A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház koraszülötteket ellátó osztályának bezárása nem indokolt – jelentette ki Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár hétfő késő este Miskolcon, miután megbeszélést folytatott az intézményben történt koraszülött-halálesetek miatt. Az államtitkár Orbán Viktor kormányfő utasítására érkezett a miskolci intézménybe, mivel a kórház koraszülöttosztályán néhány nap alatt nyolc, igen kis testtömegű, nem kellően fejlett koraszülött csecsemő életműködését nem sikerült fenntartani.
Az intézmény augusztus 8-án tájékoztatta a történtekről a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervét. Mint az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményében olvasható, a kórház azonnal meghozta a legfontosabb járványügyi intézkedéseket: átszervezték az érintett osztályon az elhelyezést, a higiénés rendszabályok fokozott betartása mellett folyamatos ellenőrzést végeznek, illetve jelentőszolgálatot működtetnek. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkársága szintén vizsgálatot indított az ügyben.
A Kormányzati Információs Központ közleménye szerint a kormányfő Szócska Miklós mellett utasította Török Krisztinát, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatóját és Paller Judit országos tiszti főorvost, hogy haladéktalanul kezdjék meg a helyszínen a vizsgálatot. Orbán emellett a GYEMSZI-t arra utasította, hogy a vizsgálat idejére függessze fel beosztásából a kórház igazgatóját.
Szócska a miskolci megyei kórházban a történtek kapcsán azt jelezte a sajtó képviselőinek, hogy az intézményben életben maradnak azok a betegeket elkülönítő tisztasági, elővigyázatossági intézkedések, amelyeket múlt csütörtökön-pénteken rendelt el az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Országos Tisztifőorvosi Hivatala. Elmondta azt is: az esetleges fertőzésekkel kapcsolatban folyamatban vannak a vizsgálatok, amelyeket mindenre kiterjedő gondos mintavétel alapján kell elvégezni. Ennek célja, hogy megértsék a halmozott esetek összefüggéseit, történéseit, hogy milyen kapcsolatok vannak a halálesetek között.
Az államtitkár közlése szerint több hipotézis van, aggodalomra ad okot a halmozódás, de meg kell vizsgálni, van-e közöttük összefüggés. Hozzátette: igazságügyi patológiai vizsgálatra kerül sor, emellett szélesebb értelemben vett szakmai felügyeleti vizsgálatot is elrendeltek, amely kiterjed egyebek között a terhesgondozásra és a szülészeti osztály tevékenységére.
Szócska rámutatott arra is, hogy egy koraszülöttosztályon nehéz életeséllyel született gyermekekkel dolgoznak a szakemberek, de minden ilyen aggodalomra okot adó jelenséget a legalaposabban meg kell vizsgálni. Kitért arra is, hogy mindenképpen szeretnék biztosítani a pártatlanságot, ezért Csiba Gábor főigazgató-főorvost felfüggesztették állásából, és a vizsgálat ideje alatt Nagy Gábor orvos igazgató veszi át a kórház irányítását. Az államtitkár úgy fogalmazott: a kormány arról is gondoskodni fog, hogy a felelősség vizsgálatát ügyészégi szinten is elvégezzék.
A szakpolitikus elmondta, a koraszülöttcentrumot nemrég felújították, 400 milliós beruházást adtak át az elmúlt hónapban. Ez a fejlesztés értelemszerűen növelte a koraszülött gyermekek életesélyeit, de itt is a szakmai és a felülvizsgálati eljárásnak kell tisztázni a helyzetet.
Szócska Miklós arról is beszámolt, hogy a különböző laboratóriumi vizsgálatok körülbelül egy hetet vesznek igénybe, a szélesebb értelemben vett szakmai felülvizsgálatnak pedig két héten belül lesznek meg az első eredményei.
A 30 ágyas osztály egyébként több száz koraszülöttet lát el évente. Ebben az esetben nyolc halálesetről tudni, itt megnézik az osztályok közötti összefüggéseket, s a térségi halálozási statisztikákat is megvizsgálják, amelyet prevenciós munka követhet majd. „A világ nem marad ugyanúgy” – jelentette ki az államtitkár.
Az elmúlt időszak rendkívül meleg időjárása kapcsán azt mondta, a vizsgálat előzetes elemei erre is kiterjedtek, a koraszülöttek korszerű inkubátorban feküdtek, amely számukra minden ideális feltételt biztosított. Szócska úgy fogalmazott: tartózkodó az okok megnevezésével kapcsolatban, ugyanis az eljárásnak minden olyan tételt meg kell vizsgálnia, amely kiválthatta ezt a jelenséget.
Az elhunyt koraszülöttektől vett mintákat az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) Nemzeti Referencia Laboratóriumában jelenleg is vizsgálják. Az OEK és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, valamint a fenntartó GYEMSZI megtette a szükséges lépéseket, óvintézkedéseket, és erről folyamatosan tájékoztatja az egészségügyi államtitkárságot.
Csiba Gábor főigazgató-főorvos azt mondta, ő is kérte volna felfüggesztését a vizsgálat idejére. Kriza Ákos, Miskolc fideszes polgármestere az MTI-nek kifejtette: egy haláleset is tragédia, különösen ha gyermekről van szó. Hozzátette: egy gondoskodó állam segít abban, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban kivizsgálják ezt az ügyet, jó példája ennek az is, hogy az illetékes tárca egészségügyért felelős államtitkára már a helyszínen tájékozódik.
Az MTI információi szerint a Borsod megyei rendőr-főkapitányság is vizsgálatot indított az ügyben. A Boon.hu hírportálnak Nagy Gábor, a kórház igazgatóhelyettese azt nyilatkozta, hogy a vizsgálat végéig nem kívánnak nyilatkozni. A portál információi szerint nyolc koraszülöttből péntekig hatan, majd hétfőig még ketten haltak meg.