A képviselőcsoport közleményében felhívja a figyelmet arra, hogy a megtakarítás családonként évente akár százezer forint is lehet annak következtében, hogy a jövő évtől 10 százalékkal csökkenti a kormány a lakossági gáz és áram árát. Emlékeztetnek arra, hogy a Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormányok ideje alatt, 2002 és 2010 között 15 alkalommal emelték a gáz árát, háromszorosára drágult a földgáz, két és félszeresére az áram ára. A folyamatos megszorítások szociális válságba taszították a magyar lakosságot – olvasható a kommünikében.
A kormánypárti frakció közleményében felhívja a figyelmet azokra az intézkedésekre is, amelyeket korábban hozott a jelenlegi kabinet a lakosság szociális biztonságának erősítéséért, a többi között az ármoratóriumra és a devizaadósság csökkentésére. A rezsicsökkentést a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is üdvözölte pénteki közleményében.
Csökkennek a rezsiköltségek
Orbán Viktor november végén a Magyar Rádió 180 perc című műsorában azt mondta, azon dolgoznak egy szakértői csoporttal, hogy ne csak gázáremelés ne legyen, hanem a rezsiköltségek is csökkenjenek. „Nem jelentem még be, de csökkenteni akarjuk a rezsiköltségeket” – emelte ki. Ezt az ezen a területen működő cégek profitjának csökkentésével és az ezzel a lépéssel érintett összeg embereknél hagyásával tervezi a kabinet.
Még ugyanezen a napon a miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója szándéknyilatkozatot írt alá az Országházban az E.ON csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek az MVM-re történő átruházásáról. Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke az aláírás kapcsán közleményben azt közölte, „Magyarország energiapolitikájában a tartós ellátásbiztonság megteremtésére törekszik, ennek megfelelően érdekelt abban, hogy az állami MVM csoport révén tevékenységét a földgáz-kereskedelem területén bővítse és a földgáztárolás területére is kiterjessze.”
Csütörtökön Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár ismertette a kormány döntését, miszerint jövő év január 1-jétől tíz százalékkal csökken a lakossági gáz és áram ára. Kérdésre elmondta, dolgoznak azon is, hogy a piaci fogyasztókat megvédjék attól, hogy az energiacégek rájuk hárítsák a lakossági árcsökkentésből fakadó kiesésüket. Lázár emlékeztetett, ma az említett csaknem négymillió otthon 76 százaléka gázzal fűt, így kiemelten fontos az árcsökkentés.