Gyöngyösi Márton hétfői kijelentését követően a legfőbb kérdés, hogy vajon milyen politikai szándékok húzódtak meg mögötte, és ki profitálhat belőle. Mint ismert a Jobbik szavazóinak jelentős része, főként a kelet-magyarországi régióban 2006-ban még az MSZP-re szavazott, így a szocialisták számára az ő visszaszerzésük elsőrendű fontosságú a választási győzelemhez.
A Jobbik-tábor MSZP közeliségét mutatja, hogy a Századvég legfrissebb felmérése szerint 82 százalékának kedvezőtlen a véleménye Orbán Viktorról és a Fideszről, és csak 8 százalékuk vélekedik pozitívan a miniszterelnökről. Bajnai Gordont a jobbikos szavazók 22 százaléka kedveli és 61 százaléka utasítja el, vagyis jóval többen rokonszenveznek vele, mint Orbánnnal.
Nincs témája a Jobbiknak
Politikai hasznot nyilván a Jobbik próbál ebből az ügyből húzni, Gyöngyösi vélhetően ezért is mondta az ominózus kijelentést – erről Kiszelly Zoltán beszélt az MNO-nak. A Jobbik képviselője abból az aspektusból indult ki, hogy az izraeli–palesztin konfliktusban az utóbbiak pártját fogja. Míg Ungvári Tamásék egyértelműen az izraeli oldalra helyezkedtek és az ő szempontjaikat jelenítették meg, addig Gyöngyösi a palesztin álláspontot akarta megjeleníteni, fejtette ki a politikai szakértő.
Azonban ahogy megfogalmazta: a dolog a visszájára sült el, és egységes visszautasítást kapott a politikai elittől. A politológus szerint a Jobbiknak gyakorlatilag semmilyen témája nincsen, csak a rossz hírekkel jelenik meg, éppen ezért durva dolgokat kell mondania. A palesztinbarát álláspont és a nagyotmondás most átfedte egymást, és emiatt lett ekkora botrány a kijelentésből.
Nem lesz sikeres az MSZP
Kiszelly úgy látja, hogy az MSZP mostani offenzív fellépése a Jobbik ellen nem lesz elég arra, hogy a szélsőjobboldali pártba távozott szavazóit visszaszerezze. Szerinte ez a téma nem érdekli a széles közvéleményt, helyette a szociális kérdésre kellene összpontosítania. „Magyarországon van egy erős gazdasági antiszemitizmus az MSZP szavazói körében is, amely egyfajta irigység megjelenése.”
A Fidesz nagyon jól tette, hogy elítélte a kijelentést, mivel korábban Gyurcsány is megpróbálta az antiszemitizmus vádját a mostani kormánypártra tolni – tette hozzá. A politológus szerint a radikális liberálisok még most is megpróbálják összemosni a kormánypártot a szélsőjobboldallal, de azzal, hogy Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője is felszólal a vasárnapi tüntetésen, ezek a próbálkozások nem lesznek sikeresek.
Egy platformon
Ellenzéki oldalról Gyöngyösi megnyilvánulása után azzal támadták a kormányt, hogy nem ítélte el azonnal a gyűlöletbeszédet. A Magyar Távirati Iroda által közzétett nyilatkozatok nem erről tanúskodnak: a Raoul Wallenberg Egyesület és a Hit Gyülekezetének elhatárolódását rögvest a Kormányszóvivői Irodáé követte, a politikai pártok csak ezt követően szólaltak meg az ügyben.
A jobbikos képviselő interpellációja kapcsán a Magyar Progresszív Intézet elemzője a kormányt és az ellenzéket is megrótta. Filippov Gábor úgy látja, Gyöngyösi Márton parlamenti felszólalását követően egyik oldal sem reagált a megfelelő időben és módon, ugyanakkor a kormányzat utóbb korrigált, és megtette a kiállást, mégpedig kellően határozott hangvétellel. Fontosnak tartja azt is, hogy a kormányszóvivői iroda mellett a Köztársasági Elnöki Hivatal is egyértelműen kiállt a gyűlöletbeszéddel szemben. Filippov üdvösnek, egyben óriási eredménynek tartja, hogy a kormány és az ellenzék végül egy platformra került az interpelláció kapcsán.
Nem lesz kivonulás
Gyöngyösi parlamenti szavai akár a Jobbik teljes parlamenti elszigetelődését is magával hozhatja. Ezt sugallja például az, hogy akadt frakció, ahol felmerült: amennyiben Gyöngyösi Márton részt vesz az elkövetkező plenáris üléseken, kivonulnak az ülésteremből. „Más országokban van hagyománya az ilyen komolyabb mértékű elhatárolódásnak, mint a kivonulás, azonban felettébb csodálkoznék, ha a magyar országgyűlésben is sor kerülne erre ebben az ügyben – vélekedett a Progresszív Intézet munkatársa. – Erre már csak azért is kicsi az esély, mert ha adott esetben a szocialisták tennék meg, a Fidesz biztosan nem akarná, hogy hasonló lépést téve egy lapon említsék a szocialistákkal.”
A Gyöngyösire zúduló össztűz párttársait, köztük kiemelt mértékben a hétfői interpellációt élőben végighallgató Balczó Zoltánt is elérte. A parlament alelnöke levezető elnökként nemhogy megvonta volna a szót frakciótársától, de még csak helyre sem utasította Gyöngyösit. A levezető elnöknek a magyar parlamentben csupán szimbolikus szerep jut ilyen helyzetben. Jogköre alapján maximum megintheti, figyelmeztetheti a felszólalót az országgyűlés méltóságára hivatkozva, ami persze vajmi kevés eredménnyel jár. A Fidesz ezért a héten kezdeményezte az országgyűlési törvény módosítását.
Súlyosabb megrovás kellene
Filippov Gábor kérdésünkre cáfolta, hogy esetleges házszabály-módosítással kezelni lehetne a hasonló eseteket. „Ne feledjük, a Jobbik korábban sem riadt vissza a nyílt cigányozástól a parlamenti ülésteremben. Sajnos azt kell mondjam, jogi keretek között nem szorítható vissza az ilyen retorika, a szélsőségesebb nézetű képviselők ugyanis szóban simán kijátsszák a szabályokat. Esetleg a súlyosabb megrovás némiképp visszatartóerővel bírhatna” – így az elemző.
Gyöngyösi interpellációját követően sokan a parlament elé vonultak sárga csillagot ragasztva, és nem akadt párt, mely ne ítélte volna el a jobbikos honatya szavait. Vasárnap a Kossuth térre várják azokat, akik elutasítják a parlamenti gyűlöletbeszédet, a rendezvényen a politikai élet különböző pólusainak képviselői mondanak beszédet, mint Szanyi Tibor vagy éppen Rogán Antal. Logikusnak tűnt, hogy miután a felszólalás ilyen méretű felháborodást váltott ki, a Jobbik visszahúzódik és agyonhallgatja az ügyet, de nem tett így.
Maguk alatt vágják a fát
Novák Előd, a párt alelnöke például levelet írt Ertsey Katalin LMP-s képviselőnek az ökopárti politikus állampolgárságát firtatva. Ertsey ironikus hangvételű válasszal tette helyére Novákot – „izraeli–piréz állampolgár vagyok” –, aki duzzogva utasította helyre a válaszadót. Filippov érdekesnek tartja, hogy ebben a feszült helyzetben a Jobbik maga görgeti tovább az ügyet ilyen húzásokkal, annál is inkább, hogy Gyöngyösi felszólalása tulajdonképpen egy platformra helyezte a Fideszt és az MSZP-t, ami a Jobbiknak nem válik előnyére.
„Az antiszemita beszéd a magyar választók elenyésző részét képes megszólítani, így ha a Jobbik napirenden tartja a kettős állampolgárság ügyét, maga alatt vágja a fát. Azt nem tudom, hogy a közvélemény-kutatások is azonnal mérni tudják-e majd a támogatottságuk esését, de erősen csodálkoznék, ha ezután jottányit is erősödnének.”
Milyen jogon ül a parlamentben olyan képviselő, aki nyílt zsidózásra vetemedik az ülésterem falai közt? Hová süllyedt az IQ-ja, amikor kimondta, meg akarja számolni a zsidókat, akik jelen vannak a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban, s pusztán származásuk révén „nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek”? – A Magyar Nemzet vezércikke
A Jobbik jelenti az egyik legkomolyabb nemzetbiztonsági kockázatot ma Magyarországon – reagált Gyöngyösi Márton parlamentben elhangzott szavaira Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője.