Eltűnhet a Kádár János Baráti Kör

Társadalmi szervezetek, cégek és sajtótermékek se viselhessék a jövőben a kommunista diktatúrákhoz köthető személyek nevét.

2012. 06. 22. 7:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stágel Bence kereszténydemokrata országgyűlési képviselő az előterjesztők nevében pénteken elmondta: egyre erősebb nyomás érezhető a lakosság és a média részéről a diktatúrákhoz, elsősorban a kommunista diktatúrához, – beleértve a tanácsköztársaságot – köthető személyekről elnevezett utcanevek, intézmények, társadalmi szervezetek nevének megváltoztatásával kapcsolatban. Rámutatott: az önkényuralmi politikai gyakorlattal való teljes körű szakítás megköveteli, hogy ilyen ideológiákhoz, pártokhoz, jelképekhez kötődő elnevezések ne maradhassanak fenn, illetve a jövőben se jelenjenek meg.

Illetékmentesség

Vajnai Attila két társával együtt nemrégiben ismételten az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, mert korábban a rendőrség őrizetbe vette őket önkényuralmi jelkép viselése miatt.

Május elsején öt embert állított elő a rendőrség önkényuralmi jelkép használata miatt.

A Magyar Nemzet korábban arról írt, hogy a kormány nem kívánja kifizetni azt a kártérítést, amelyet Strassburg egy hazai panaszosnak ítélt meg vöröscsillag-ügyben, s nem látja indokoltnak a Btk. módosítását sem.

A módosító javaslat e célnak megfelelően széles körben megtiltaná a diktatúrához kötődő elnevezések használatát. A közterületek neveinek költségtakarékos megváltoztatása érdekében a törvényjavaslat kimondja a hatósági igazolványok – például személyi igazolvány, vállalkozói igazolvány és forgalmi engedélyek – állami vagy önkormányzati döntés alapján megvalósuló utcanévváltozások miatt szükségessé váló cseréjére vonatkozó hatósági eljárások általános illetékmentességét. Stágel Bence megjegyezte: az önkormányzatoknak a hatályos szabályozás alapján is lehetőségük van arra, hogy megváltoztassák a közterületek megnevezését – ezzel a lehetőséggel már sok önkormányzat élt is –, ugyanakkor az általános, a Kereszténydemokrata Néppárt és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség által korábban már szorgalmazott tilalom kimondása érdekében a kérdést magasabb szinten, törvényben szükséges szabályozni. A politikus hozzátette: korábban több kísérlet is történt a közterületek nevének megváltoztatására, de ezek kudarcba fulladtak arra hivatkozva, hogy jelentős költséget rónak a lakosságra és a vállalkozókra.

Kocsolai Vörös Csillag Tsz Horgász Egyesület

A kereszténydemokrata képviselő a kifogásolható elnevezésű szervezetek között említette a Kocsolai Vörös Csillag Tsz Horgász Egyesületet, a Rétsági Vörös Csillag SE-t, a Vásárosnamény II. Vörös Csillag Tsz SE-t, a Kádár János Alapítványt, a Kádár János Baráti Kört és a Szegedi Felszabadulás Vadásztársaságot. Kitért arra is, hogy az IKSZ által korábban kezdeményezett Zsákutca akció elindulása óta csaknem ötven közterület elnevezést változtattak meg, legutóbb éppen Pécsett. Az új szabályozás, ha az Országgyűlés elfogadja, 2013 januárjában léphetne életbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.