Jogvédők adatvédelmi szörnyszülöttnek tartják Amerikában az Obama-kampány során kiépített, gigantikus adatbázist. Miért érdekes mindez nekünk? Az Együtt 2014 Facebook-oldalával kapcsolatos adatvédelmi polémia csak ködfüggöny, amely mögött az amerikai elnököt tavaly győzelemre segítő kampány honi alkalmazása sejlik fel – írja a Heti Válasz. A lap szerint Bajnai Gordon körül például feltűnt az online adományok gyűjtésére, támogatói hálózatok kiépítésére szakosodott massachusettsi NGP VAN Inc., ami az Obama-csodakampány egyik legfontosabb alvállalkozója volt.
– Amerikai utamon találkoztam az NGP VAN vezetőivel, de szolgáltatásuk számunkra túlságosan drága. Ezért nincs szerződés vagy közös munka – ismerte el a kapcsolatfelvételt a lapnak Szigetvári Viktor, az Együtt 2014 társelnöke. Annál élőbb a nexus viszont a 2012-es amerikai elnökválasztási kampány két legfontosabb demokrata terepmunkásával: az országos önkénteshálózatot szervező Jeremy Birddel és Mitch Stewarttal, aki az ingadozó államokért felelt. Ők a szervezetépítésben segítik az Együtt 2014-et.
Mint ismert, a Bajnai-párt 95 ezer rajongót felmutató Facebook-oldala miatt szólalt meg a minap Péterfalvi Attila. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke technikai jellegű aggályok mellett egy lényegi pontban emelt kifogást a párt Facebook-profil felhasználói szerződése ellen. „Az állampolgárok pártállására vagy politikai véleményére vonatkozó különleges adatok Európai Gazdasági Térség-tagállamokban vagy harmadik országban működő adatfeldolgozónak való továbbítása súlyosan veszélyezteti az érintettek személyes adatokhoz fűződő jogát”, ugyanis nem garantálható az információk biztonsága.
Elképesztő módszerekkel épül a Bajnai-adatbázis – így kommentálta Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója azt a hírt, amely szerint állampolgári bejelentés alapján adatvédelmi vizsgálat indult a Bajnai Gordon volt miniszterelnök vezette Együtt 2014 adatgyűjtő kampánya ügyében.
Az elmúlt hetek kormányellenes megmozdulásai azt bizonyítják, hogy a benne részt vevő „civil” szervezetek és az őket támogató Bajnai-féle választási szövetség lépésről lépésre követi az amerikai Saul Alinsky által kidolgozott technikákat – írta meg a Magyar Nemzet. A radikális nézeteiről ismert gondolkodó 12 szabálya közül már jó néhányat a gyakorlatban is kipróbáltak az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért választási szövetség bázisát mozgató demonstrációkon. A Bajnai Gordon-féle szervezet nem cáfolta, hogy a radikális baloldali gondolkodó technikáit, köztük a provokációt vagy a nevetségessé tételt alkalmazzák a kormányellenes megmozdulások résztvevői. A Párbeszéd Magyarországért nem kommentálta az Alinsky-technikák alkalmazását, s az MSZP is néma maradt.