Molnár Zsolt országgyűlési képviselő, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke közleményéből kiderül, hogy a párt országgyűlési frakciója keddi ülésén első olvasatban áttekintette a választási eljárási törvényjavaslat benyújtott változatát. A frakció egyhangúlag úgy döntött, részt vesz a javaslat parlamenti vitájában, képviselni fogja a választási előregisztrációt elutasító csendes többséget, és vitában fogja bebizonyítani, hogy a benyújtott törvényjavaslat veszélyes a magyar demokráciára, így elfogadhatatlan – fogalmazott a képviselő.
A Demokratikus Koalíció elnöke Kossuth téri éhségsztrájkját követően arra kérte meg a „demokratikus ellenzéki pártokat”, hogy bojkottálják a választási eljárási törvény parlamenti vitáját. Józsa István MSZP-s politikus akkor úgy nyilatkozott erről: valószínűnek tartja a bojkottot, „mivel meggyőződésük szerint a választójogról csak szélesebb társadalmi konszenzus alapján lenne szabad dönteni”. A szocialisták mostani közleményükben is úgy fogalmaznak: elfogadhatatlannak tartják a javaslatot.
Fölemeli a kezét
A DK Batthyány-örökmécsesnél tartott demonstrációján Lendvai Ildikó egykori MSZP-elnök is megjelent, és Mesterházy Attila frakcióvezető is támogatásáról biztosította a rendezvényt. Akkor Gyurcsány úgy fogalmazott: bár sok vitája van az MSZP elnökével, de ha „az az ára a demokratikus ellenzéki koalíció létrejöttének, hogy Attila a jelölt, és ezt mindenki támogatja, én az elsők között fölemelem a kezemet”.
Az LMP egyértelműen elutasította a gyurcsányi ajánlatot, mivel Heltai László, a párt szóvivője közölte, nem kívánják bojkottálni a vitát, ugyanis annak során ki szeretnék fejteni véleményüket. Noha erről majd a képviselőcsoportnak kell határoznia, egyelőre az sem merült fel, hogy a törvényről döntő szavazástól távol maradjanak.
Gyurcsány vádol
Gyurcsány kedden az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, bár szükségesnek tartaná a demokratikus ellenzéki szervezetek összefogását, nagyobb esélyt lát arra, hogy „az MSZP és az LMP önérdeke miatt” nem lesz együttműködé s. Az LMP lényegében kizárja az összefogást a parlamenti pártokkal, míg az MSZP stratégiájából az látszik, hogy egyedül, a többi ellenzéki párttól szavazatokat elvonva akar nyerni – magyarázt a. Szerinte ha 2013 őszéig nem változik, hogy a kormánynak lassan apad, az ellenzéknek pedig lassan nő a támogatottsága, de az ellenzéki oldalon nincs világos alternatíva, program, a Fidesz kihívására kész szervezet és alkalmas személy, akkor „félő, hogy már késő lesz”.
Azt, hogy az LMP a DK javaslatát elutasítva ott lesz a választási eljárási törvény parlamenti vitájában, úgy kommentálta: felvetődik a gyanú, hogy az LMP azért nem bojkottálja az indítvány tárgyalását, mert „kifizették azzal, hogy eltörlik az ajánlócédula-gyűjtést, ami nagyon nagy problémákat okozott az LMP-nek”. Utalt arra, hogy feltételezése szerint a Fidesz az előző választáson „közreműködött” az LMP ajánlószelvényeinek összegyűjtésében, és ma is azt vélelmezi, hogy „létezik a Fidesz és az LMP között egyfajta együttműködés”.
Alkotmányos alapot teremtenének
A Fidesz-KDNP kedden nyújtotta be a parlamentnek az új választási eljárásra vonatkozó törvényjavaslatát, rögzítve abban egyebek mellett az előzetes feliratkozás intézményét, amelynek alkotmányos alapját is megteremtenék a kormánypártok. Az alaptörvény módosítási javaslatát a fideszes Lázár János – a Miniszterelnökséget vezető államtitkár – terjesztette a Ház elé. A politikus rögzíteni indítványozza, hogy „sarkalatos törvény a választójog gyakorlását kérelemre történő névjegyzékbevételhez kötheti”.