Egyikünk Győrött, másikunk Veszprémben volt, amikor megszületett a Marian Cozma meggyilkolásáért kiszabott, jelentősen csökkentett ítélet.
A szó legszorosabb értelmében „feladat” volt a Cozma-gyilkosság ítélethirdetéséről tudósítani, illetve hangulatjelentést írni. Ez nem az a téma, amivel a tollából élő ember beront a főszerkesztőjéhez, hogy „ezt most frankón tőlem lesz meg”. Tompos kolléga veszprémi, jómagam győri vízumot kaptam a jogerős döntés meghozatalának napjára. Előzőleg az ügyet talán legalaposabban ismerő „humán szakembertől”, Kálomista Gábortól is tájékozódtam – ő készítette az egész Európát és a tengerentúlt is bejárt, Szíven szúrt ország című filmet. Ő amondó, a történetben mára kardinális kérdés, hogy a hatalmas román kézilabdázó lemészárlását megtorló büntetés milyen visszhangra talál a társadalomban.
Akkor és ott, április 27-én, Győrben Gergely Péterné hatodrendű vádlotton kívül mindenki ott volt, a hátsó sorokban mind a népes családok (vádlottanként 3 választott fő volt a max.), az ügyvédek. Az újságíróknak – hely hiányában – kitaláltak egy másik termet, ahová „besugározták” a tárgyalóteremben elhangzókat. Nagyon figyeltünk. Senki nem várt meglepetést, az első fokú ítélet (két életfogytiglan és egy 20 év) megerősített kiszabásáról beszélt mindenki.
Éles diktafonok
A „percről percrézés” közben befutott budapesti szerkesztőségünkbe a hír, hogy a veszprémi kézilabdázókat „letiltották” az ítélethirdetés követéséről és kommentálásáról, így Mocsai Lajos tréner sem állt rendelkezésünkre. Marian Cozma édesapja, Petre Cozma pedig csakúgy, mint az első fok alkalmával, most sem jött el, hogy szemébe nézhessenek vele fia gyilkosai (utólag elfúló hangon értékelt).
Iratismertetés, szűk fél óra. Tuza Péter, az elsőrendű vádlott Raffael Sándor védője magabiztosan jön ki a szünetre, mondván, csurig volt eljárási hibával a veszprémi első fok. Kiállása azt sugallta, akár jelentős enyhítés vagy perújítás is jöhet. Mindenki összenézett és élesítette a diktafont, sürgős üzeneteket továbbítva a szerkesztőségbe. E cikkrész íróját közben riadóztatták a Lánchíd Rádióból is, hogy gyorsan adjon egy félpercest, de erre végül nem volt szükség. Egy ilyen tárgyalás amúgy kész főnyeremény az elítélteknek; szeretteikkel találkozhatnak és beszélhetnek is.