Bukott balliberálisok társaságában értékelt Bajnai

Tavaszra párttá szervezi mozgalmát Bajnai Gordon, aki a 2002 és 2010 közötti balliberális korszak nagyágyúinak körében tartott évértékelőt szombaton a Millenárison.

KA
2013. 02. 09. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon és az Együtt 2014 választói mozgalom másik két társalapítója, Kónya Péter és Juhász Péter évértékelő beszédet tartott a Millenárison. A rendezvényen több bukott balliberális közszereplő is megjelent, többek között Gyenesei István volt önkormányzati miniszter, Tóth Zoltán választási szakértő, Suchman Tamás volt MSZP-s országgyűlési képviselő, Kuncze Gábor, az SZDSZ volt elnöke, Szabó Tímea volt LMP-s, jelenleg független országgyűlési képviselő, Heller Ágnes filozófus, Mécs Imre egykori liberális, majd MSZP-s honatya, rajtuk kívül Bozóki András volt kultuszminiszter, valamint a balliberális holdudvarhoz tartozó Ungváry Tamás, Hanti Vilmos és Kőszeg Ferenc is tiszteletét tette a délutánon.

Az évértékelő beszéd előtt Bajnaiék telefonon toborozták a résztvevőket, aminek kapcsán Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke úgy nyilatkozott, hogy „mosószerügynöki tevékenységbe” ment át az Együtt 2014 választói mozgalom működése. A Millenárison először a Milla zeneszámait, klipjeit sugározták (elsőként a „Nem tetszik a rendszer”-t).

A rendezvény első felszólalójaként Juhász Péter, az E2014 társalapítója lépett színpadra, hangsúlyozva, hogy nem csak arról kell beszélni, mit tett a kormány az elmúlt négy évben. „Ez a nap végre azokról kell, hogy szóljon, akiknek nem tetszik a rendszer” – hangsúlyozta. „Az MSZP-től több alázatra lesz szükség; az Orbán-kormány elküldéséhez szükség lesz ránk is. 106 egyéni képviselőt meg kell találnunk, aki felveszi a versenyt a Fidesz és a Jobbik jelöltjeivel. Egymillió új szavazót kívánunk megnyerni a kormányváltás ügyének 2014-re” – fogalmazott.

Beszédét a Szolidaritás kisfilmje követte. Vörös T. Károly, a Népszabadság volt főszerkesztője és Draskovics Tibor politikai polihisztor is feltűnt a Millenárison.

Pártot alapítanak tavaszig

Kónya Péter következett ezután, aki arról beszélt, hogy az ország egyharmada nem közterületek átnevezésére, futballstadionokra vágyik, hanem munkára és megélhetésre. Szerinte az Orbán-kormányzás hűbéri rendszert és kasztosodást épít ki és „modern Taigetoszt”, elvéve a fiataloktól a jövőt. Ha azt mondja a kormány, hogy csökkenti a rezsit, akkor már kezdhetünk is félni – húzta alá a volt szakszervezeti vezető. „Mi együtt az esély kormányát és az esély Magyarországát ígérjük” – tette hozzá Kónya. Úgy fogalmazott, a munkahelyéről elbocsátottak munkanélküli segélyét a korábbi fizetéshez kell viszonyítani, és legalább hat hónapon át folyósítani kell – hogy a magas fizetési kategóriából elbocsátottak mennyi munkanélküli segélyt kapnának, azt nem részletezte. De „Magyarországon újra kell szőni a szociális hálót”, ezt fontosnak tartotta leszögezni. „Minden állampolgárnak tudnia kell, hogy ki az a rendőr, akihez fordulhat szükség esetén” – fejtegette a szónok, aki egy mentori rendszerrel vezetné vissza a rendvédelem területére a nyugdíjba vonult egyenruhásokat. Beszéde végén bejelentette: a hóvirág elhervadása előtt pártot alapítanak a Szolidaritás mozgalom mentén.

A beszédet követően a Haza és Haladás kisfilmjét vetítették, ebben megjelent a jobbikos Gyöngyösi Márton botrányos kijelentése miatti Kossuth téri tömegtüntetés is, ezzel kisajátították a megmozdulást. Bajnai Gordon válságkezelő kormányfőként állt színpadra, így konferálták fel.

Bajnai innen-onnan átvett szövegpaneleket használt

Az MDF szlogenjét ellopva normális Magyarországról kezdett beszélni, majd gyorsan bejelentette, Orbán Viktor rezsimjének mennie kell, hogy milliók maradhassanak és boldogulhassanak a szülőföldjükön, a hazájukban. „Gyere haza, maradj itthon” – ezt már az IKSZ kampányából vette kölcsön. „A remény a holnap sikerébe vetett hit” – Bajnai ezért a remény koalícióját ígérte hallgatóságának.

A valódi rezsicsökkentéshez csak a rezsimcsökkentés vezet majd el szerinte. Megismételte: vitára hívja „saját tévéjébe” Orbán Viktort, akinek be kell tudnia bizonyítani, hogy ő ingatlanadót akar bevezetni. „Én hiszek a szakértelemben” – jelentette ki.

Miért volt Brüsszelben?

Brüsszeli útját indokolva azt mondta, azért volt ott, hogy több pénzt tudjon majd lehívni a következő kormány, mint amennyit ez lehívott az EU-tól, ami kevesebb, mint amennyit az előző kormányok szereztek. – 2014-től úgy fogunk kormányozni, hogy egyetlen gyermek se mehessen éhesen iskolába, és egyetlen gyermek se mehessen éhesen aludni – ez „becsületbeli ügy” Bajnainak apaként, és „most már” politikusként is.

Mintha nem is lett volna kormányfő

Röviden hízelgett az LMP-ből kivált politikusoknak, s megköszönte a jelenlétet nekik. Az MSZP dilemmáját „érti jól”, de akkori kormányfőként az MSZP vereségének tartja a Fidesz–KDNP kétharmados, történelmi választási győzelmét. „Az MSZP-nek azonban nincs elég szavazója a kormányváltáshoz. Nincs elég hitele a korszakváltáshoz és nincs elég szakértelme a kormányzáshoz. Mindegyikből van neki sok, de egyikből sincs elég” – folytatta a kritikát a bukott kormányfő, aki bejelentette, együtt egy nyitott, erős párttá alakulnak.

Bajnai szerint ma sokan félnek, de a félelem csöndje alatt megjelent a remény is. Jelezte, nem enged a kisszerű politikai játszmáknak, egyetlen nagy erővé akarja szervezni a „rezsim károsultjait”, csatlakozásra hívta szimpatizánsait „a remény koalíciójához”. Bejelentette: el fog menni az ország minden szegletébe.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.