Gulyás: Kérni fogunk előzetes normakontrollt

A Fidesz–KDNP támogatja előzetes alkotmánybírósági normakontroll kérését a választási eljárásról szóló törvényről.

NT
2012. 09. 24. 10:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Igen, kérni fogunk előzetes normakontrollt, legalábbis ez a terv” – erősítette meg kérdésre válaszolva az ez ügyben korábban a Fidesz több politikusa által is közölteket Gulyás Gergely. A kormánypárti képviselő azt mondta, támogatják, hogy az elfogadott törvényjavaslatot az Országgyűlés többségi döntéssel előzetes normakontrollra küldje meg az Alkotmánybíróságnak, amelynek harminc nap alatt kell majd állást foglalnia.

Megjegyezte: az alkotmánymódosítás kapcsán lehetne arra hivatkozni, hogy ez megkérdőjelezi az előzetes normakontroll értelmét, ugyanakkor szerinte a törvényjavaslatnak nagyon sok olyan pontja van, ahol alkotmányos alapjogokkal kapcsolatos kérdések merülhetnek fel, ezért az a helyes, ha egy ilyen törvény úgy tud hatályba lépni, hogy senki fel sem vetheti az alkotmányellenességét.

Nem jelent leküzdhetetlen akadályt

A vitában az MSZP-s képviselők a választási regisztráció bevezetését bírálták, Bárándy Gergely (MSZP) úgy vélte, a feliratkozás „időskori cenzust” is jelent majd, mert az idősek nem mennek el regisztrálni. A jobbikos Gyüre Csaba azt vetette fel, hogy a névjegyzék jól bevált rendszerén miért kell változtatni. A fideszes Szakács Imre viszont azzal érvelt: semmilyen leküzdhetetlen akadályt nem jelent a regisztráció.

Gulyás Gergely a vitában elhangzottakra reagálva azt hangsúlyozta, az új választójogi rendszer összességében kisebb aktivitást vár az állampolgároktól, hiszen eddig kétszer kellett elmenni szavazni, és emellett volt egy „jelentős zaklatással” járó ajánlószelvényes rendszer is. Ehelyett írásban, ajánlóíven lehet majd jelöltet ajánlani, és egyszer kell regisztrálni, amit az interneten vagy bérmentesített levélen keresztül is meg lehet tenni – tette hozzá.

A bizottság végül a Fidesz–KDNP támogatásával, az MSZP ellenszavazata és a Jobbik tartózkodása mellett általános vitára alkalmasnak találta a választási eljárásról szóló törvényjavaslatot és az ehhez kapcsolódó alkotmánymódosító indítványt.

Ismert, múlt héten benyújtotta a parlamentnek a Fidesz–KDNP az új választási eljárásra vonatkozó törvényjavaslatát, rögzítve abban egyebek mellett az előzetes feliratkozás intézményét, amelynek alkotmányos alapját is megteremtenék a kormánypártok. Az eljárási törvényjavaslatot Lázár János frakciótársával, Kósa Lajossal és a KDNP-s Vejkey Imrével nyújtotta be a parlamentnek.

Ötezer ajánlás szükséges

Az indítvány tartalmazza egyebek mellett az előzetes választási regisztráció intézményét és a megújuló ajánlási rendszer szabályait, amelyek értelmében az országgyűlési választáson kétszáz ajánlás lenne szükséges az egyéni jelöltállításhoz, az európai parlamenti (EP) voksoláson pedig ötezer ajánlást kellene összegyűjteni.

Az indítvány értelmében a szavazás előtt legkésőbb 31 nappal kellene bejelenteni a parlamenti választáson induló egyéni képviselőjelölteket. A javaslat szerint a választási iroda legkorábban 48 nappal a szavazás előtt adja át az ajánlóíveket az igénylőknek, akiknek a jelöltté váláshoz kétszáz aláírást kell összegyűjteniük. Ajánlani azok a választópolgárok tudnak, akik a jelöltek bejelentésének határidejéig regisztráltak.

Az országos listákat legkésőbb a szavazást megelőző 33. napon kell bejelenteni. A tavaly elfogadott választójogi törvény kimondja: országos listát az a párt állíthat, amely – legalább kilenc megyében és a fővárosban – minimum 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. A választópolgárok előzetes feliratkozására – amely ahhoz szükséges, hogy részt vehessenek a voksoláson – a szavazás előtti 15. napig lesz lehetőség.

Kilenc évre szóló mandátum

A javaslat szerint megújulnak a központi választási szervek. Az ezentúl Nemzeti Választási Bizottság nevet viselő testületnek hét olyan tagja lenne, akit az Országgyűlés választ, mandátumuk pedig kilenc évre szólna.

Kiderült az is, az MSZP parlamenti frakciójának döntése alapján mégis részt vesznek a választási eljárási törvény vitájában a szocialisták, ezzel a lépéssel megerősítették: egyedül maradt Gyurcsány Ferenc a felhívásával. A Demokratikus Koalíció politikusa a Kossuth téri megmozdulás során bejelentette: ősszel lesz élőlánc és aláírásgyűjtés is.

A képviselők egyébként kedden folytathatják le az előzetes regisztrációt is tartalmazó választási eljárási törvényjavaslat általános vitáját, az Országgyűlés háromnapos üléssorozatának keretein belül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.