Tudatosabb lesz a 2014-es döntés

Politikai elemzők szerint az új választási eljárásnak több pozitív eleme is van, ami az ajánlószelvények eltörlését és a fogyatékosok jogainak bővítését illeti.

Kovács András
2012. 09. 18. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új választási eljárási törvény kapcsán egyáltalán nem igaz a kizárás vádja, mivel a korábbi évek választásain is 2,5-3 millió ember nem ment el szavazni – fogalmazott Kiszelly. A politológus szerint sokkal tudatosabb döntés lesz a 2014-es, és a pártok stratégiája is ehhez fog igazodni. A szakértő fontosnak nevezte, hogy a szabályok több mint egy évvel a választások előtt nyilvánosak legyenek, így mindenki fel tudjon rá készülni. Kiszelly kiemelte, hogy a feliratkozás is mindenki számára könnyen elérhető lesz, így nem sérül az egyenlő hozzáférés elve.

A politológus felhívta a figyelmet arra is, hogy a könnyebb jelöltállítási szabályok lehetővé teszik, hogy a különféle társadalmi érdekek jobban artikulálódjanak. Több pólus és irányzat jelenhet meg a kampányban, ami színesíteni fogja a küzdelmet – tette hozzá Kiszelly. A szakértő veszélynek nevezte azt a korábban megjelent ötletet, hogy adott esetben mindegyik jelölt akár 1-3 millió forintot kapjon, mivel ez „sok embernek elindíthatja a fantáziáját”, és a pénz reményében komolytalan szereplők is beléphetnek.  

12 órán át tart majd a szavazás

Az új választási eljárási törvény értelmében a négyévenkénti feliratkozás szeptember 1-jétől – ha a következő év első felében választás van – a szavazás előtti 15. napig tart. A választópolgárok ekkor kérhetik felvételüket a névjegyzékbe a következő ciklusban esedékes összes általános és időközi választásra; aki azonban a két regisztrációs időszak között válik nagykorúvá, 17 éves kora betöltése után bármikor kérheti felvételét a névjegyzékbe.

Az MSZP semmiképpen sem támogatja a választási feliratkozás bevezetését, de különösen elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fidesz tervei szerint aki elmulasztja a regisztrációt, mindhárom választásról lemarad 2014-ben – mondta az MSZP-s Molnár Zsolt hétfőn sajtótájékoztatón. Kitért arra is, egyetértenek azzal, hogy az ajánlószelvény-gyűjtés megszűnjön, de az ajánlások rendszerének fenntartását szükségesnek ítélik.

Kérdésre válaszolva elmondta: az MSZP a törvényjavaslat ismeretében dönt arról, hogy részt vesz-e a parlamenti vitában, vagy az alaptörvény elfogadásához hasonlóan távol marad tőle. A szocialisták ezzel gyakorlatilag eleget tennének Gyurcsány Ferenc szombati felszólításának.

Az ajánlószelvény-gyűjtés megszűnik, a jelöltállításhoz ezentúl kétszáz támogató aláírást kell összegyűjteni az egyéni választókerületekben, míg az európai parlamenti voksoláson ötezer ajánlás szükséges a listaállításhoz. Újdonság, hogy egy választópolgár több ajánlást is leadhat. Az ajánlásokat a választási iroda ellenőrzi. Szavazni 7 órától 19 óráig lehet, vagyis a szavazókörök az eddiginél egy órával később nyitnak ki. Az este hétkor sorban állók viszont még szavazhatnak. Csak a borítékba tett szavazólap számít majd érvényesnek.

Átestek?

Az új választási eljárási törvényjavaslat egyik pozitív eleme, hogy megszűnik az ajánlószelvények rendszere, amely eljárás a korábbi választások során korrupciótól és visszaélésektől volt hangos – mondta Gyömöre. A Magyar Progresszív Intézet elemzője a másik előrelépésnek a vakok és gyengén látók számára bevezetett könnyítéseket nevezte, ami szintén javíthatja az ő aktivitásukat. A szakértő visszalépésnek nevezte a feliratkozás rendszerét, mivel az szembemegy a világszerte tapasztalható trenddel, miszerint a választási részvétel növelése érdekében elhagyják ezt a szisztémát.

Módosító indítványt fog benyújtani a Fidesz a kedden beterjesztett választási eljárási törvényjavaslathoz annak érdekében, hogy a parlamenti választás után újra megnyíljon a regisztráció lehetősége az önkormányzati és az európai parlamenti (EP) választásokra azoknak, akik az országgyűlési szavazásra nem iratkoztak fel – közölte a párt szóvivője. Selmeczi Gabriella közleményében azt is megerősítette, hogy regisztrálni egy bizonyos ideig – a törvényjavaslat szerint két hétig – ingyenesen levélben is lehet majd.

Emellett az interneten és személyesen szintén fel lehet iratkozni. Az eddigi ajánlószelvény-kitöltés és -leadás, valamint a két választási forduló helyett 2014-től csak egy forduló lesz, a regisztráció pedig akár otthonról vagy levélben is elintézhető majd – írta a szóvivő, aki szerint így összességében lényegesen egyszerűbb lesz a választásokon való részvétel.

Gyömöre úgy látja, hogy az ajánlási rendszer könnyítése esetében a törvényjavaslat benyújtói átestek a „ló túlsó oldalára”. Szerinte a könnyített szabályozás széttöredezettséghez vezethet, ami nem feltétlenül a jobboldalon fog megtörténni, mivel a baloldalon az utóbbi években rengeteg mozgalom alakult, amelyek így könnyebben szállhatnak ringbe. A töredezettség irányába vezethet, hogy egy személy több személyt is jelölhet majd – zárta szavait Gyömöre.

Visszajelzést is kapnak

Mint arról az MNO.hu korábban beszámolt 2013. szeptember 1-jétől kezdődik az önkéntes regisztráció, amely a választást megelőző második hétig tart majd. Az „első vonalhúzás” november–december körül lesz, ekkor kapnak egy visszajelzést az állampolgárok arról, hogy felírták őket, így szavazhatnak, azoknak pedig felhívják a figyelmüket, akik még nem regisztráltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.