MSZP-kampánynyitó – „Ki engedte meg, hogy fényképezzen?” + Képek

Üres székekkel és kék leplekkel elválasztott teremben kezdte meg hivatalosan is a kampányát az MSZP. A szocialisták Mesterházy Attila vezetésével programot hirdettek a többségében különjáratokon érkező szimpatizánsoknak. Volt ingyenpogácsa és forró tea, voltak videoüzenetek, talán jobbikos megfigyelők is, nem volt viszont Himnusz, Szózat – igaz, Internacionálé sem. MSZP-kampánynyitó, ahogy mi láttuk.

Tompos Ádám
2010. 02. 21. 9:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Láttalak messziről, csinike vagy, jól áll neked a doberman.” Ez az első mondat, amit meghallunk a Syma-csarnokhoz érve szombat délelőtt, úgyhogy azt hisszük, eltévedtünk, mert mi a Magyar Szocialista Párt kampánynyitó rendezvényére jöttünk. De frissen mosott malamutok, dauerolt pudlik, agresszív tekintetű mopszok érkeznek a doberman mellé, gazdáiknál póráz és rács. Kezdjük azt hinni, hogy Gyurcsány Ferenc kóbor kutyás víziójának főpróbáját tartják majd meg az MSZP-sek, de nem: kutyakiállítás is volt a rendezvényközpontban. És valóban. A Dózsa György úti bejáratnál egy spánieles úr megjegyzi, hogy „itt csak a kommunisták mehetnek be, nekünk hátul kell”. Alig egy perccel később elővesszük a fényképezőgépet, már halljuk is: „Ki engedte meg, hogy fényképezzen?” Ismerve a szocialisták kameraérzékenységét, tudjuk: jó helyen járunk.

„Busszal tetszett jönni?”

Aztán jöttek páran, akikről ugyan nem tudjuk, hogy törődtek-e az útiköltség-elszámolásukkal, de egy biztos: sorra gurulnak be a különjáratok, rajtuk pedig felirat jelzi, honnan is jött a csapat. Miközben ők a felkínált forró teát fogyasztják, egy idős hölgynek nem tetszik a karszalagos beléptetési rendszer, pokolba kívánja azokat, akik „kitalálták ezt az egészet”. „Busszal tetszett jönni?” – szegezi neki a kérdést egy aktivista. A renitenskedni próbáló szimpatizáns megnyugszik, engedelmesen felteteti csuklójára a piros szalagot. Bent kígyózó sorok és fémdetektorok fogadnak: utóbbit annyira komolyan veszik, hogy még Varga Zoltán önkormányzati miniszternek is ki kell pakolnia a zsebeit. Nem szívesen teszi, de azért aláveti magát az intézkedésnek.

Épp a zsebmustra miatt telnek a teremben lassan a széksorok, pedig nem nagy, egy fél kézilabdapályányi térről beszélünk. A hangulatot mi sem jellemzi jobban, mint hogy Norah Jones puha és unalmas dzsessze szól, nem az Amúri partizánok dala. A leválasztás egyébként a szocialisták EP-kampányzárójával ellentétben már nem fekete, hanem kék lepellel történt. Két ötletünk is van, miért: az egyik az, hogy rossz emléke van ennek a megoldásnak, amióta a nemzetvédelmi egyetemen is megpróbálták bevetni, a másik pedig az, hogy harmonizáljon a helyszínen osztogatott háromféle MSZP-transzparens közül azzal, amelyiken nem Mesterházy Attila neve vagy monogramja áll, hanem az EU zászlaja. Valószínű, ez a verzió járhatott Szigetvári Viktorék fejében is, ugyanis az Igen-dalra hajazó „új” kampánydal szövegében is fontos szerepe van az öreg kontinensnek.„Ó...ó Európa balra áll” . A dal szövegét amúgy – biztos, ami biztos alapon – kinyomtatták, és tettek belőle minden székre egy példányt. Ennek ellenére nem énekelte senki.


Gyurcsány, Horn, Bajnai

Az érkező politikusokat persze komoly taps fogadta. A szerényen besétáló Botka Lászlónak úgy örültek például, mintha mindenkinek hozott volna valamit a zanzibári vámmentes boltból, Gyurcsány Ferencet szabályos tapsvihar fogadja, sőt kap egy spontán „húzzunk bele” kórust és persze simogatást, csókokat. Igaz, kicsit pikánsra sikerült az a jelenet, amikor az országgyűlési képviselő üdvözlésekor magasba emelték a rajongók a tábláikat – Mesterházy Attila nevével és monogramjával ugye. Bajnai Gordon megtapsolását szinte oktrojálják a szervezők, rendre mutatják a kivetítőn, ő is feláll, meg is fordul, meg is vastapsolják, de Kovács László csak egyszer említi meg Horn Gyula nevét, és máris csak a bronzérem jut a válság(kezelő)-kormány fejének.

Közben eszünkbe jut, hogy a kiszivárgott Mesterházy-program szerint lesz ingyenebéd – igaz, csak az iskolában -, mert meglátjuk a pogácsát, az aprósüteményeket. Kicsit később már el is tűnnek. Van, aki kettesével viszi fel a lelátóra, de később, hazafelé menet olyan szimpatizánssal is találkoztunk, aki a „Nemzeti modernizáció, összetartó közösség” címet viselő kormányprogramfüzethez szorítja hozzá az elemózsiát. Szűcs Erikával egyébként nem találkoztunk. Az üdítő amúgy a rendezvény végéig kitartott, ellenkező esetben aligha szolgálhatta volna fel őket ismerőseinek Hanti Vilmos, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke – tálcául használva egy MSZP-táblát.

Aztán se Himnusz, se Internacionálé, beszélni kezd Lendvai Ildikó. A pártelnök, ahogy később Kovács László is, Orbán Viktor állítólagos egypártrendszerétől retteg, ami pont az ő múltjukkal kicsit furcsa. Beszédeik amúgy nagyjából egy pályán mozogtak, bátorították a baloldalt, Lendvai szájára vettea nyuszimentalitást, elcsodálkoztak azon, hogy a legnagyobb ellenzéki párt háborús dúlásról beszél. Ezt ellensúlyozandó felsorolták kormányzásuk nyolc év alatt elért eredményeit: aki olvasott már cikket Gréczy Zsolt tollából, tudja, melyek ezek, igaz, több internet-előfizetésről egyikük sem beszélt. Gráf József – némileg talán a Fideszt koppintva – a pálinkakártyát húzta elő, Szepesi György, Bárándy Péter, Huszár Tibor és Székhelyi József pedig videoüzenetben fejtették ki, miért kell az MSZP mellett szavazni. Szepesi 1990-es párttagkönyvét villantotta meg, Huszár Tibor pedig azt mondta a kamerába, hogy a szociáldemokrata nem fél.


Képek: Kovács András


Ugráló Mesterházy

Majd bevonult Mesterházy is. Bokszolók szoktak így masírozni, mielőtt ringbe lépnek – jutott eszünkbe, és valóban: a jelölt ugrált is a kézfogások és a puszik között. Beszédét sem egy helyben állva mondta el, tévéprédikátor módjára járt fel és alá. A rendszerváltás álmainak a szabadságot, a demokráciát és a jólétet nevezte, ezeket akarja megóvni, illetve elhozni, méghozzá úgy, hogy közben három válságot is legyőz. A gazdaságit, a politikait és a demokratikusat. Méghozzá egy olyan programmal, amelyben a következőket ígéri: először is nemzeti modernizációt az élet minden területén, aztán elegendő munkahelyet, adócsökkentést(!), ingyenes nyelvtanulást a 35 év felettiek számára, 4-szer, 5-ször több pénzt a kutatásfejlesztésre, 5 éves felzárkóztatási programot az egészségügyi dolgozóknak. „Így van”, „ez kell”, „az az” – hallatszottak a kósza tapsok, a megjegyzések, mi azonban elgondolkodtunk inkább. Ez a program ugyanis a Medgyessy-kormány választási programjának a másolata, az egykori D–209-es ügynököt azonban nem találtuk a Syma-csarnokban. Igaz, nem is kerestük.

Úgyhogy inkább afelől érdeklődtünk a szimpatizánsok között, hogy ha ezt a programot ígéri a szocialista párt, akkor miért volt szükség megszorításokra. Nemtől, életkortól és lelkesültségtől függetlenül állították az MNO-nak, hogy igen, a program megvalósítható. A miért kérdésre is egybehangzó, ám dodonai választ kapunk: hát a megszorítások miatt. Inkább Teleki László romaügyi megbízottat kérdeztük arról a kiszivárgott szocialista programtervezetről, amelyben az olvasható, hogy „támogatjuk az ombudsmanok javaslatát, készüljön statisztikai adatgyűjtés a bűnelkövetők származásáról”. Teleki közölte velünk, az „MSZP jelezte programjában, hogy Kállai Ernő és Joóri András ombudsman urak azt a felvetését esetlegesen támogatná, amellyel az etnikai bűnözőkről tartana nyilvántartást, tehát szó sincs arról, hogy a Magyar Szocialista Párt önálló gondolkodásban volna”. Jelezzük, hogy erről szombaton nem beszélt Mesterházy. Teleki javasolja, hogy ezt beszéljük meg a miniszterelnök-jelölttel, hozzáteszi ugyanakkor, hogy folyamatosan egyeztetnek a kampányban is a romaintegrációs témákról. Utalunk egy korábban napvilágot látott javaslatra, amely arról szól, hogy az MSZP hogy tudná megtartani roma, illetve rasszista szavazóit. Teleki felhívja figyelmünket, hogy ezt ő nem jegyezte ellen, és munkaanyagnak nevezte a jegyzéket.

Wiener György a zebrán

Aztán se Szózat, se Internacionálé, véget ér a kampánynyitó. Már a ruhatárban állunk, mikor meghalljuk a következő mondatot egy idősebb úrtól: na, ez a beszéd nekem elég volt egy hétig. Hogy ezt dicséretnek vagy bírálatnak szánja, nem tudjuk. Mindenesetre sokatmondó, hogy egy szomorú arcú aktivista jön velünk szemben, kezében hatalmas kupac használatlan MSZP-transzparens. Jönnek a buszok is, távoznak a kutyások is. Wiener György képviselő pedig a zebrára lépve megjegyzi: szerintem voltak itt jobbikos megfigyelők is.

„Látod már, hogy nem vagy egymagad?” – jut eszünkbe a felújított kampánydal, és távozunk mi is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.