Így készülnek Karácsonyék a „végső ütközetre”

Az LMP nem maradhat ki a kormányváltásban érdekelt politikai szereplők közül – vélekedett Karácsony Gergely.

PR
2013. 01. 25. 7:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus véleménye szerint a javaslat azt szolgálja, hogy az LMP hatékony résztvevőjévé váljon egy „a 2010 előtti politikai hibák kiküszöbölését is tartalmazó” kormányváltásnak. A határozati javaslat egyébként nem szerepel a kongresszus napirendjén, oda csak akkor veszik fel, ha a mandátummal rendelkező delegáltak legalább egyharmada támogatja az elképzelést.

Már a novemberi, az Együtt 2014-gyel való együttműködést elutasító kongresszuson is szoros eredmény született – válaszolta Karácsony Gergely az elképzelés párton belüli támogatottságáról szóló kérdésre. Hozzátette: bíznak benne, hogy azóta sikerült meggyőzniük a korábban hezitáló tagokat az általuk képviselt politikai irány helyességéről. Az LMP nélküli ellenzéki együttműködés nem más, mint a jelenlegi és a korábbi szocialista elit összefogása, ami nem hordozza magában a megújulás lehetőségét, legfeljebb a korábbi kétpárti rendszert képes konzerválni – jelentette ki.

Kompromisszumos stratégia

Hangsúlyozta, abban a párton belül sincs vita, hogy az LMP-nek önálló listát kell állítania a következő országgyűlési választáson. A Párbeszéd Magyarországért Platform kompromisszumos politikai stratégiája viszont egy olyan lehetőséget vázol, amelynek alapján nem indítanának minden választókerületben egyéni jelöltet. Ezért cserébe el kell érni, hogy ezt a többi ellenzéki párt is tegye meg, miközben támogatják egymás jelöltjeit – mondta.

Szükségszerű minden párt életében, hogy azok, akik nem tudnak azonosulni az irányvonallal, kilépnek – mondta az LMP frakcióvezetője a Lánchíd Rádióban.

Mi lesz a hétvégi kongresszuson?

Schiffer András január 24-én azt mondta, nem tartja valószínűnek, hogy a párt hétvégi kongresszusát követően bárki is kilépjen az LMP parlamenti frakciójából. Hozzátette, elképzelhető, hogy valakinek „ilyen forog a fejében”, de senkiről nem akarja azt feltételezni, hogy elhagyja a pártot. A politikus megjegyezte, a Népszabadságban közölt csütörtöki interjújában is arról beszélt, hogy ha a novemberi pártkongresszuson kisebbségben maradt volna az álláspontja, akkor fontolóra vette volna, hogy visszaadja képviselői mandátumát, de a párttagságát mindenképpen megtartotta volna.

Kiéleződött ellentétek

Mint azt megírtuk, az Együtt 2014 választói mozgalom egyértelműen az LMP-t szemelte ki arra, hogy beszívja magába, ami komoly siker lett volna számára. A november végi kongresszuson a végsőkig kiéleződtek az ellentétek az ökopárt berkein belül. Míg Schiffer András és köre egyértelműen az önállóság és az értékelvű politizálás mellett állt ki, miszerint nem kötnek olyan erőkkel szövetséget, amelyek ellen az LMP létrejött, addig a Karácsony–Jávor-tengely inkább csatlakozott volna.

Ha az ellenzéki erők mindenütt elindítják a saját embereiket, akkor a Fidesz úgy is megnyerheti a választást, ha drasztikusan visszaesik a támogatottsága – elemezte a lehetséges helyzetet. Szavai szerint ezért ez egy, a józan ész által diktált kompromisszum. Hozzátette, az együttműködés miatt az LMP nem veszíti el önállóságát, hiszen a támogatóik a listán szavazhatnak rájuk.

Együtt 2014, Milla, Szolidaritás

A frakcióvezető-helyettes hangsúlyozta, továbbra is keresik az együttműködés lehetőségét azokkal a politikai szervezetekkel, amelyek kritikusan viszonyulnak a korábbi kormányok tevékenységéhez. Szavai szerint itt elsősorban az Együtt 2014-re, a Millára és a Szolidaritásra gondolnak.

Karácsony Gergely azt is leszögezte, hogy a kormányváltás programját és az esetleges kétharmad megszerzését nem szabad összekeverni a közös kormányzással. Hangsúlyozta, hogy jelenleg egy, az alkotmányosság helyreállításához szükséges parlamenti többség kialakítása a cél. Ha az LMP úgy érzi, hogy nem képes összeegyeztetni a programját a többi pártéval, akkor az a lehetőség is nyitva áll, hogy csak az alkotmányosságot visszaállító kétharmados törvénykezések során működjenek együtt – tette hozzá.

Irányok

Érdemes újra megnyitni a stratégiai vitát, mert egy párt komolysága abban nyilvánul meg, hogy komolyan veszi választói akaratát, komolyan veszi az ország érdekét és képes felülemelkedni a saját korábbi döntésein – reagált Schiffer András korábbi kijelentéseire. A frakcióvezető a novemberi kongresszusi döntés újratárgyalására utalva azt mondta, egy magát komolyan vevő politikai alakulat nem váltogathatja kéthavonta a stratégiai irányokat.

Karácsony Gergely a hétvégi kongresszus döntéseinek utóhatásairól egyelőre nem akart beszélni. „Már túl vagyunk azon, hogy tabuként értékeljünk bizonyos kérdéseket” – válaszolta arra, hogy az eseményt követheti-e egy kilépési hullám. Hozzátette, a Párbeszéd Magyarországért Platform a kongresszust követően, az ott születő döntés fényében mindenképpen értékelni fogja a helyzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.