A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) illetékesei, szakemberek és üzleti vezetők előtt próbavásárlással is bemutatta a cég, hogyan működik az adóhivatalhoz bekötött netes pénztárgép. A társaság – a cégvezető tájékoztatása szerint – a meteskassza-forgalmazási engedély iránti kérelmét elsőként adta be a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalhoz. Közölte, amennyiben a hatóságok határidőn belül elbírálják és kiadják az engedélyeket, akkor legkorábban júniusban kezdhetik meg a NAV-bekötésre alkalmas eszközök gyártását.
A létrehozott neteskassza-rendszerek a Laurel cég saját Laura nevű kasszaszoftverét használják, amelyet szintén továbbfejlesztettek az új törvényi elvárásoknak megfelelően. Miután a szoftver együttműködik a világ négy legnagyobb gyártójának (IBM, NCR, Fujitsu, Wincor) pénztárgépeivel, a magyar pc-kasszás felhasználóknak megoldást jelenthet a most bemutatott hazai rendszer. A fejlesztő cégcsoport azoknak a kereskedelmi egységeknek is megoldást kíván nyújtani, amelyek forgalmazója esetleg nem tud határidőre megfelelő rendszert kínálni.
A kasszacsere kulcsa az Adóügyi Ellenőrző Egység (AEE) kifejlesztése volt, amely az adóhatósággal kommunikál. Lényege, hogy a NAV szerverén bármikor megjeleníthetik a pénztárgép pillanatnyi állapotát. Az egység minden műveletet tárol, kívülről nem lehet manipulálni, titkosított kóddal kommunikál az adóhatóság rendszerével. A csatlakozáshoz nem szükséges vezetékes internetkapcsolat, az adatátvitel a mobilszolgáltatók rendszerén zajlik.
A NAV közzétette honlapján a kasszák típusát, amelyeket le kell cserélni, és azokét is, amelyek átalakítással tovább működhetnek. Becslések szerint a rendelet 250-300 ezer pénztárgépet érint. Az MTI információi szerint eddig hét gyártó kezdte el tesztelni a rendszerét a NAV-nál, és többségük eredményesnek bizonyult. Az adóhatóság felkészült az új információdömping fogadására, és egyedi megoldást dolgozott ki a netes kasszák cseréjével kapcsolatos eljárások felgyorsítására.
Varga Mihály miniszter korábban a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: a pénztárgépek bekötésénél már a tesztelés időszaka tart, és konkrét rendelet jelent meg arról, hogy a gépeknek milyen határidővel – áprilistól, illetve júliustól – kell csatlakozniuk. Az év közepétől működni fog a rendszer.
A pártok mellett a civil szféra is reménykedve fogadja a pénztárgépek netes ellenőrzésének tervét. A cél egy manipulálhatatlan, zárt rendszer, a várt bevétel jelentős. Olvassa el az MNO összeállítását!
Mint ismeretes, jogszabály ír elő netes kapcsolatot a pénztárgépek és az adóhivatal között. A kormány a feketegazdaságot visszaszorító intézkedéstől az áfabevételek 95 milliárd forintos növekedésével számolt. A később megjelent rendelettervezet hatásvizsgálata 97,5 milliárd költségvetési bevétellel és 17 milliárd forint kiadással kalkulált.
Eredetileg április elseje volt a bevezetés céldátuma, ez időközben május 1-jére módosult, de a NAV június végéig nem bünteti az átállás elmulasztását. Azok a kasszák, amelyek rendelkeznek elektronikus naplóval, akár 2013 végéig is működhetnek. A kötelező átállás hírére már most növekedett az adóhatóság bevétele, hiszen az eddig feketéző kereskedők törekedni kezdtek arra, hogy a kasszacserék után ne mutasson azonnal ugrásszerű változást a forgalmuk, ami közvetve kihat a beszerzések legalizálódására is.
A Laurel Számítástechnikai Kft. a 2011-es 2,56 milliárd forint után a múlt évben már 3 milliárd forintot meghaladó bevételt ért el, míg a cégcsoport összeredménye elérte a 4,5 milliárdot. A száz százalékban magyar tulajdonú, idén húszéves vállalatcsoport a hazai cégeknek fejleszt, a külföldi láncoknak pedig kereskedelmi rendszereket honosít. 350 ügyfél, 15 ezer kassza és mintegy 25 ezer számítógép alkalmaz Laurel rendszereket. A cég saját fejlesztésű informatikai termékeit a hazai kereskedelmi vállalatok mellett a nemzetközi áruházláncok magyar leányvállalatai, valamint töltőállomás-hálózatok is alkalmazzák.