„Figyelemmel arra a tényre is, hogy az alapok (...) nagyjából egészében megmaradtak a régi büntető törvénykönyvből (Btk.), teljesen zökkenőmentes lesz az átállás, és ebben a tekintetben a jogalkalmazót nem fogják meglepetések érni” – fogalmazott Polt Péter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hétfőn. Elmondta, az új Btk. elfogadását követően azonnal megindult azoknak a tanfolyamoknak, fórumoknak a szervezése, amelyek megismertetik az új szabályokat a jogalkalmazókkal.
Polt Péter szerint az új Btk. „elfogadottsága jó és nagy”. Ez nagyon fontos abból a szempontból, hogy a jogalkalmazó egységesen tudja értelmezi majd a jogszabályokat – mutatott rá.
A június 25-én megszavazott új Btk. az 1878-as Csemegi-kódex, továbbá az 1961-es és az 1978-as büntetőkódex után az ország negyedik büntető törvénykönyve, amely egyéves felkészülési idő után 2013. július 1-jén lép majd életbe.
Csak az új Btk. jelent ellenszert
Az új büntető törvénykönyv (Btk.) hatékony, korszerű és egységes kódex, amely szigorú, tettarányos büntetéseket tartalmaz – mondta Répássy Róbert, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az új jogszabály alkalmazását elősegítő konferencián a parlamentben pénteken. Polt Péter a rendezvényen azt mondta: az új büntető törvénykönyv a kor kihívásaira, a változó gazdasági és társadalmi környezetre és az ezt folyamatosan tükröző bűnözésre ad válaszokat.
Új, a jelenleginél több tekintetben szigorúbb büntető törvénykönyv (Btk.) lép életbe egy év múlva. A parlament június 25-én fogadta el a kódexet, amely szélesíti a jogos védelem lehetőségét, egyes bűncselekményeknél 12 évre szállítja le a büntethetőségi korhatárt, és bevezeti az elzárást mint büntetést.
A büntetés-végrehajtás szabályait is feltétlenül ki kell dolgozni ahhoz, hogy a készülő új büntető törvénykönyv majdan sikeres legyen – mondta korábban a Magyar Nemzetnek Vókó György, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatója. Az interjút ide kattintva olvashatja.
Az új büntető törvénykönyvről szóló június 6-ai parlamenti részletes vitában a legnagyobb vita a 12 éves büntethetőségi korhatár és a termőföld kapcsán alakult ki a képviselők között. Az MNO percről percre követte az új büntető törvénykönyv vitáját.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) üdvözölte a büntető törvénykönyv új passzusait, különös tekintettel a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértésére vonatkozó paragrafust.