Sok millió emberélet megmentéséért ünnepelte magát tegnap Mexikó. A miniszterelnök hétfő esti televíziós üzenetében egyenesen a vírus elleni küzdelem élharcosának nevezte országát – adta hírül az AP. Felipe Calderón úgy vélte, a világjárvány gócpontjának számító Mexikó a szigorú intézkedésekkel – iskolák, munkahelyek, hivatalok néhány napig tartó bezárásával – megakadályozta a H1N1 továbbterjedését. Mexikóvárosban a vírus miatt elrendelt kényszerszünet után ma 35 ezer vendéglátóhely nyit ki, és holnaptól a múzeumok is fogadnak látogatókat. A közép- és felsőoktatási intézményekben csütörtökön, az általános iskolákban és az óvodákban hétfőn kezdődik a tanítás. Az észak-amerikai országban máris óriási károkat okozott a járvány, az AP szerint a szállodák kihasználtsága tíz százalékra esett, a turisták kétharmada lemondta a foglalását, miközben az ország harmadik legnagyobb bevételi forrása az idegenforgalom.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tegnapi jelentése szerint a betegség továbbra is 21 országban van jelen, a halálos áldozatokat – összesen harmincat – és a legtöbb bizonyított fertőzést Mexikóból, valamint az Egyesült Államokból jelentették. Tegnap 1490-re nőtt a betegek száma. Európában a legtöbb – ötvenhét – fertőzést Spanyolországból jelezték; Nagy-Britanniában 27, Németországban kilenc, Franciaországban négy,
Olaszországban öt, míg Írországban, Dániában, Hollandiában, Portugáliában, Svájcban és Ausztriában egy-egy megbetegedést regisztráltak. A WHO szerint Európában nincs önálló fertőzési gócpont, de szorosan figyelemmel követik a betegség spanyolországi és nagy-britanniai terjedését. A világszervezet tegnaptól mintegy 2,4 millió adag influenza elleni szert szállít több mint 72 országba, közöttük Mexikóba – közölte az MTI. Európában tegnapig tizenöt olyan betegről tudtak, aki nem Mexikóban fertőződött meg.
a vírustörzsre várunk. Néhány napon belül Magyarországra érkezik a H1N1 vírustörzse – tájékoztatta lapunkat Bujdosó László, a Pandémia Prevenciós Bizottság elnöke. A kísérleti vakcinát a liofilizált, azaz szárított-fagyasztott állapotú vírusból készítik el. Négy-öt hét elteltével elkezdik az állatkísérleteket, majd ha az immunválaszt rendben lévőnek találják, elkezdődhet az oltóanyag gyártása. Magyarország azonban – Bujdosó szerint tévedésből – nem szerepelt a WHO azon listáján, amelyen azokat a laboratóriumokat tüntették fel, amelyek a PCR-technológia segítségével képesek azonosítani az új típusú H1N1-influenzavírust. A szakember elmondta, Európában 23 ilyen laboratórium működik, közöttük előkelő helyet foglal el az Országos Epidemiológiai Központé, ahol a vírus örökítőanyagát is tudják vizsgálni. Emlékeztetett arra, hogy az 1968–69-es hongkongi influenza idején hatszázezer adag oltóanyagot állítottak elő Magyarországon.
A WHO-val napi kapcsolatban állnak, és adataik szerint a járvány egyelőre enyhe lefolyásúnak tűnik. Ebből azonban nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hiszen még igen kevés információval rendelkeznek a vírus tulajdonságairól, többek között megbetegítő, illetve fertőző képességéről, nem tudni, okoz-e szövődményeket és milyeneket, illetve melyik korosztályra a legveszélyesebb. Még az sem derült ki, hogy a vírus képes-e világjárványt okozni, vagy sem, jelenleg a déli félteke irányába halad. Ha mégis globális járvány alakulna ki, Európában csak ősszel vagy télen, az influenzára jellemző időszakban terjedne el. A szezonális járványokra jellemző módon, három éven át három hullámban jelentkezne, és oltóanyag, illetve más védekezési lehetőség híján a világ népességének 25-30 százalékát megbetegítené. Magyarországon hasonló esetben egy-egy járványhullám egymillió embert is megfertőzhetne. Bujdosó hozzáfűzte: új, ismeretlen vírusról van szó, kevés a korábbi találkozások révén védett ember, ezért több lesz a beteg, mint a szokásos influenzajárványok esetén. A halálos áldozatok száma azonban arányaiban nem lesz magasabb, mint egy „normális” influenzajárvány idején.
Győrben tegnap bemutatták azt a védőruhát, amelyet a H1N1-vírus hazánkba érkezésekor használnának a mentők. A védőruházat szemüveget, overallt, arcmaszkot és gumikesztyűt tartalmaz.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés