A novemberi közvélemény-kutatások is egyértelmű Fidesz–KDNP vezetést mutattak ki. A Medián szerint a biztos szavazók között a Fidesz–KDNP 40, míg az MSZP 19 százalékon állt. Az Ipsos adataiból az derült ki, hogy a biztos szavazók 40 százaléka a Fidesz–KDNP listát, míg 31 százaléka a szocialistákat választaná. A Századvégnél 40-27, míg a Tárkinál 39-24 arányban vezetnek ebben a kategóriában a kormánypártok a szocialisták előtt.
A felmérések egyik legnagyobb talánya, hogy milyen módon mérik a Bajnai Gordon volt szocialista miniszterelnök által alapított, de még be nem jegyzett Együtt 2014-et. Az Ipsos és a Századvég róluk nem közölt adatokat, míg a Tárki 12, a Medián pedig 16 százalékos támogatottságot mért nekik a biztos szavazók között. Ezek az eredmények mindenképpen visszaesést mutatnak a Medián által még október végén készített felméréshez képest, amely még 22 százalékos támogatottságot mutatott Bajnaiéknak.
20 éve kétharmadot szerzett volna a Fidesz
A kormánypártok 2006 júliusa óta számítanak a legnépszerűbbnek, bár azt is érdemes megjegyezni, hogy az ellenzéki pártok szavazói együttesen többen vannak, de a Jobbik és a többiek távolsága miatt ilyen mértékű összefogás nem várható. Az eredmények összehasonlítása érdekében érdemes összevetni, hogy a korábbi ciklusok hasonló időszakaiban hogyan álltak a kormány- és az ellenzéki pártok.
1992 novemberében az akkor még ellenzéki Fidesz a biztos szavazók körében több mint 45 százalékos támogatottságnak örvendett, és mivel messze lemaradva tőle 13 százalékos eredménnyel állt az SZDSZ, akár még kétharmadot is szerezhettek volna a fiatal demokraták. 1996 novemberében az ellenzéki erők együttesen 46, míg az MSZP és az SZDSZ 26 százalékon állt, így minden bizonnyal akkor is kormányváltás lett volna.
Volt már fordítás
Tizenkét évvel ezelőtt a Fidesz–FKGP–MDF-kormány együttesen 39, míg az MSZP–SZDSZ kettős 51 százalékon állt. 2004 novemberében a Fidesz 49, míg az MSZP 39 százalékon állt, rajtuk kívül más erő nem jutott volna be a parlamentbe. Négy évvel ezelőtt már jól látszott, hogy a kormányzó szocialisták súlyos vereséget fognak szenvedni, mivel a Fidesz–KDNP 59, míg az MSZP 32 százalékon állt.
A korábbi évtizedek eredményei alapján is jól látszik, hogy a mostani kabinet van a legjobb helyzetben, de ennek ellenére egy percig sem hihetik el, hogy a következő választást az összehasonlítások alapján megnyerték. Az is tény, hogy a ciklus ezen időszakaiban két esetben már eldőlt (1992, 2008), hogy a kormány képtelen lesz az ismétlésre, 2000-ben a jobbközép kabinet jelentős hátrányt dolgozott le a választásokig, míg az MSZP–SZDSZ képes volt 2006-ra fordítani a 2004-es a rossz eredményein.