2012. november végén a választókorúak 47 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt venne egy most vasárnap tartandó parlamenti voksoláson, azaz a választási aktivitás az elmúlt hónaphoz képest kismértékben növekedett.
Kevesebb bizonytalan
A pártszimpátiájukban bizonytalanok aránya a vizsgált időszakban enyhén csökkent, jelenleg a megkérdezettek 45 százaléka tartozik ebbe a körbe.
A Fidesz támogatottsága a teljes népesség körében 22 százalékos, az MSZP 12 százalékon áll. A Jobbik támogatottsága ebben a közegben 9, az LMP-é 4 százalékos. A Demokratikus Koalícióra a lakosság 2 százaléka adná a szavazatát. Az egyéb, nem parlamenti pártok támogatottsága jelenleg 6 százalékos a teljes népesség körében.
A biztos szavazó pártválasztók között a Fidesz jelenleg 40, az MSZP 27 százalékon áll. A Jobbikra 18, az LMP-re pedig 5 százalékuk adná voksát. A Demokratikus Koalíciót ebben a dimenzióban 3, egyéb pártokat pedig 7 százalék juttatná a parlamentbe.
A miniszterelnök személyéről is kérdeztek
A kutatás a pártszimpátia mellett az esetleges miniszterelnök-jelöltek személypreferenciáját is vizsgálta. A választók 32 százaléka Orbán Viktort, 19 százaléka Bajnai Gordont, 5 százaléka Mesterházy Attilát, 3 százaléka pedig Gyurcsány Ferencet látná szívesen Magyarország kormányfőjeként. A megkérdezettek 21 százaléka valaki mást képzelne el ebben a pozícióban, a személypreferenciájukban bizonytalanok aránya 10 százalék.
A kutatást telefonon végezték 2012. november 26-29-e. között, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdeztek meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.
Nem sikerült becélozni a centrumot?
A Magyar Nemzet korábban arról cikkezett, hogy bár az Együtt 2014 élére álló Bajnai Gordon gyakran jelöli meg magát úgy, mint a „közép” vagy a „centrum” képviselője, mégis úgy tűnik, többségében baloldali és liberális szavazók látnák szívesen a miniszterelnöki székben. A Századvég november elején készített közvélemény-kutatásból pedig az derült ki, Bajnai Gordon elutasítottsága a radikálisok között alacsonyabb, mint Orbán Viktor kormányfőé.