A külügyminiszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerdán azt mondta, hétfői berni látogatása alkalmával svájci kollégája, Didier Burkhalter felajánlotta országa segítségét a magyar–örmény kapcsolatok rendezésében, és Svájc – amely hagyományosan közvetítő, semleges ország – tud is segíteni. Minden lehetséges eszközt fel kell használni a Magyarország és Örményország közötti feszültség enyhítéséhez – hangsúlyozta Martonyi.
A kolkatai (Calcutta) magyar tiszteletbeli konzul hivatala előtt tiltakoztak az indiai örmény közösség tagjai az ellen, hogy Magyarország kiadta hazájának az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Safarov azeri katonatisztet, és az azeri elnök azonnal kegyelmet adott neki.
Az Országos Örmény Önkormányzat elnöke, Serkisian Szeván azon lesz, hogy minél hamarabb rendeződjön a viszony országa és hazánk között – hangzott el a Lánchíd Rádióban.
Nem csupán egy egyszerű jogi esetről van szó az azeri baltás gyilkossal kapcsolatban – fogalmazott a Lánchíd Rádiónak a külügyi bizottság alelnöke.
Nem akar sérelmet okozni Magyarország
Úgy fogalmazott, hogy Magyarország nem akart sérelmet okozni Örményországnak, a kormány jóhiszeműen járt el az azeri katonatiszt kiadatásának ügyében, és nem volt gazdasági háttere a lépésnek. Jelenleg az a legfontosabb, hogy megértessék az örményekkel, Magyarország mindig is barátként viszonyult hozzájuk.
Megjegyezte: ha ebben tud segíteni Svájc, „akkor mi ezért hálásak vagyunk”. Azzal kapcsolatban, hogy kedden fenyegető üzenetet kapott Azerbajdzsán budapesti nagykövetsége egy örmény terrorszervezettől, Martonyi János kijelentette: „a szükséges intézkedéseket az erre illetékes szervek természetesen meg fogják hozni”.
Megnehezíti a dolgokat
A külügyminiszter kitért arra is, berni tárgyalásain sérelmezte, hogy a május elsején hatályba lépett svájci védzáradék megnehezíti nyolc közép-európai EU-tagállam – köztük Magyarország – munkavállalóinak hozzáférését a svájci munkaerőpiachoz. A svájci külügyminiszter azt mondta, ez átmeneti jellegű intézkedés – idézte fel Martonyi János, hozzáfűzve hogy vissza kell utasítani a hátrányos megkülönböztetés minden formáját.
Hágáig is elmenne
Bepereli Magyarországot és akár a hágai bíróságig is elmenne az az örmény katona aki túlélte az azeri baltás vérengzését – tudta meg a Blikk. A katona a bulvárlapnak elmondta: Ramil Safarov őt is meg akarta ölni 2004-ben, tettében csak a kiérkező rendőrök állították meg. Hozzátette: szerinte Magyarország bűnrészes abban, hogy a gyilkos hazájában kegyelmet kapott és előléptették. Ezért úgy véli, ha perre megy, hazája is támogatja majd.
Ismert, Magyarország pénteken adta ki Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa meggyilkolása miatt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Safarovot, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek, őrnaggyá léptettek elő, új lakást adtak neki, és visszamenőleg kifizették a bérét. Szerzs Szargszján örmény elnök még aznap Jerevánban bejelentette, hogy országa megszakítja a diplomáciai és minden egyéb hivatalos kapcsolatát Magyarországgal.
Csak Magyarország hozzájárulásával adhatott volna kegyelmet Ramil Safarovnak Azerbajdzsán – ezt a Hír TV-nek mondta el Gellér Balázs jogász. Az MNO birtokába jutott az a dokumentum, melyből kiderül, hogy az azeri fél ígéretet tesz rá, hogy Ramil Safarov Azerbajdzsánban folytatja a rá kiszabott ítéletet.
Magyarország kijevi, szófiai nagykövetsége előtt is tüntettek kisebb csoportok kedden a Gurgen Markarján örmény katona megöléséért életfogytiglanra ítélt Ramil Safarov szabadlábra helyezése ellen. Napközben gyilkosságokkal, azeriek tömeges kivégzésével fenyegető üzenetet kapott Azerbajdzsán budapesti nagykövetsége.