Várhatóan hétfő este vagy kedd reggel nyújtja be Lázár János az Országgyűlésnek a választási eljárásról szóló törvényt, amelyet novemberben fogadhat majd el a parlament. A törvény célja, hogy az állampolgárok minél többen és minél nagyobb felelősséggel vehessenek részt a választási folyamatban – jelentette ki. Az államtitkár ismertetése szerint három szakaszból fog állni a választás: feliratkozás, kampány és maga a szavazás napja. „Európai értelemben egyedülálló könnyítéseket fog tartalmazni az eljárási törvény a fogyatékosok számára.” Lázár szerint a fogyatékkal élők többletjogokat kapnak majd a szavazási eljárás során.
„A feliratkozás kapcsán nyitott kérdés nincsen, a Fidesz–KDNP képviselői támogatják ezt az intézményt – hangsúlyozta a Miniszterelnökség államtitkára. – A választási eljárási törvény jogkiterjesztő lesz, mivel a külföldön dolgozó magyarok és a határon túl élő nemzettársaink is bekapcsolódhatnak a folyamatba” – tette hozzá. Szólt arról is, hogy a velencei bizottság is egységes választási rendszert szorgalmazott, amely a feliratkozás révén meg is fog valósulni.
Ez meg fog szűnni
Lázár elmondta, hogy a feliratkozás 2013. szeptember 1-jével indul, és 2017 őszéig tart, ezen a parlamenti, a helyhatósági és az európai parlamenti választáson való részvételüket jelezhetik az állampolgárok. Feliratkozni személyesen, ügyfélkapun és levélben lehet majd. A politikus beszámolt arról is, hogy a határon túliak levélben szavazhatnak majd. Emlékeztetett arra, hogy a mostani rendszernek is része a feliratkozás, mivel a névjegyzékek kifüggesztését követően aki lemaradt róla, jelezheti a részvételét.
Az MSZP semmiképpen sem támogatja a választási feliratkozás bevezetését, de különösen elfogadhatatlannak tartja, hogy a Fidesz tervei szerint aki elmulasztja a regisztrációt, mindhárom választásról lemarad 2014-ben – mondta az MSZP-s Molnár Zsolt hétfőn sajtótájékoztatón. Kitért arra is, egyetértenek azzal, hogy az ajánlószelvény-gyűjtés megszűnjön, de az ajánlások rendszerének fenntartását szükségesnek ítélik. Az MSZP szerint a választási indulás feltételeit valós támogatottsághoz kell kötni, vagyis nem lehet beérni száz aláírás összegyűjtésével egy csaknem százezres választókerületben.
Kérdésre válaszolva elmondta: az MSZP a törvényjavaslat ismeretében dönt arról, hogy részt vesz-e a parlamenti vitában, vagy az alaptörvény elfogadásához hasonlóan távol marad tőle. A szocialisták ezzel gyakorlatilag eleget tennének Gyurcsány Ferenc szombati felszólításának.
Korábban az ajánlószelvények rendszerét támadta élesen a balliberális sajtó, most viszont a tervezett eltörlése ellen emelte föl a szavát, egyelőre azonban még a kormánypárton belül is vita van. Európában rendkívül sokfajta megoldást alkalmaznak a jelöltállítás kapcsán, ezekből több elemet is átvehet majd Magyarország.
„Az ajánlási rendszer meg fog szűnni, és ezen a téren is európai gyakorlatot fogunk alkalmazni.” Lázár kijelentette, hogy sokkal könnyebb lesz majd jelöltté válni, mint korábban. A feliratkozást követően 30 napos kampányidőszakra tesz javaslatot majd a benyújtott törvényjavaslat, valamint megszűnik a kampánycsend. A fogyatékkal élőket érintő könnyítések 600 ezer ember számára jelentenek jó hírt – hangsúlyozta a politikus.
Kósa: Akadálymentesítik a szavazást
Kósa Ádám, a Fidesz európai parlamenti képviselője arról beszélt, hogy az eddigi szabályozás nem felelt meg a fogyatékkal élők számára, nagy hátrányban voltak ezek az emberek. Ismertetése szerint minden településen lesz egy olyan szavazókör, amelyet akadálymentesíteni fognak, így a mozgássérültek számára nem csak a mozgóurna lehetősége lesz meg.
A látássérültek számára Braille-írásban lesz majd tájékoztatás, és a szavazatukat is ilyen íveken adhatják majd le. Kósa szerint nagyon fontos előrelépés lesz a törvényjavaslat, mivel az egész választási eljárást akadálymentessé teszi a fogyatékkal élők számára. Szólt arról is, hogy a választási bizottság honlapja is alkalmazkodni fog a változásokhoz.
Álkonfliktus
A Fidesz-elnökségnek az előzetes választási feliratkozás intézményének bevezetéséről szóló döntését a Magyar Nemzet hozta nyilvánosságra. Először Kósa Lajos, a párt ügyvezető elnöke erősítette meg az információkat, majd Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy bevezetik a feliratkozást. Rogán Antal frakcióvezető a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: álkonfliktusnak tartja a választói feliratkozásról kibontakozó vitát, de a készülő törvényről mindenképpen ki kell kérni az Alkotmánybíróság előzetes véleményét. Gulyás Gergely a lapnak korábban úgy nyilatkozott, hogy nem csökkentik a korhatárt, és az is kizártnak tekinthető, hogy az előzetesen feliratkozott, de a választástól távol maradó polgárokat eltiltsák a következő voksolástól.