Bukott balliberálisok társaságában értékelt Bajnai

Tavaszra párttá szervezi mozgalmát Bajnai Gordon, aki a 2002 és 2010 közötti balliberális korszak nagyágyúinak körében tartott évértékelőt szombaton a Millenárison.

KA
2013. 02. 09. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon és az Együtt 2014 választói mozgalom másik két társalapítója, Kónya Péter és Juhász Péter évértékelő beszédet tartott a Millenárison. A rendezvényen több bukott balliberális közszereplő is megjelent, többek között Gyenesei István volt önkormányzati miniszter, Tóth Zoltán választási szakértő, Suchman Tamás volt MSZP-s országgyűlési képviselő, Kuncze Gábor, az SZDSZ volt elnöke, Szabó Tímea volt LMP-s, jelenleg független országgyűlési képviselő, Heller Ágnes filozófus, Mécs Imre egykori liberális, majd MSZP-s honatya, rajtuk kívül Bozóki András volt kultuszminiszter, valamint a balliberális holdudvarhoz tartozó Ungváry Tamás, Hanti Vilmos és Kőszeg Ferenc is tiszteletét tette a délutánon.

Az évértékelő beszéd előtt Bajnaiék telefonon toborozták a résztvevőket, aminek kapcsán Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke úgy nyilatkozott, hogy „mosószerügynöki tevékenységbe” ment át az Együtt 2014 választói mozgalom működése. A Millenárison először a Milla zeneszámait, klipjeit sugározták (elsőként a „Nem tetszik a rendszer”-t).

A rendezvény első felszólalójaként Juhász Péter, az E2014 társalapítója lépett színpadra, hangsúlyozva, hogy nem csak arról kell beszélni, mit tett a kormány az elmúlt négy évben. „Ez a nap végre azokról kell, hogy szóljon, akiknek nem tetszik a rendszer” – hangsúlyozta. „Az MSZP-től több alázatra lesz szükség; az Orbán-kormány elküldéséhez szükség lesz ránk is. 106 egyéni képviselőt meg kell találnunk, aki felveszi a versenyt a Fidesz és a Jobbik jelöltjeivel. Egymillió új szavazót kívánunk megnyerni a kormányváltás ügyének 2014-re” – fogalmazott.

Beszédét a Szolidaritás kisfilmje követte. Vörös T. Károly, a Népszabadság volt főszerkesztője és Draskovics Tibor politikai polihisztor is feltűnt a Millenárison.

Pártot alapítanak tavaszig

Kónya Péter következett ezután, aki arról beszélt, hogy az ország egyharmada nem közterületek átnevezésére, futballstadionokra vágyik, hanem munkára és megélhetésre. Szerinte az Orbán-kormányzás hűbéri rendszert és kasztosodást épít ki és „modern Taigetoszt”, elvéve a fiataloktól a jövőt. Ha azt mondja a kormány, hogy csökkenti a rezsit, akkor már kezdhetünk is félni – húzta alá a volt szakszervezeti vezető. „Mi együtt az esély kormányát és az esély Magyarországát ígérjük” – tette hozzá Kónya. Úgy fogalmazott, a munkahelyéről elbocsátottak munkanélküli segélyét a korábbi fizetéshez kell viszonyítani, és legalább hat hónapon át folyósítani kell – hogy a magas fizetési kategóriából elbocsátottak mennyi munkanélküli segélyt kapnának, azt nem részletezte. De „Magyarországon újra kell szőni a szociális hálót”, ezt fontosnak tartotta leszögezni. „Minden állampolgárnak tudnia kell, hogy ki az a rendőr, akihez fordulhat szükség esetén” – fejtegette a szónok, aki egy mentori rendszerrel vezetné vissza a rendvédelem területére a nyugdíjba vonult egyenruhásokat. Beszéde végén bejelentette: a hóvirág elhervadása előtt pártot alapítanak a Szolidaritás mozgalom mentén.

A beszédet követően a Haza és Haladás kisfilmjét vetítették, ebben megjelent a jobbikos Gyöngyösi Márton botrányos kijelentése miatti Kossuth téri tömegtüntetés is, ezzel kisajátították a megmozdulást. Bajnai Gordon válságkezelő kormányfőként állt színpadra, így konferálták fel.

Bajnai innen-onnan átvett szövegpaneleket használt

Az MDF szlogenjét ellopva normális Magyarországról kezdett beszélni, majd gyorsan bejelentette, Orbán Viktor rezsimjének mennie kell, hogy milliók maradhassanak és boldogulhassanak a szülőföldjükön, a hazájukban. „Gyere haza, maradj itthon” – ezt már az IKSZ kampányából vette kölcsön. „A remény a holnap sikerébe vetett hit” – Bajnai ezért a remény koalícióját ígérte hallgatóságának.

A valódi rezsicsökkentéshez csak a rezsimcsökkentés vezet majd el szerinte. Megismételte: vitára hívja „saját tévéjébe” Orbán Viktort, akinek be kell tudnia bizonyítani, hogy ő ingatlanadót akar bevezetni. „Én hiszek a szakértelemben” – jelentette ki.

Miért volt Brüsszelben?

Brüsszeli útját indokolva azt mondta, azért volt ott, hogy több pénzt tudjon majd lehívni a következő kormány, mint amennyit ez lehívott az EU-tól, ami kevesebb, mint amennyit az előző kormányok szereztek. – 2014-től úgy fogunk kormányozni, hogy egyetlen gyermek se mehessen éhesen iskolába, és egyetlen gyermek se mehessen éhesen aludni – ez „becsületbeli ügy” Bajnainak apaként, és „most már” politikusként is.

Mintha nem is lett volna kormányfő

Röviden hízelgett az LMP-ből kivált politikusoknak, s megköszönte a jelenlétet nekik. Az MSZP dilemmáját „érti jól”, de akkori kormányfőként az MSZP vereségének tartja a Fidesz–KDNP kétharmados, történelmi választási győzelmét. „Az MSZP-nek azonban nincs elég szavazója a kormányváltáshoz. Nincs elég hitele a korszakváltáshoz és nincs elég szakértelme a kormányzáshoz. Mindegyikből van neki sok, de egyikből sincs elég” – folytatta a kritikát a bukott kormányfő, aki bejelentette, együtt egy nyitott, erős párttá alakulnak.

Bajnai szerint ma sokan félnek, de a félelem csöndje alatt megjelent a remény is. Jelezte, nem enged a kisszerű politikai játszmáknak, egyetlen nagy erővé akarja szervezni a „rezsim károsultjait”, csatlakozásra hívta szimpatizánsait „a remény koalíciójához”. Bejelentette: el fog menni az ország minden szegletébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.