Az MKIF videóján az látható, hogy esős időben, minden valós ok nélkül többen is fékeznek. Elindul a láncreakció, mert időben és térben messzebbre ható következményei lehetnek egy-egy rossz ütemben végrehajtott vagy indokolatlan fékezésnek. Sorra mindenki a fékre lép, nem tudván, hogy mi történhetett. Végül majdnem megáll a sor, ami nagy veszélyforrás. Egy figyelmetlen autós későn veszi észre a torlódást és nekicsúszik az előtte menőnek. A következmény pedig: ráfutásos baleset, torlódás, dugó az esti forgalomban, amikor mindenki hazafelé tart. Egy újabb olyan baleset és időveszteség, ami elkerülhető lett volna.
A MKIF szerint ezekre érdemes figyelni hasonló szituációban:
Figyelem és követési távolság
Ez nem csak szabály – ez a biztonság záloga. A legtöbb baleset elkerülhető lenne, ha valóban az útra és a vezetésre figyelnének a járművezetők. Ha a sebességet és a követési távolságot mindig az időjárási és a forgalmi viszonyokhoz igazítanák.
A mozgásképtelen kocsi gyors elhagyása
Három perc telt el a baleset után, mire az első utas kiszállt az autóból. Ne várjunk ennyit! Ha ki tudunk szállni, azonnal menjünk biztonságos helyre. Ha az autó járóképes, a belső sávból mindenképpen álljunk vele a leállósávra.
Láthatóvá tenni magunkat
Ha meg kell állni az autópályán, kapcsoljuk fel a vészvillogót, ne kapcsoljuk le a fényszórókat, és viseljünk láthatósági mellényt, és tegyük ki az elakadásjelző háromszöget! Az életünket mentheti meg, ha látszódunk és látnak.
Látni, nem csak nézni a forgalmat
A felvétel végén egy autós 40 másodpercig csak áll az egyik összetört autó mögött, mire ráeszmél: valójában nem dugóban áll, hanem csak a balesetet szenvedett egyik autó mögött.