Orbán: Láthatáron a kilencszázalékos szja

Hosszú távon elképzelhető a személyi jövedelemadó jelentős csökkentése, de jelenleg nem elég erős Magyarország ehhez – mondta a miniszterelnök.

BL
2013. 05. 30. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor az interjúban ismét kiállt az alacsony, egykulcsos szja és a magasabb forgalmi adó mellett. A szerinte nem lehetetlen egy számjegyű szja-kulcs ügyében úgy fogalmazott: „ha lesz egy számjegyű személyi jövedelemadó Magyarországon, szerintem 9-es lesz, már ha azt egy óvatos, konzervatív kormány fogja bevezetni”. Jelezte azonban, az ország még nem elég erős ahhoz, hogy a jövedelemadót érzékelhetően csökkentse, „ehhez még erősödnünk kell”. Ez teljes mértékben megfelelne annak a kormányzati filozófiának, hogy a munka helyett a fogyasztást adóztassák.

A zárolásokat fenntartják, és az előzetesen bejelentett intézkedések közül megvalósítják, hogy az egyszeri beruházásokat nem a költségvetés, hanem az állami vagyon mozgósításának terhére fogják elvégezni. A szintén felvetett reklámadó ügyében a miniszterelnök megerősítette: be szeretnék vezetni, és már korábban is tervezték. „A reklámadótól azért hátráltunk vissza többször is, mert attól féltünk, hogy ez a közeg [a média] majd ellenünk fordul, és akkor nem lesz korrekt velünk. Nem azt fogja eljuttatni az emberekhez, ami a valóság, amit mondunk, és az ellenfélnek fog esetleg kedvezni. Esetleg megígérik nekik az ellenfeleink, hogy majd eltörlik a reklámadót, és akkor ők jobban fognak kinézni a tévében, mi meg rosszabbul” – fejtette ki.

Szerinte azonban eljött a pillanat, amikor a nagyon nagy profitot termelő médiumoknak is szerepet kell vállalniuk a közteherviselésben. Hozzátette, azt tartja igazságosnak, ha a kisebb rádiók és televíziók nem esnek a reklámadó hatálya alá. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár még egyeztet az ügyben a reklámszövetséggel, és „ha esetleg olyan érveket kapunk, amelyek bebizonyítják, hogy rossz úton jár a gondolkodásunk, akkor persze mindent újra lehet gondolni, de a szándékaink elég egyértelműek”.

Trafikügyben úgy foglalt állást – hivatkozva az egészségügyi szempontokra –, hogy „összességében jó dolgot csináltunk, ez nem kérdés”, és az új rendszer elindulását követő három hónap után mindenki el is fogja ismerni: ez jobban működő szisztéma, mint a korábbi. „Miért is marakodunk itt most a politikában? Arról beszélünk, hogy lesz 5500 kisvállalkozás, és két embernek – egész nap dolgozva – koponyánként leeshet 150-200 ezer forint” – fogalmazott, megjegyezve: lesznek ennél nagyobb súlyú, szintén vitát kiváltó ügyek.

Példaként említette, hogy a közeljövőben 150-200 ezer hektár állami földet hirdetnek meg bérlésre. Ott is több a jelentkező, mint amennyi a lehetőség – mutatott rá. Megjegyezte, hogy egyébként lesznek még más, piacokat átszervező lépései is a kormánynak.

„A túlzottdeficit-eljárás azért volt rossz Magyarország számára, mert folyamatosan azzal fenyegettek bennünket, ha nem azt csináljuk, amit Brüsszel mond, akkor elveszik azt a pénzt tőlünk, ami egyébként a mienk, és jár nekünk” – jelentette ki Orbán Viktor.

Hozzátette: „Kétségkívül gyakran nem azt csináljuk, amit ők mondanak”. Példaként a rezsicsökkentést említette, amelyet ellenzett az unió. „A rezsicsökkentéstől megőrülnek, rendszeresen erős figyelmeztetéseket kapunk a tekintetben, hogy túlszabályozott az energiaár-rendszer Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy nem szabad többet rezsit csökkenteni szerintük. De szerintünk meg igenis meg fogjuk csinálni” – fogalmazott a miniszterelnök. Elismerte: a kormány tartott attól, hogy a rezsicsökkentést és a bankadót „úgy torolják meg, hogy elveszik az európai uniós pénzeket. Ez a siker, amit most elértünk, komoly siker, és azt jelenti, hogy biztonságban van az a pénz, ami az embereknek Európából jár.”

A kormányfő kiemelte: a gazdaság egy erősebb ország képét mutatja majd az év második felében, mint most, és ha ez így lesz, akkor az áram és gáz árát tovább lehet csökkenteni szeptember-október környékén.

A túlzottdeficit-eljárás megszüntetését ajánló bizottsági állásfoglalást úgy értékeli a miniszterelnök, hogy a kormány mozgástere megnő, biztonságban vannak az uniós források. A gazdaság alakulását illetően Orbán Viktor arra számít, hogy az európai bizottsági ajánlást a pénzügyminiszterek tanácsa jóváhagyja majd, az államadósság-csökkenés folytatódik, a gazdasági növekedés a második negyedévben nagyobb lesz, mint az elsőben, és ez így marad egész évben, sőt 2014-ben is. Mindezek nyomán az ország elég erős lehet ahhoz, hogy a gáz és az áram ára ősszel ismét csökkenjen – állapította meg.

A következő időszak feladatai között említett még egy júliusban várható demográfiai programot – amelynek keretében szóba került, hogy bizonyos számú gyermek után célzott járulékkedvezmény járjon –, valamint a pedagógus-életpályamodell bevezetését, de megerősítette: ehhez folytatódó gazdasági növekedésre van szükség.
Szólt arról is, hogy tervei szerint ez év végére, ha máshogy nem, a közmunka bővítésével, kijelenthető lesz: aki dolgozni akar Magyarországon, az dolgozhat. Nem biztos, hogy azt a munkát végzi majd, amit szeretne, és az sem állítható, hogy fel fogja vetni a pénz – „a közmunkafizetés nem vastag fizetés, nagyon nehéz belőle megélni, ha egyáltalán lehetséges” –, de lehetőség lesz dolgozni – magyarázta.

A fogyasztást firtató kérdésre azt válaszolta: demokratikus érzületű kormány nem kényszerítheti fogyasztásra az embereket, márpedig mivel a magyarok született szabadságharcosok, ebben az országban csak demokratikus alapokon lehet jól kormányozni. „Nem merem magamra vállalni annak a döntésnek az erkölcsi felelősségét, hogy helyettük eldöntsem, mit csináljanak a pénzükkel, fogyasszanak vagy takarékoskodjanak” – tette hozzá.

Oktatási ügyekben egyebek mellett arról beszélt, hogy nem látja fenntarthatónak azt a rendszert, amelyben szinte mindenkit felvettek a felsőoktatásba, ha hajlandó volt kifizetni tanulmánya költségeit. Az egyetemek is igénylik, hogy a mostaninál magasabb bekerülési ponthatár legyen, jelentette ki.

A kormány hároméves munkáját értékelve úgy fogalmazott, hogy sikerült az országot kihúzni a gödörből, hazánk képes volt kijönni a nemzetközi pénzügyi segélyprogramokból, így saját maga fenntartásával megszerezte a jogot arra, hogy saját sorsáról döntsön – mondta. Úgy véli, még a kritikusok sem vonják kétségbe, hogy az előző, szocialista kabinetek által hagyott csődtömeget sikerült megoldani. Magyarország 2010 előtt nem a saját lábán állt, „félgyarmati sorban volt”, önállóságának felét elveszítette, mindennek azonban vége – hangsúlyozta Orbán.

A kormánya munkáját érő külföldi reakciókat firtató kérdésre úgy felelt: „A munkámban nem zavar meg, a lelki nyugalmamból nem billent ki, és az önbizalmamat sem vágja vissza, ha azt látom, hogy néhány nagyobb állam vezetője összehúzza a szemöldökét vagy Brüsszel ráncolja a homlokát.”

Az este hét órakor adásba kerülő interjú felvételét az InfoRádió csütörtök délután juttatta el az MTI-hez.

A kormányfő délelőtt a Századvég által rendezett, Fókuszban a nemzeti érdek – A magyar modell az átalakuló Európában elnevezésű konferencián vett részt. Előadásában kiemelte: a kabinet lezárta az együttműködést az IMF-fel, rendbe hozta a költségvetést, az ország a piacokról finanszírozza magát. Nem mondhatja azt, hogy a gazdaságunk erős, de talpra állt, és az unió egyik legígéretesebbje. Emlékeztetett: 2010 júniusában mintegy 1,8 millió adófizető tartott el közel tízmillió embert, ma négymillió adófizető van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.