Összefogtak a gyermekért

Nyolcéves, szájpadhasadékkal született, majd oxigénhiányos állapotba került kisfiáért küzd egy gyógytornász anyuka. Fejér Gergő műtétjéhez és sejtbeültetéséhez műanyag kupakokat gyűjtenek, segélyakciókat és -koncerteket szerveznek a Pest megyei Diósdon.

2009. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenki műanyag kupakot gyűjt Diósdon és a környékbeli településeken, hogy az árából őssejtbeültetéshez segítsenek egy nyolcéves kisfiút. Hogy jobban haladjanak, a helybéliek kitalálták, hogy a sikeres Ciróka Játszóház rendezvényei és a Diósdi Szent Gellért Vegyeskar koncertje után jövő szombaton, azaz április 4-én a Fidelio Kamarakórus is fellép a helyi templomban.
Mint arról korábban beszámoltunk, Fejér Gergő kromoszóma-rendellenességgel, úgynevezett Robin-szindrómával és széles lágyszájpadhasadékkal jött a világra, majd rövidesen kiderült, súlyos szívbillentyű-szűkülete is van. Hat hónapos korában édesanyja élesztette újra, amikor a DiPerTe-oltás után súlyos epilepsziás rohamot kapott. Az agya azonban az oxigénhiány miatt károsodott, és az egész teste lemerevedett. Akkoriban úgy vélték, nem éri meg az iskoláskort.
Speciális torna, szörnyű gyakorlatok, majd fejlesztő foglalkozások, úszás és gyógypedagógus következett. Gyógytornász édesanyja, Varga Virág, aki egyedül neveli két gyermekét, nemrégiben kezdett el újra dolgozni, addig minden idejét és energiáját Gergő fejlesztésére fordította. Az értelmi sérült fiú most már játszik, szaladgál, kommunikál, de beszédhangokat nem tud formálni, mert a levegő átsuhan a garatján, a torkából születése óta hiányzik egy lebeny. A nyári vakációban műtét vár rá, mert a tavalyi, amellyel pótolták volna, nem sikerült.
És majd, ha összegyűlt a pénz – az OEP ugyanis ilyen beavatkozást nem támogat – Ukrajnába is elmennek, hogy őssejtbeültetést végezzenek el rajta. Családja szerint ugyanis Gergő e két beavatkozás segítségével nemcsak beszélni lesz képes, hanem arra is, hogy ellássa önmagát.
Gergő tavaly szeptembertől az Illyés Gyula feleségéről elnevezett Kozmucza Flóra Általános Iskola előkészítő osztályába jár, gyógypedagógusok, logopédusok, fejlesztő szakemberek foglalkoznak vele. Gyorsan beilleszkedett, jól érzi ott magát, osztálytársai szeretik – mondta lapunknak a kisfiú édesanyja.
Tavaly áprilisban, más lehetőség híján Gergő nagyapja kitalálta, műanyag palackot és kupakot gyűjtenek, és abból csinálnak pénzt a kezelésre. Jól is ment minden, de tavaly szeptemberben a nagypapa váratlanul meghalt. Ettől kezdve már csak a kupakokat gyűjtik, mert azokat az édesanya is el bírja szállítani. Beszámolója szerint a gazdasági válság őket is elérte: kilójáért tavaly még hatvan forintot kaptak, most már csak tizenötöt, így nehezebben jön össze a pénz. De mostanra, a segélyakciókkal együtt már majdnem egymillió van a számlán, igaz, az ukrajnai őssejtbeültetés utazási költség nélkül is 2-2,5 millió forintba kerül.

Robin-szindróma. Magyarországon évente ezer újszülöttből kettő jön a világra ajak-, állcsont- és szájpadhasadékkal. A Robin-szindróma az arc fejlődési rendellenessége. A betegséghez többek között fogászati és szemészeti zavarok is társulhatnak, és a légzési nehézség miatt sok esetben gégemetszést kell elvégezni a gyereken. Az esetek nagy részében különféle arc- és szájsebészeti korrekciós műtétek is szükségesek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.