A kormánypárti képviselő indoklása szerint az országgyűlési törvény módosításához beterjesztett indítványa figyelembe veszi a parlamenti vitában elhangzott érveket és azokat „az elmúlt hónapok történéseinek fényében felmerült változtatási igényeket” is, hogy az Országgyűlés bizottságainak ülésén történtek a parlamenti fegyelmi jog egységes rendszerének hatálya alá tartozzanak.
A bizottsági ülések zavartalan lefolytatása érdekében az Országgyűlésről szóló törvény most is ad lehetőséget a testületeknek a fegyelmezésre, ez a hatáskörük azonban – összhangban a plenáris ülésen alkalmazható házelnöki fegyelmezési jogok kiterjesztésével – a jövőben bővülhet.
Eszerint pénzbírságot lehetne kiszabni arra a képviselőre, aki a bizottsági ülésen elmondott felszólalása során az Országgyűlés tekintélyét vagy valamely személyt, csoportot – így különösen valamely nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösséget – kirívóan sértő kifejezést használ, vagy e kifejezése súlyos rendzavaráshoz vezet. Ugyancsak pénzbüntetéssel lenne sújtható az, aki az ülésen a Ház tekintélyét súlyosan sértő magatartást tanúsít, illetve viselkedésével a házszabálynak a tanácskozási rendre vagy szavazásra vonatkozó előírásait megszegi.
Ha egy politikus a tanácskozáson fizikai erőszakot alkalmazott, illetve közvetlen fizikai erőszakkal fenyegetett vagy arra hívott fel, a bizottság javasolhatná a képviselői jogok gyakorlásának felfüggesztését, illetve pénzbírság kiszabását.
A múlt csütörtöki házbizottsági ülés után hangzott el, hogy az országgyűlési törvény módosítását kezdeményezi a Fidesz annak érdekében, hogy a jobbikos Gyöngyösi Márton parlamenti felszólalásához hasonló esetekben utólag is lehessen pénzbírságot kiszabni a képviselőkre.
Gulyás Gergely a Fidesz frakcióvezetőjével, Rogán Antallal közösen be is nyújtott egy módosító javaslatot, amely alapján a plenáris ülésen bővülhet a házelnök és az ülést vezető alelnökök jogköre: ha egy képviselő kirívóan sértő kifejezést használ, akkor rendreutasítás és figyelmeztetés nélkül kizárhatnák az ülésnap hátralévő részéből, vagy akár utólag is pénzbírságot szabhatnának ki rá.
Múlt hétfőn a parlamentben a jobbikos Gyöngyösi Márton annak felmérését szorgalmazta, hogy hány olyan zsidó származású ember van az Országgyűlésben és a kormányban, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent.