A legtöbb hajléktalan élt a lehetőséggel

Mintegy 2600 hívást kapott tavaly decemberben a Menhely Alapítvány és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület telefonos diszpécserszolgálata.

NT
2013. 01. 09. 16:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alapítvány az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta, hogy naponta átlagosan harminc magánember kereste meg a szolgálatot, rendőrök százötven esetben fordultak a diszpécserközponthoz. A 700 lakossági bejelentést követően a közterületen élő hajléktalanok többsége igénybe vette a kiküldött krízisautó, illetve az utcai szolgálat segítségét, ám 144-en nem kívántak élni a felkínált lehetőséggel. A krízisautóval érkező segítők mintegy száz esetben éjjeli menedékhelyre vagy orvosi ügyeletre szállították a rászorulókat.

A hajléktalanokat segítő utcai szolgálatok támogatásával együtt a kormány 2012-ben több mint 8,2 milliárd forintot fordít a hajléktalan emberek ellátására – közölte korábban az Emmi szociális államtitkársága.

A Menhely Alapítvány közölte azt is, hogy az elmúlt hónapban a budapesti éjjeli menedékhelyek férőhely-kihasználtsága 90 százalékos volt.

Nem voltak fennakadások

Hozzátették: az előző év hasonló időszakához képest Budapesten naponta átlagosan háromszáz emberrel több vette igénybe az éjjeli menedékhelyeket, de a megnövelt befogadó kapacitás miatt ez eddig nem okozott ellátási gondot.


A tájékoztatás szerint a fővárosi átmeneti szállásokat csaknem 100 százalékos feltöltöttség jellemezte; ezeken a helyeken hosszabb ideig, szállásdíj ellenében lehet tartózkodni. Jelezték, e férőhelyek száma is növekedett, decemberben éjjelente ötezer hajléktalan embernek adtak fedelet ezeken a szállásokon.

Átmeneti szállásból albérletbe

Mint az mno.hu korábban beszámolt róla, Győrben a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretein belül állandó lakhelyként albérlethez juttattak harmincöt hajléktalant, a lakások bérleti díját a Hajléktalanokat Segítő Szolgálat által vezetett konzorcium a pályázat útján elnyert pénzből fedezi egy éven át. Akik pedig a  szolgálat átmeneti szállójából költöznek az albérletbe, azok számára nyolc hónapig ingyenesek a lakások.

A kormány eltökélt a hajléktalankérdésben

A magyar kormány meghozta azt a döntést, hogy felveszi a versenyt a hajléktalanság ellen – ezt Orbán Viktor miniszterelnök mondta még decemberben. A politikus szerint a fedél nélküliek helyzete egy erkölcsi és morális kérdés, amit nem csak a kormánynak, de azon életformának elszenvedői aspektusából is mérlegelni kell.

Az Alkotmánybíróság és a hajléktalanok

Tarlós István szerint „az elmúlt két év a főváros szociális ellátásának sikertörténete lehet”. A főpolgármester erről egy budapesti szociális konferencia megnyitóján beszélt, ahol a kabinet munkájára példaként a hajléktalanellátó rendszert hozta fel. Jelen helyzetben férőhely vagy megfelelő ellátás hiánya miatt egyetlen embernek sem kell az utcán tartózkodnia vagy meghalnia – hívta fel a figyelmet. A városvezető álláspontja – Orbán Viktorhoz hasonlóan –  egyébként az, hogy az Ab döntése elveszi az önkormányzatoktól azokat az eszközöket, amelyekkel megteremthetnék a nehéz sorsú emberek létbiztonságát. A főpolgármester az ügyben kialakult vita árnyalása érdekében aluljáró-látogatásra hívta Szabó Máté ombudsmant.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.