Kiírták az alapszakos és felsőoktatási szakképzéses hallgatói érdekképviselői választásokat az Eötvös Loránd Tudományegyetem bölcsészkarán, a szavazatokat április 30-ig összesítik. Ismeretes, a jelenlegi hallgatói önkormányzat (HÖK) működését február 20-án függesztették fel, miután kirobbant a botrány: a kar korábbi diákvezetői világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján készítettek listákat a gólyákról, olyan jelzőkkel illetve őket, mint „elempés libernyák”, „csúnya zsidó feje van” vagy „szerintem cigó”. Mezey Barna, az ELTE rektora kérdésünkre azt mondta, nem a listaügy miatt írták ki a választást, mert egyébként is itt az ideje, de kétségtelenül jókor jön, hisz „lehetőséget teremt a tisztulásra”. Hangsúlyozta: nem hoztak szabályt arról, hogy a jelenlegi HÖK-ös tisztségviselők ne jelöltethessék magukat újra, ám szerinte illetlen lenne, ha megtennék. – A kari HÖK felfüggesztése mindaddig érvényben marad, amíg a rendőrségi nyomozás eredményt nem hoz. A rendőrség egyébként még mindig nyomoz, az egyetem két vizsgálatáról viszont hamarosan elkészülnek a végleges jelentések – tette hozzá.
Emlékezetes, a rektor felállított egy bizottságot a listaügy feltárására, egyúttal utasította a belső ellenőrzési osztályt is, hogy az egyetem összes diákképviseletének működését fésülje át. Elsősorban az adatkezelési és adatvédelmi intézkedések betartására fókuszálnak, de utánajárnak annak is, hogy a diákszervezetek hajtottak-e végre politikai utasításokat, illetve hogy a diákképviselet által kezelt pénzek elosztásában szerepet játszhattak-e a listán szereplő jelzők. Az egyetem szenátusa a listaügy óta állásfoglalást rögzített az intézmény morális elvárásairól, sőt a további botrányok elkerülése érdekében etikai kódex elfogadására készülnek, amelynek tervezete jelenleg a kari vitákon fut, és várhatóan a következő szenátusi ülésen véglegesítik.
Miközben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara (ELTE BTK) az elmúlt időkben rendszeresen a liberális sajtó szégyenpadjára került az ott tapasztalt szélsőjobboldali jelenségek miatt, az egyetem hallgatói közül sokan épp a véleménydiktatúrát megvalósító liberális magatartást kérik számon az intézményen – írja a Magyar Nemzet. Szerintük ugyanis a karhoz tartozó Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet oktatói stábja olyan, leginkább pártok által képviselt politikai dogmákat közvetít ellentmondást nem tűrő módon a nyílt és őszinte vitákat igénylő fiatalok felé, hogy a véleményük lefojtása sokuk tűrőképességét meghaladta.
(Buzna Viktor-Csókás Adrienn)
A teljes cikket elolvashatja a Magyar Nemzet csütörtöki számában.