtt volt. Akkoriban a Déli pályaudvarnál és a Blaha Lujza téren élő hajléktalanoknak a környékbeliek ételt és italt vittek, ma azonban a mindennapjaink részévé vált a nyomor látványa. Valóságos hajléktalandinasztiák keletkeztek, az utcán ragadtak gyerekei, sőt az unokái is a mélyszegénységben rekedtek – fűzte hozzá.
Albert Fruzsina szociológus szerint míg korábban jellemzően férfiak éltek az utcán, most egyre több a kilakoltatott nő és gyerek is, pedig az államnak sokkal olcsóbb lenne megtartani őket a lakásukban, mint hajléktalanként ellátni őket. Legalább másfél millió embert fenyeget a mélyszegénység, a hajléktalanság réme, hiszen csak az elmúlt öt hónapban harmincezren veszítették el a munkájukat, és nem tudni, a következő időszakban hányan járnak hasonlóképpen.
A helyzet súlyosságára jellemző, hogy csak a Menhely Alapítványnál hetente harminc új rászoruló jelentkezik, és egyre gyakrabban térnek be hozzájuk kisgyerekes családok vagy idős emberek, akik ugyan nem az utcán élnek, de a napi meleg ételre már nem telik nekik – vette át a szót Győri Péter, az alapítvány elnöke. Többségük eddig csak újságban olvasott a hajléktalanellátó szervezetekről, most pedig egyik pillanatról a másikra tőlük kényszerül segítséget kérni. Sokan vidékről érkeznek, ahol a helyzet tán még a budapestinél is rosszabb, a szociális intézmények s a szakemberek egyaránt hiányoznak. Pedig a megoldás nem pénzkérdés, hiszen – ésszerű intézkedésekkel – Európában csaknem mindenütt sikerült jobbítani a helyzetet. A lehetséges megoldási javaslatok között szerepel – akár uniós források felhasználásával – az önkormányzati lakások számának növelése, illetve a korszerű adósságkezelő programok bevezetése. Ennek egyik eleme lenne, hogy a nagy tartozások egy részét jelzálog ellenében átvállalná az állam, illetve hogy a kilakoltatásokat nehezítő szabályozást alkossanak.
Győri Péter szerint Magyarországon sokkal könnyebb hajléktalanná válni, mint Európa más országaiban, ahol a munkanélkülivé lett embernek először lakhatási támogatást nyújtanak, majd utána segítenek neki állást keresni. A résztvevők hangsúlyozták: a társadalom szétszakadt, és egyre kevésbé figyelünk egymásra. Pedig Magyarországnak elemi érdeke, hogy megelőzze a mélyszegénységet, a hajléktalanná válást, és segítsen a bajbajutottakon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.