A most befejeződött gazdasági konzultációban a végleges adat szerint 698 780 kérdőív érkezett vissza. Havasi Bertalan a Népszabadság blogrovatának úgy fogalmazott, hogy „ez európai összevetésben kiemelkedő siker”. A sajtófőnök arra a kérdésre, hogy az előző konzultációk adataival összevetve is sikert lát-e, azt válaszolta: „a mostani és a korábbi nemzeti konzultációkban visszaküldött kérdőívek száma témafüggő; egyes konzultációs témákra több, másokra kevesebb válasz érkezik”.
Jön az újabb kérdéssor
Havasi Bertalan hozzátette: folyamatosan tartanak hasonló nemzeti konzultációkat a következő időszakban is, hamarosan várható az újabb kérdéssor, hiszen a miniszterelnök és kormányának politikája az emberek megkérdezésén, az együttdöntésen alapul. Ezután is mindenkinek joga és lehetősége lesz beleszólni a legfontosabb kérdések eldöntésébe – szögezte le. A blog beszámolója szerint a kérdőívek feldolgozása folyamatban van, a kiértékelés szeptember 20-áig fejeződik be.
A konzultációra 976 millió forintot különített el a kormány a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból. A sajtófőnök tájékoztatásából kiderült, hogy az előirányzott összeget felhasználták. A válaszküldemények megsemmisítése szeptember 18-án kezdődik, a végrehajtással az adatgazda Miniszterelnökség a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalát bízza meg. A szociális konzultáció utolsó papíralapú kérdőíveit július végén darálták be.
A nemzeti konzultáció kezdete
Orbán Viktor júliusban kéthetes konzultációsorozatot tartott, melynek során találkozott a KDNP vezetőivel, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökségével, részt vett a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek az Új Széchenyi Terv eredményeit összegző tanácskozásán, konzultált a Nemzeti Fórum vezetőivel, közös nyilatkozatot írt alá Jakab Istvánnal, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnökével, és tárgyalt a Magyar Gyógyszerészi Kamara vezetőivel is.
Orbán Viktor elsőként 2005. februári évértékelő beszédében hirdette meg a nemzeti konzultációt azzal a céllal, hogy „a közélet újra az emberekről szóljon”. Az akkori kezdeményezés több hónapig tartott, és elsősorban hétköznapi emberek véleményét kérte ki nyilvános rendezvényeken, illetve kérdőívekben. A nemzeti konzultáció újraindítását 2010. április 27-én az országgyűlési választásokon aratott győzelem után jelentette be Orbán, a kezdeményezés deklarált célja ezúttal is az ország vezetői és a választópolgárok közötti kapcsolat közvetlenebbé, szorosabbá tétele.