A közlemény szerint a mintegy negyven aktivista a kormányablaknál – amit a kormány a magyar állampolgárokkal való kapcsolattartás céljából hozott létre – magyarázatot követel „a felsőoktatást romba döntő” intézkedések okairól. A hallgatók szerint az elfoglalt terület közforgalmú helynek minősül, s az aktivisták a mindennapi működést nem akadályozzák. A hallgatók a kormányhivatal aulájában ülnek, lábuknál egy hosszú lánccal összekötve. Többüknél transzparensek láthatók többek között „10 480 állami finanszírozott hely. Nem. Nem engedünk a kormánynak” felirattal – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.
Vendégként tekint a Csongrád megyei kormányhivatal az épületben tiltakozó hallgatókra – közölte Polner Eörs, a kormányhivatal főigazgatója hétfőn a helyszínen. A demonstráló hallgatók alapvető, alkotmányos jogukkal élnek, ezért a közt szolgáló hivatal vendégként tekint rájuk – mondta a főigazgató azt követően, hogy munkatársaival bundás kenyeret és forró teát osztott a fiataloknak. A földön ülő, bokáiknál összeláncolt diákok matracokat és székeket is kaptak. Polner Eörs közölte, a hivatal épületében reggel 8-tól este 8-ig van ügyfélfogadás, de 24 órás portaszolgálat üzemel, így a hallgatók a kormányablak zárását követően is maradhatnak.
Szolidáris az LMP és a Jobbik
A felsőoktatás átalakításánál a kormány nagyon sok alkalommal egyeztetett a rektori konferenciával és a hallgatói önkormányzatok képviselőivel, és véleményüket figyelembe vette – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkársága pénteken.
Komoly bejelentések várhatók a felsőoktatás pénzügyi ráfordításai kapcsán. Erről Balog Zoltán beszélt pénteken Budapesten, a Történelmi Egyházak Közoktatási Intézményvezetői Országos Egyesületének konferenciáján.
Az LMP szolidáris a diákokkal az őket súlyosan érintő kormányzati lépések miatt és parlamenti frakciója részt vesz a Hallgatói Hálózat által szervezett hétfői tiltakozáson az ELTE lágymányosi kampuszán – közölte Osztolykán Ágnes és Karácsony Gergely.
Közleményükben azt írták, hogy a Fidesz–KDNP-kormányzat korábbi ígéreteit megszegve „gőzerővel elindult a felsőoktatás elsorvasztásának útján”. A kabinet az állami férőhelyeket minimálisra szűkíti, amivel gyakorlatilag „Bokros Lajos és Gyurcsány Ferenc elképzelései után Orbán Viktor kormánya is be akarja vezetni a tandíjas felsőoktatást” – fogalmaztak.
Hozzátették: egyértelműen kiderült, hogy a kormányfő „szemrebbenés nélkül hazudott” és „hazugság volt” a Fidesz 2008-as, tandíj elleni népszavazási kezdeményezése – értékelik, rögzítve: az LMP támogat minden, jogszabályi keretek között maradó hallgatói megmozdulást és ellenállást.
A Jobbik a felsőoktatási hallgatók mellett áll és bár tiszteletben tartja a hallgatói szervezetek politikai függetlenségét, de Dúró Dóra részt vesz a Hallgatói Hálózat által szervezett hétfői tiltakozáson az ELTE lágymányosi kampuszán – jelentette be az ellenzéki párt szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján.
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke közleményében azt írta: az MSZP szolidáris a felsőoktatás feldúlása, a kevesebb férőhely és a magasabb tandíj ellen tiltakozó hallgatókkal, „azokkal, akik vidéken és Budapesten az Orbán-kormány jövőellenes politikája ellen tüntetnek”. Egyetértenek a Magyar Rektori Konferencia állásfoglalásával és kiállnak a felsőoktatási intézmények autonómiája mellett.
A Magyar Nemzet vezércikke:
Nincs olyan szereplője a hazai felsőoktatásnak, amelyik a múlt héten ne emelt volna szót a jövő évi keretszámok miatt, az érintettek egyesült erővel támadják a kormányzati koncepciót, amely szerint 2013-ban harmadára esik vissza az állami támogatású helyek száma az alap- és osztatlan képzésben.