A külügyminiszter Oláh Lajos (független) országgyűlési képviselőnek a két ország kapcsolataira vonatkozó kérdésére adott írásbeli válaszában kiemelte, folyamatos párbeszédet szorgalmaznak az orosz kormánnyal, ennek keretében találkozott Orbán Viktor miniszterelnök Vlagyimir Putyin államfővel január végén Moszkvában.
A stratégia sikerességét igazolja, hogy a kétoldalú gazdasági forgalom 2010-ben és 2011-ben növekedett – közölte. Hozzátette: a rendszerváltozás óta soha nem volt olyan nagy az Oroszországba irányuló magyar export, mint 2011-ben. Hangsúlyozta, a tavalyi év jelentős eredménye, hogy október végén aláírták a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megvalósításáról szóló részvényesi megállapodást. A projektet a kormány nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította – emlékeztetett.
Mint írta, tavaly is folytatódott a magyar-orosz agrárkapcsolatok dinamikus fejlődése, mintegy 30 százalékkal bővült az Oroszországba irányuló magyar agrárexport két év alatt. Hasonlóan jól teljesítettek a magyar gyógyszeripari vállalkozások is az orosz piacon.
Kiemelte, a kormány célja a nyitott gazdasági kérdések mielőbbi lezárása. A legfontosabb feladat a 2015-ben lejáró hosszú távú gázszállítási szerződés új változatának kidolgozása és a Malév csődjét követően fennmaradt követelések mindkét félnek elfogadható rendezése – közölte. Hozzáfűzte, fontos, hogy megnyugtatóan rendeződjön a Dunaferr ügye. Tavaly novemberben a Napi Gazdaság azt írta, a kormány az ISD Dunaferr mögött álló fő tulajdonos Vnyesekonombanknál lobbizna, hogy adja el a tulajdonrészét, egyelőre azonban úgy tudni, hogy az oroszoknak nincs ilyen szándékuk.
A magyar külpolitikának fontos eleme a nyitás az arab világ felé, amelyben az üzletileg nyitott Libanont kulcsországnak tekinti Magyarország – mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Bejrútban.
Martonyi szerint Magyarország érdeke, hogy az orosz piacon eddig elért pozícióit megőrizze és erősítse, és további területeken, elsősorban állami finanszírozású fejlesztésekben – így a lakásépítés, a mezőgazdaság, az egészségügy és az oktatás területén – is részt vállaljon, valamint a kiemelt sporteseményekhez, például a 2014-es szocsi téli olimpiához és a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnoksághoz kötődő infrastrukturális fejlesztésekbe is bekapcsolódjon.
A két ország gazdasági kooperációjának motorja a magyar–orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság – írta. Kifejtette, a bizottság társelnökei, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Nyikolaj Fjodorov orosz mezőgazdasági miniszter múlt hétfőn találkozott Moszkvában, a bizottság következő ülését pedig a közeljövőben tartják Budapesten.
Hangsúlyozta, a kétoldalú gazdasági együttműködésben rejlő lehetőségeken túl fontos a kulturális kapcsolatok erősítése, az oktatási együttműködés bővítése is. A tervek szerint 2014 őszén Magyarországon orosz kulturális évadot, míg 2015 őszén Oroszországban magyar kulturális évadot rendeznek. Megjegyezte, jövőre Magyarország lesz a moszkvai nemzetközi könyvvásár díszvendége, és 2014 a magyar könyv éve lesz Oroszországban. A tárcavezető kitért arra is, hogy jelenleg szociális biztonsági megállapodást, kormányközi jogsegélyegyezményt, valamint a nemzetközi bűnözés megelőzésében és a szervezett bűnözés elleni harcban folytatott együttműködésről szóló megállapodást készítenek elő.