Választási csalás: lyukra futott a Bajnai-párt

Nem fordulhat elő, hogy valaki igazolás nélkül, mások nevében adhasson le szavazatot a választáson – közölte Pálffy Ilona annak kapcsán, hogy a Bajnai-párt választási csalás tervezésével vádolta a Nemzeti Választási Irodát.

KA
2013. 07. 28. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bajnaista Együtt–PM vasárnapi közleménye szerint választási csalást lehetővé tevő technikai megoldásokra utalt egy tévéinterjúban Pálffy. A választások lebonyolításáért felelős szerv vezetője e szerint így fogalmazott a külhonban élő kettős állampolgárokkal kapcsolatban: szavazatukat eljuttathatják „a választást megelőző 15. naptól az adott országban lévő konzulátusokra, nagykövetségekre. Ott majd lesz egy urna, ahol nem kell semmit sem igazolni, hanem csak be kell dobni a szavazatot. Bedobhatja akár az egész faluét is, akit megbíznak azzal, hogy szedje össze és vigye be a konzulátusra, mondjuk Csíkszeredára, ezeket a levélszavazatokat, borítékokat. Áthozhatják Magyarországra, ott is fel lehet adni postán.”

Augusztus 1-jén indul az állampolgárságot szerző külhoni magyarok választási regisztrációja levélben, és november 1-jén az interneten – közölte Pálffy Ilona július 26-án Tusnádfürdőn. Hidvéghi Balázs kiemelte: félmillióhoz közelít az állampolgársági kérelmek száma.

 

A regisztráció azt jelenti, hogy a választópolgároknak ki kell tölteniük egy nyomtatványt és vissza kell juttatniuk az NVI részére. Folyamatosan lehet majd regisztrálni egészen a választásokat megelőző 15. napig.

 

A szeptembertől működő Nemzeti Választási Bizottság (NVB) függetlensége még jobban biztosítva lesz, mint a jelenlegi Országos Választási Bizottságé (OVB) az új választási jogszabályoknak köszönhetően – mondta korábban Bordás Vilmos, az OVB elnöke.

Az Együtt–PM hangsúlyozza, hogy bárkiről is legyen szó, ha mindenféle igazolás nélkül, akár mások nevében is adhat le szavazatot, akkor azzal sérülhet a választás tisztasága, ha viszont azonosítható, hogy mely szavazat kihez tartozik, azzal sérülhet a választás titkossága.

Pálffy vasárnap hangsúlyozta, hogy mindenütt a világon szavaznak levélben. A választási eljárási törvény tartalmazza ennek szabályait. A szavazás úgy történik, hogy a szavazólapot beteszik egy teljesen üres borítékba, amelyre nincs ráírva semmi. Ezt a lezárt borítékot pedig belerakják egy másik borítékba, amelyben benne van az, hogy ki szavazott. Ezt a levélcsomagot kell feladni a Nemzeti Választási Iroda címére.

Azt, hogy abban mi van, hogy ki melyik pártra szavazott, senki nem láthatja. A levelek feldolgozásakor csak a külső borítékot bontják fel, amelyben ott van a neve annak, aki szavazott, megnézik, hogy valóban regisztrált-e a választásra, és megfelel-e minden feltételnek, például hogy a belső boríték le van-e ragasztva.

Pálffy hangsúlyozta, ennél a feldolgozásnál minden pártnak a megfigyelője ott lehet. Mint mondta, a belső borítékokat senki nem nézheti meg. A lezárt, azaz a szavazatokat tartalmazó belső borítékokat egy nagy kupacba összegyűjtik, és majd csak a választás estéjén, a szavazás befejezése után nyitja ki a választási bizottság.

„Egyedül a bukott baloldal, a vereségébe beletörődni képtelen Gyurcsány–Bajnai-szövetség az, amely veszélyezteti a választások tisztaságát” – közölte a Fidesz. Úgy látják, „a Portik- és a Szilvásy-ügy lebuktatta a maffiabaloldalt, hogy a hatalomért bármire képes. Az alvilággal is lepaktáltak, hogy a 2010-es választásokat manipulálják: megfigyeltek, hazudtak, lehallgattak, kémkedtek.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.