Gyurcsány Ferenc kedden árulta el az újságíróknak, hogy a DK országgyűlési képviselői, elnökségi tagjai és szimpatizánsai három éjszaka, este 6-tól reggel 6-ig virrasztanak majd az államtitkárság Szalay utcai épülete előtt.
A virrasztást figyelemfelkeltőnek szánják, nem gondolják, hogy attól a kormány meghátrálna, ahogyan nem hátrált meg a felsőoktatási hallgatók tiltakozása miatt sem – fűzte hozzá a volt miniszterelnök. Szerinte már az is eredmény, ha annak hatására sokan felfigyelnek a sokasodó problémákra.
Némi önfeláldozás
Arra kérnek mindenkit – folytatta –, hogy támogassák a diákok, a pedagógusok, egyetemi-főiskolai oktatók és a szülők „szabadságharcát”. A DK is szimpátiával figyeli küzdelmüket, „ugyanakkor értjük, hogy tartózkodni kívánnak attól, hogy pártok közvetlenül csatlakozzanak mozgalmaikhoz” – jegyezte meg. A volt kormányfő szerint mindazonáltal politikai és erkölcsi kötelességük, hogy egy határozott politikai gesztussal „és némi önfeláldozással” kifejezzék szolidaritásukat. Erre szolgál a virrasztás – mondta.
Az akció célja az is, hogy megmutassák a választópolgároknak, nem kell csendben tűrni a kormány rombolását, és nem elég morgolódni miatta, meg kell találni a tiltakozás módját – jelentette ki, emlékeztetve arra, hogy a DK nem először folyamodik hasonló eszközhöz, tavaly ősszel éhségsztrájkkal tiltakoztak a választási regisztráció bevezetése ellen.
Gyurcsány szimpátiája a Hallgatói Hálózat (HaHa) iránt aligha nevezhető őszintének: 2006-ban a HVG írta meg, hogy az ELTE-n a tévéostrom után tiltották be a HaHa egyik, tandíjellenes fórumát. A hetilap akkori tudósítása szerint a hahások akkori célja az volt, hogy „a hagyományos és intézményesült diákönkormányzatok szerepét részben átvegyék”. Semmiféle politikai párttal, vagy más civil mozgalommal nem tartottak kapcsolatot 2006-ban, ezt ma is állítják magukról, ehhez képest szerepeltek a Heti Hetes című műsorban, és üléseztek az egykori SZDSZ-es liberális klubban.
Blokád, elmaradt órák – nem töretlen a támogatottság
Hétfőn a HaHA aktivistái az ELTE-n szinte az összes előadást megszakították, elfoglalva az egyetemi előadókat, vitába keveredve hallgatótársaik jó részével, akik tanulmányaikat folytatva részt kívántak venni a tanrendi órákon. Ez nem volt elég nekik, délután blokád alá vették a Corvinus és a Színház- és Filmművészeti Egyetemet is, végül visszatértek a Múzeum körúti campusra, és ott töltötték az éjszakát.
Tóth Fruzsina a Ma reggel vendégeként arra a felvetésre, hogy több hallgató szóvá tette, hogy az órák megzavarásával akadályozták az oktatást, az aktivista kijelentette: nem ők akadályozzák az oktatást, hanem a kormány akadályozza azzal, hogy nem támogatja az egyetemeket. „Megvonják a költségvetést és azok a szemináriumok, amelyekre most bementünk és megszakítottuk, lehet, hogy a következő félévben meg sem lesznek hirdetve, mert nem lesz oktató, aki megtartsa” – fogalmazott. Még egyszer felvetették az újságírók Tóthnak, hogy sok hallgató nehezményezte a félbeszakított órákat, mire azt válaszolta: sokan nem tiltakoztak.
A jól felkészített demonstrálók viselkedése egyre több emberbenvált ki ellenérzést.Az ELTE nyelvészprofesszora például úgy véli: a diákok ezzel a lépéssel nem a kormányt, hanem pont az egyetemi oktatókat és az egyetemi hallgatókat szorítják sarokba. A Professzorok Batthyány Köre pécsi csoportjának elnöke már egyenesen illegitimnek nevezte HaHA-t.
Bajnaiékkal is asztalhoz ültek a HaHa aktivistái
A Magyar Nemzet leleplező cikkében nyilvánosságra került „amerikai segítséget” a szervezet korábban a Klubrádiónak adott nyilatkozatában elismerte, ugyanakkor megszólaló aktivistájuk akkor azt hangsúlyozta: a segítség elfogadása ellenére szó sincs politikai befolyásról. Ennek ellenére a Hír Televízió Célpont címmű műsora kiderítette, hogy a szélsőbalos gondolkodó radikális módszereit alkalmazó amerikai szakemberek által felkészített aktivisták igenis politikai megállapodás végett ültek asztalhoz a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014-gyel.