A második legjelentősebb dolog, ami 1990 óta történt

Nyolcmilliárd forint adósságot vállal át a kormány Dunaújvárostól az önkormányzatok adósságátvételének a keretében, amelyet a második legjelentősebb lépésnek neveztek az önkormányzatiság történelmében.

KA
2012. 11. 29. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog elmondta: áttekintették a megyei jogú város adósságállományának mértékét és szerkezetét, majd ígéretet tett arra, hogy nyolcmilliárdot átvállalnak. Hozzátette: a város erős lehetne a kultúra, a sport, a szociális és oktatási területeken, ha nem lenne adósságcsapdában. Emlékeztetett arra, hogy alig egymillió ember él olyan településeken, amelyek nincsenek teljesen eladósodva, ezért a kormány 621 milliárd forintot vállal át az önkormányzatoktól országos szinten.

A miniszter kiemelte, hogy enyhíteni kell a hármas fogság – háztartások devizahitelei, államadósság, önkormányzatok eladósodottsága – szorításán, mert komoly szociális válsággal fenyeget, és a jövőt veszélyezteti. Az adósságkezelést követően megbízható, korrupciómentes és átlátható rendszereket vezetnek be az élet minden területén, hogy „újra ne eshessünk bele hasonló csapdákba”.

Életképes intézmény lehet

Példaként említette az egészségügyet, ahol állami kézbe kerültek a kórházak. Közölte: egyetlen régióban a kórházak a közös energiabeszerzés révén fél év alatt másfél milliárd forintot spóroltak, Budapesten pedig a központosított gyógyszerbeszerzés eredményeként egy év alatt hatmilliárd forinttal kevesebbe került a gyógyszer.

A Dunaújvárosi Főiskola kapcsán Balog Zoltán elmondta: működőképes felsőoktatási intézmény lenne, de olyan értelmetlen és rosszul elvégzett PPP-s beruházás terhe alatt nyög, amely újabb cselekvésre készteti a kormányt. Úgy véli, a tehertől megszabadítva önállóan is életképes intézmény lehet a műszaki felsőoktatás területén.

A második legjelentősebb lépés

Dorkota Lajos Fejér megyei kormánymegbízott elmondta, hogy Dunaújváros 18 milliárdos adósságállománnyal rendelkezik. Jó lehetőség a város számára a kormánnyal kötendő megállapodás, hiszen a felszabaduló forrásokat szociális területre, munkahelyteremtésre és fejlesztésekre lehet fordítani.

Cserna Gábor fideszes polgármester kiemelte, az adósságátvállalás a második legjelentősebb lépés az önkormányzatiság történelmében az 1990-es megalakulás után. Örömét fejezte ki a kabinet szándéka miatt, és jelezte: a sport, a kultúra és az oktatás is fellendülhet az adósságteher mérséklődésével.

Október 27-én jelentette be

Tállai András csütörtökön jelentette be, hogy az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát. Tájékoztatása szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak kell intézkednie arról, hogy december 28-áig a pénzintézetekhez eljussanak a források.

A Századvég 2012. november végén készített közvélemény-kutatásának tanulsága szerint a lakosság abszolút többsége támogatja a települések adósságállományának állami átvállalását, jelentős hányaduk sürgető ügynek tartja az önkormányzatok mindennapi működésére kiható eladósodottság kezelését.

Teljesen átvállalja az állam az ötezernél kevesebb lakosú települések adósságát, és az ötezernél nagyobb települések adósságállományának egy részét is átveszi – közölte 2012. október 27- én Orbán Viktor.

Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető szerint az önkormányzatok adósságának állami átvállalása, valamint a munkahelyvédelmi akcióterv különösen a hátrányos helyzetű térségekben jelentős segítség a gondok leküzdéséhez.

Egy főre számítva Alsómocsolád rendelkezik a legnagyobb adósságállománnyal a hazai települések közül – derült ki abból a listából, amelyet a Belügyminisztérium juttatott el lapunkhoz. A megyei jogú városok közül Pécs több mint 43 milliárdos tartozást görget maga előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.