Az Emmi közleményében azt írta, hogy a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) – zömében technikai jellegű – kívánalmai már eddig is teljesültek: a felsőoktatási kerekasztal plenáris, illetve munkacsoporti ülései előre egyeztetett időpontokban zajlottak, a tárgyalások utáni sajtótájékoztató biztosította a nyilvánosságot. A kerekasztal – a hallgatók legitim érdekvédelmi szervezete és a kormány egyeztető fóruma – hivatott dönteni az adott kérdés rendezéséhez szükséges jogszabály-módosításokról is – rögzítették.
A tárca szerint a munka folytatásának nincs akadálya, a hallgatók és a kormány egyaránt a további együttműködésben érdekelt. Az oktatási államtitkárság az ágazat valamennyi szereplőjét a párbeszéd folytatására ösztönzi. Kiemelték: a felsőoktatás megújítása során a kormány az érintett felekkel a lehető legnagyobb egyetértésre törekszik. Ennek megfelelően a felsőoktatási kerekasztal stratégiai, tartalmi kérdéseket vizsgáló munkacsoportja február 21-én, a finanszírozásról egyeztető munkacsoportja február 26-án tanácskozik. A felsőoktatási kerekasztal következő plenáris ülésének időpontját rövidesen meghirdeti az államtitkárság.
A HÖOK nem kapott hivatalos választ az Emberi Erőforrások Minisztériumától a felsőoktatási kerekasztallal kapcsolatban a hétvégi közgyűlésén megfogalmazott felvetéseire, amíg ez nem érkezik meg, addig nem vesznek részt sem a plenáris, sem a munkacsoportok ülésein – közölte Nagy Dávid elnök kedden. A hallgatói szervezet vezetője a szaktárca közleményére reagálva azt mondta: ha felvetéseik teljesültek volna, akkor nem kellett volna kérni őket. Ha egy nappal a kerekasztal előtt vagy aznap érkezik a meghívó, az nem tekinthető időpont-egyeztetésnek – jegyezte meg. Emellett továbbra is várják a kormány válaszát arról, hogy elfogadja-e azt a feltételt, miszerint a kerekasztal témái között szereplő kérdéseket nem szabályozza annak fennállása alatt, kivéve a külön megegyezést – ezt még a szervezet soproni közgyűlését követően döntötték el.
Nem áll le a HaHa
Hétfőn újra utcára vonult a HaHa, eközben az ELTE BTK HÖK-elnöke értetlenségét fejezte ki a HaHa akcióival kapcsolatban, és a rektorhoz fordult. A bölcsészkaron az Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozói is megjelentek.
A HaHa decemberben hatpontos petícióban követelte a keretszámok „legalább a 2011-es szintre” való visszaállítását, a felsőoktatásból történt forráskivonás megszüntetését és az elvonások kompenzálását, a hallgatói szerződések eltörlését, a közoktatás és a felsőoktatás átfogó reformját, valamint azt, hogy ez utóbbi biztosítsa a szegényebb családok gyermekeinek bejutását a felsőoktatási intézményekbe.
Nagy Dávid a közgyűlés után azt közölte: feltételként szabják, hogy a tárgyalások világos, mindenki által elfogadott ügyrend szerint folyjanak; a plenáris üléseket – ha a résztvevők konszenzussal máshogy nem döntenek – legalább öt munkanappal előbb hívják össze, hogy elegendő idő legyen a felkészülésre, a kormány – és ha szükséges, bármely más résztvevő – biztosítsa az érdemi munkához szükséges anyagokat, beleértve a hiteles statisztikákat és hatástanulmányokat is, ha pedig ezek nem elérhetők, gondoskodjon a beszerzésükről.
A hallgatói szervezet elvárása, hogy a közvélemény hiteles és gyors tájékoztatása érdekében a kormány a plenáris és munkacsoporti ülések tartalmilag pontos emlékeztetőit minél hamarabb, de legkésőbb öt munkanapon belül hozza nyilvánosságra. Rögzítették, hogy a közös megegyezéssel születő döntésekre a felsőoktatási kerekasztal minden résztvevője magára nézve kötelezőként és végrehajtandóként tekint, a döntésekben meghatározott ütemezés szerint eljárva.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerint „szükséges, mértéktartó és arányos” intézkedéseket hajtott végre a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda és a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) hétfő este az egyetemi hallgatók fővárosi rendezvényén. A rendőrség honlapján kedden közzétett közleményben az ORFK azt írta: az NNI közérdekű üzem működésének megzavarása előkészület vétségének gyanúja miatt hétfőn ismeretlen tettes ellen büntetőeljárást indított, miután Facebook-bejegyzésekből arról értesültek, hogy egyes hallgatók Budapesten öt Duna-híd „szükséges elfoglalására” készülnek.
Az ORFK emlékeztetett továbbá, hogy a rendezvényen – a médiumok beszámolói szerint – a résztvevők a „Szimpatikus rendőrség!” szlogent skandálták, ebből is következően – mint fogalmaztak – „a rendőrség fellépését megfélemlítőnek nevezni nem más, mint megalapozatlan hangulatkeltés”. A diákrendezvényen személyi szabadságot korlátozó rendőri intézkedés nem történt. A BRFK a hallgatók több főútvonalat érintő vonulását eseménymentesen biztosította. A főváros közlekedésében fennakadás nem volt, közúti közlekedési baleset nem történt, hídfoglalásra nem került sor – olvasható az ORFK közleményében.
Agitáció
Ingyenes korrepetálást tartanak gimnazisták számára az ELTE-BTK Múzeum körúti A épületében, a 47-es előadóban a Hallgatói Hálózat aktivistái.
A múlt héten kiderült: propagandakiadványok alapján tartottak „alternatív osztályfőnöki órát” Pécsett a HaHa diákaktivistái. Az MNO birtokába került óravázlat szerint ezek az alkalmak arra voltak jók, hogy kormányellenes agitációval tömjék a diákok fejét. Gyurcsány Ferenc eközben kedden közölte: három éjszaka az oktatási államtitkárság épülete előtt virrasztanak a DK politikusai, tiltakozva a kormány oktatáspolitikai intézkedései ellen. Gyurcsány azonban csütörtökön megszakította a virrasztást egy időre: LGT-koncertre ment. A Fidesz úgy látja, a Gyurcsány–Bajnai-szövetség a hallgatókat használja fel a zavarkeltésre és politikai céljaik megvalósítására.