Az oktatás, a pedagógiai munka finanszírozását magára vállalja az állam január 1-jétől – mondta a Balog Zoltán a térség meghatározó fideszes politikusaival tartott, zártkörű találkozója előtti sajtótájékoztatóján. Azok a települések, amelyek vállalják az üzemeltetés költségeit, a működtetés szervezését, megtehetik ezt – tette hozzá.
A januártól a tanév végéig tartó átmeneti félévben kialakul az új irányítási rendszer. Szeptembertől az új nemzeti alaptantervvel elindulva a miniszter reményei szerint sikerül bevezetni azt az új életpályamodellt is, amelyet a pedagógusok már régen várnak. Balog Zoltán – mint mondta – bízik benne, meg lehet teremteni az ehhez kapcsolódó béremelés fedezetét is.
Lesz új főigazgató Szentesen
A politikus kifejtette, a szentesi kórháznak komoly térségi szerepe van, 150 ezer ember ellátásáról gondoskodik. Azzal kapcsolatban, hogy már másodszor zárult sikertelenül a kórházvezetői posztra kiírt pályázat, a miniszter úgy fogalmazott: amikor megtalálják az alkalmas szakembert, lesz új főigazgatója az intézménynek. A kórház működését ez nem befolyásolja, és az intézmény addig sincs felelős vezetés nélkül – tette hozzá.
A kormány arra törekszik, hogy itthon tartsa a jó képességű orvosokat. Ennek érdekében több ösztöndíjprogramot indított, a gyermekszakorvosnak készülő rezidensek például akár havi 200 ezer forintot is kaphatnak. Ennek eredménye, hogy míg egy éve a leendő rezidensek 60 százaléka lépett be itthon a képzésbe, jelenleg már 80 százalék kezdi meg szakorvosi tanulmányait Magyarországon – hangsúlyozta Balog Zoltán.
Pozitív irányt vettek a tárgyalások a szakszervezetekkel
Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár azt mondta, hogy pozitív irányt vettek a tárgyalások a szakszervezetekkel, annak ellenére, hogy még nem álltak el követeléseiktől. Az államtitkár Bicskén azt hangsúlyozta, hogy szakmai kérdésekről tárgyalnak a szakszervezetekkel. A 20 százalékos béremelési követelést nem tudják teljesíteni, és sem a köznevelési törvényt, sem az iskolák állami átvételét nem vonják vissza. A következő tárgyalás jövő szerdán lesz – tette hozzá. Az államtitkár megerősítette: nem lesz tömeges elbocsátás, és nem lesz kvótákhoz kötött leépítés, mert „sem a pedagóguslétszám, sem a gyereklétszám nem indokolja”. Az életpályamodellről elmondta, pontos időpontja még kérdéses, de „2013-ban biztosan bevezetésre kerül”.
Hoffmann Rózsa szerint sok helyen újraindulhatnak az általános iskolák alsó tagozatai azokon a kistelepüléseken, ahol korábban megszűntek, mert az állam évfolyamonként minimum nyolc gyerek esetén vállalni fogja a fenntartásukat. A felső tagozatok esetében racionalizálások lesznek, de „az összevonások után is a pedagógusok fognak utazni és nem a gyerekek”.