Durva mélységbe zuhantak a szocialisták, simán vezet a Fidesz

A Fidesz hatalmas előnyben, a szocialisták az utóbbi évtized legdurvább mélypontjára estek, Bajnai Gordonék pedig próbálnak kimászni a gödörből.

2013. 03. 27. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tárki Társadalomkutatási Intézet az 1000 fő megkérdezésén alapuló, a 18 éves és idősebb lakosságot életkor, nem, iskolai végzettség és lakóhely szerint reprezentáló kutatásából az derül ki, hogy a Fidesz–KDNP népszerűsége lényegében változatlan. Ennek oka, hogy a teljes népesség körében kissé csökkent a kormánypártok támogatottsága, a pártválasztók körében azonban változatlan maradt.


A választásukban bizonytalanok vagy azt titkolók aránya közben 46 százalékról 51 százalékra nőtt. Ennek az elbizonytalanodásnak leginkább az MSZP a kárvallottja, amelynek szavazótábora érzékelhető mértékben csökkent az elmúlt hónapokban: a teljes népesség körében az elmúlt bő egy évtizedben nem volt ilyen alacsony, 10 százalék alatti a támogatottságuk, míg a pártválasztók körében utoljára több, mint két éve, 2011 januárjában volt ilyen alacsony a párt népszerűsége.

Ami a konkrét számokat illeti, a Fidesz–KDNP a teljes népességen belül a szavazók 24 százalékára számíthat márciusban, ami mérséklődött a februári 26 százalékhoz képest, és az MSZP szavazótábora is csökkent az elmúlt hónapban, 12 százalékról 9 százalékra. A pártválasztók között a Fidesz–KDNP támogatottsága februárban és márciusban egyaránt 48 százalékra, az MSZP-é viszont 22 százalékról 18 százalékra csökkent.


A többi parlamenti párt támogatottsága lényegében változatlanul áll. A Jobbik a teljes népességen belül a februári  9 százalék után márciusban 8 százalékon áll, míg a pártválasztók körében szavazótáboruk 16 százalékon maradt. Az LMP a teljes népességen belül februárban 1 százalékos, márciusban 2 százalékos támogatottsággal rendelkezett, a pártválasztók között pedig maradt 3 százalékon.

Az Együtt 2014 Mozgalom a teljes népességen belül az előző havi 5 százalék után ebben a hónapban 6 százaléknyi szavazót vonzott, a pártválasztók körében pedig a februári 9 százalék után márciusban 11 százalékot kapna. A Demokratikus Koalíció márciusban is, ahogy hónapok óta változatlanul 1százalékon áll a teljes népesség körében, a pártválasztók között pedig 1 százalékról 3 százalékra módosult a támogatottságuk.

A közvélemény-kutató cégek eltérő módszertana ellenére a pártok támogatottságában mért trendek kisebb eltérésekkel ugyan, de megegyeznek – egyebek mellett erről beszélt több magyarországi közvélemény-kutatással foglalkozó szervezet képviselője egy szerdai budapesti konferencián.

 

Az Ipsos legfrissebb felmérése szerint a biztos szavazók között a Fidesz–KDNP 45 százalékkal vezeti a rangsort, második a 27 százalékos MSZP, harmadik a Jobbik 14 százalékkal. Az Együtt 2014 támogatottsága az aktív és elkötelezett szavazók között 9 százalék. Más erő nem jutna be a parlamentbe. A mandátumkiosztási modell szerint a Fidesz–KDNP a mandátumok 68,84 százalékát, az MSZP 18,09, a Jobbik 8,04, míg az Együtt 2014 a parlamenti helyek 5,03 százalékát szerezné meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.