Mesterházyék máris kifaroltak Gyurcsányék mögül

A szocialisták gyakorlatilag máris kifaroltak Gyurcsány Ferenc szombati felhívása mögül, amit a választási eljárási törvény vitája kapcsán fogalmazott meg a DK-elnök.

2012. 09. 18. 19:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Molnár Zsolt országgyűlési képviselő, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke közleményéből kiderül, hogy a párt országgyűlési frakciója keddi ülésén első olvasatban áttekintette a választási eljárási törvényjavaslat benyújtott változatát.  A frakció egyhangúlag úgy döntött, részt vesz a javaslat parlamenti vitájában, képviselni fogja a választási előregisztrációt elutasító csendes többséget, és vitában fogja bebizonyítani, hogy a benyújtott törvényjavaslat veszélyes a magyar demokráciára, így elfogadhatatlan – fogalmazott a képviselő.

A Demokratikus Koalíció elnöke Kossuth téri éhségsztrájkját követően arra kérte meg a „demokratikus ellenzéki pártokat”, hogy bojkottálják a választási eljárási törvény parlamenti vitáját. Józsa István MSZP-s politikus akkor úgy nyilatkozott erről: valószínűnek tartja a bojkottot, „mivel meggyőződésük szerint a választójogról csak szélesebb társadalmi konszenzus alapján lenne szabad dönteni”. A szocialisták mostani közleményükben is úgy fogalmaznak: elfogadhatatlannak tartják a javaslatot.

Fölemeli a kezét

A DK Batthyány-örökmécsesnél tartott demonstrációján Lendvai Ildikó egykori MSZP-elnök is megjelent, és Mesterházy Attila frakcióvezető is támogatásáról biztosította a rendezvényt. Akkor Gyurcsány úgy fogalmazott: bár sok vitája van az MSZP elnökével, de ha „az az ára a demokratikus ellenzéki koalíció létrejöttének, hogy Attila a jelölt, és ezt mindenki támogatja, én az elsők között fölemelem a kezemet”.

Az LMP egyértelműen elutasította a gyurcsányi ajánlatot, mivel Heltai László, a párt szóvivője közölte, nem kívánják bojkottálni a vitát, ugyanis annak során ki szeretnék fejteni véleményüket. Noha erről majd a képviselőcsoportnak kell határoznia, egyelőre az sem merült fel, hogy a törvényről döntő szavazástól távol maradjanak.

Gyurcsány vádol

Gyurcsány kedden az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, bár szükségesnek tartaná a demokratikus ellenzéki szervezetek összefogását, nagyobb esélyt lát arra, hogy „az MSZP és az LMP önérdeke miatt” nem lesz együttműködé s. Az LMP lényegében kizárja az összefogást a parlamenti pártokkal, míg az MSZP stratégiájából az látszik, hogy egyedül, a többi ellenzéki párttól szavazatokat elvonva akar nyerni – magyarázt a. Szerinte ha 2013 őszéig nem változik, hogy a kormánynak lassan apad, az ellenzéknek pedig lassan nő a támogatottsága, de az ellenzéki oldalon nincs világos alternatíva, program, a Fidesz kihívására kész szervezet és alkalmas személy, akkor „félő, hogy már késő lesz”.

Azt, hogy az LMP a DK javaslatát elutasítva ott lesz a választási eljárási törvény parlamenti vitájában, úgy kommentálta: felvetődik a gyanú, hogy az LMP azért nem bojkottálja az indítvány tárgyalását, mert „kifizették azzal, hogy eltörlik az ajánlócédula-gyűjtést, ami nagyon nagy problémákat okozott az LMP-nek”.  Utalt arra, hogy feltételezése szerint a Fidesz az előző választáson „közreműködött” az LMP ajánlószelvényeinek összegyűjtésében, és ma is azt vélelmezi, hogy „létezik a Fidesz és az LMP között egyfajta együttműködés”.

Alkotmányos alapot teremtenének

A Fidesz-KDNP kedden nyújtotta be a parlamentnek az új választási eljárásra vonatkozó törvényjavaslatát, rögzítve abban egyebek mellett az előzetes feliratkozás intézményét, amelynek alkotmányos alapját is megteremtenék a kormánypártok. Az alaptörvény módosítási javaslatát a fideszes Lázár János – a Miniszterelnökséget vezető államtitkár – terjesztette a Ház elé. A politikus rögzíteni indítványozza, hogy „sarkalatos törvény a választójog gyakorlását kérelemre történő névjegyzékbevételhez kötheti”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.