Közvélemény-kutatás: kis lépésekben erősödik a Fidesz

Erősödött a Fidesz és az MSZP is, a Jobbik ősszel „lefelé mozdult”, az LMP kissé javított, a Demokratikus Koalíció (DK) tábora változatlan.

KG
2012. 10. 18. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ipsos – az ország felnőtt lakossága körében október első felében végzett felmérése alapján készült, a távirati irodához csütörtökön eljuttatott – elemzésében azt írta, a Fidesz júliusban volt a legrosszabb helyzetben 16 százalékos támogatottsággal, azóta kis lépésekben – most például 1 százalékponttal – növelte tábora méretét. Az MSZP júliusban és augusztusban is 14 százalékot ért el, az azt követő két hónapban 1-1 százalékpontot szerzett. Jelenleg a Fidesz – 20 százalékos, 1,6 milliós táborral – az idei legjobb eredményét érte el, az MSZP – 16 százalékkal, 1,3 millió szimpatizánssal – a választások óta legmagasabb támogatottságát élvezi.

A biztos pártválasztóknál továbbra is a Fidesz vezet

A Jobbikot júliusban még a választásra jogosultak 10 százaléka támogatta, most 7 százaléknyian, közel 600 ezren sorakoznak fel mögéjük. Az LMP a nyári „lejtmenet” eredményeként szeptemberig 2 százalékra esett vissza, most 3 százalékos, azaz nagyjából negyedmillió követője van. A DK stabilan áll a 2 százalékon, őrizve a 150-200 ezres tábort. A pártoktól távolságot tartók aránya hónapok óta lényegében azonos, egy kicsivel meghaladja az 50 százalékot – közölte az Ipsos.

Szeptemberben sem történt áttörés a közvélemény-kutatási eredmények alapján a hazai pártviszonyokban, így továbbra is a Fidesz–KDNP a legerősebb erő.

Csak kismértékű piacszűkülés tapasztalható a politikai erőtérben, a pártok pozícióját illetően pedig szeptemberben sem látható szignifikáns elmozdulás – derült ki a Századvég szeptember végi közvélemény-kutatásából. A Fidesz jelentős előnnyel bírt a legnagyobb ellenzéki párthoz képest mind a teljes népesség, mind a biztos szavazó pártválasztók körében.

Szeptemberben tíz százalékkal vezetett a Fidesz–KDNP az MSZP-vel szemben a biztos szavazók körében – derült ki a Tárki felméréséből. A kutatásból az is kiderült, hogy a Fidesz, az MSZP és a DK hívei a legelkötelezettebbek a feliratkozást illetően, míg a Jobbik és az LMP hívei kevésbé aktívak.

A biztos pártválasztók körében a cég szerint a Fidesz 41, az MSZP 33 százalékot ér el, a Jobbik 15 százalékon áll, az LMP 6, a DK 4 százalékos.

Az MSZP a fővárosban erős

Az elemzés kitér arra: a különböző időközi választások kapcsán gyakran felvetődik a kérdés, hogy milyen területi egységekben lehet szoros a kormánypárt és az ellenzék versengése. Az Ipsos szerint megállapítható, hogy az MSZP a fővárosban folyamatosan tartja a lépést a Fidesszel, sőt az elmúlt fél évben, mint ahogy most is, rendszeresen meg is előzi: 25 százalékon áll, a kormánypártnak 22 százaléka van. A megyeszékhelyek kategóriájában a Fidesz–MSZP százalékos arány 17-14, a közepes és kisvárosokban 21-15 százalékot érnek el, míg a falvakban 17 illetve 13 százalékos támogatottsággal rendelkeznek.

A régiók többségében a Fidesz vezet, legnagyobb mértékben Közép- és Dél-Dunántúlon. Mindkét országrészben 23 százalékon áll a kormányerő, az MSZP 13 illetve 12 százalékon – írja az elemzés. Dél-Alföld az egyetlen vidéki földrajzi egység, ahol a szocialisták pozíciója egyértelműen erősebb, mint a Fideszé: 20 százalékuk van, a kormánypárt 14 százalékos. Észak-Magyarország az a régió, ahol a Fidesz és az MSZP versengésébe a Jobbik is beleszól: 19, 18 illetve 14 százalékos a támogatottságuk.

A regisztráció hatása

Bár a regisztrációról számos információ jelent meg az elmúlt egy hónapban, a szavazói magatartásra gyakorolt hatása keveset változott az Ipsos szerint. Szeptemberben a lakosság 54, most 56 százalékának volt valamilyen mértékű választási részvételi hajlandósága. Közülük a múltkor 41 százaléknyian mutattak aktív érdeklődést a regisztráció iránt, ezúttal 43 százaléknyian, tehát továbbra is azt látni, hogy a potenciális szavazók egynegyedét lemorzsolja az előzetes feliratkozás intézménye.

Amíg a múlt hónapban az Ipsos nem tapasztalt a jelentkezési tervekben párthovatartozás szerint különbségeket, addig most érzékelt eltéréseket a szándékokban. A Fidesz és az MSZP táborának közel hasonló a parlamenti választáson való részvételi hajlandósága: 86 illetve 84 százalékuk rendelkezik valamilyen mérvű elmeneteli szándékkal. A regisztrációra viszont egyértelműen aktívabbnak mutatkoznak a kormánypártiak, 79 százalékuk vetetné fel magát a szavazóközönség soraiba, az MSZP-seknek 68 százaléka. A Jobbik lehetséges támogatóit még inkább visszaveti az előzetes feliratkozás intézménye: potenciális szavazóik egynegyede lemorzsolódik vele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.