A Soros György által szponzorált nemzetközi „mozgalom” tavaly már csaknem félmilliárd forintot költött a magyarországi „civil” baloldal megerősítésére – írja a csütörtökön megjelenő a Heti Válasz. A lap információi szerint a fő kedvezményezett a Társaság a Szabadságjogokért nevű szervezet: romaprogramjának egykori terepmunkása, Juhász Péter, jelenleg az Együtt 2014–PM társelnöke. Bár a nyolcvanas években létrehozott Soros Alapítvány 2007-ben kivonult Magyarországról, a dollármilliárdos üzletember erős bástyákat hagyott hátra. Az Orbán-kormány utcai ellenzékéhez tartozó lobbicsoportok szinte mind csaknem száz százalékban Soros György kitartottjai – írja cikkében a Heti Válasz.
Ezek közé tartozik a harcosan abortuszpárti Patent Egyesület vagy a női jogvédelemben utazó Mona Alapítvány, illetve a Háttér Társaság a Melegekért. Az újság megemlíti a Norvég Civil Támogatási Alap elnevezésű szervezetet is, amely – mint állítják – egy uniós pótkasszaként, kvázi közpénzközvetítőként működik, ahol a támogatások elosztásában szintén kiemelt szerep jut a Soros-stábnak.
A Magyar Nemzet korábban cikksorozatot közölt Soros György hálózatáról. A magyar származású pénzember azután került középpontba, hogy kiderült: a Hallgatói Hálózat (HaHa) és kapcsolati köreihez tartozó más, szélsőséges szervezetek tagjainak egy Soros által támogatott alapítvány adott kiképzést. Mint írtuk, Soros György nem hazánkban állította először csatasorba az egyetemistákat üzleti érdekeinek szolgálatába. A délszláv válságot követően Szerbiában kétmilliárd dollár anyagi támogatást kapott Sorostól a belgrádi egyetemről indult „Otpor” radikális diákszerveződés. Tapasztalataikat a Milosevic-rendszer bukását követően politikai pályán érvényesülő tagok sikeresen exportálták: Grúziában, Ukrajnában, Kirgizisztánban, Fehéroroszországban és Horvátországban is megjelentek a rendszerbuktató csoportosulások. Sikertelenül bár, de ezt a folyamatot vitte volna tovább a Magyarországon létrejött HaHa és a köré csoportosult radikális szervezetek is. Mindezt nemcsak az bizonyítja, hogy az ehhez szükséges anyagi fedezet biztosításában Soros szervezetei is közrejátszottak, hanem hogy az említett külföldi diákszervezetek tagjai több alkalommal is Magyarországon oktatták a hazai aktivistákat.
Soros György azonban a hazai kulturális szférát is igyekezett befolyásolni. A kormányellenes tüntetésekre szakosodott „alternatív színházat” működtető Krétakör Alapítvány a Heti Válasz információi szerint két forrásból 35 millió forintnyi eurót kapott 2012-ben. Az alapítványról egyébként korábban megírtuk, a Fidesz-székházat márciusban megrohamozó, Az alkotmány nem játék elnevezésű csoport hátországaként működött. Erre utalt legalábbis, hogy szimpatizánsaik a Krétakör Alapítvány bankszámlájára utalhatták a csoportnak szánt adományokat.
A hetilap csütörtöki számából az is kiderül, Soros pénzén működik a hazai közvéleményt befolyásoló több sajtóorgánum, például az Átlátszó.hu „oknyomozó portál” is, a Roma Sajtóközpont pedig százezer eurós támogatást kapott.
MSZP-s politikusok, párthivatalnokok adnak szerkesztési utasításokat az Egyenlítő.blog.hu-nak – állítja az Index. Az elvileg független, a gyakorlatban baloldali blog levelezését az Átlátszó Oktatás juttatta el az Index szerkesztőségének. A blog levelezése a portál szerint cikkük megjelenését megelőzően bárki számára elérhető volt. A levelezőlistán Török Zsolt MSZP-szóvivő például Kocsis Máté fideszes kommunikációs igazgató bírálatára, valamint a rezsicsökkentési kampány ellentmondásainak feltárására tesz javaslatot. De a szocialistákkal együttműködési tárgyalásokat folytató Bajnai Gordon vezette Együtt–PM-szövetség bírálatára is buzdít az egyik politikus. Oroszvári Péter, az MSZP ifjúsági tagozatának elnökhelyettese szerkesztési utasításai arról szólnak, hogy „Bajnai: Együtt?” címmel készüljenek írások, amelyeknek lehet kritikus, őszinte, demagóg és pozitív tartalma is. (H. Cs.)
A Magyar Nemzet áprilisban számolt be arról, hogy több mint kétszázmillió forint adományt kapott 2011–2012-ben a Haza és Haladás Alapítvány. Bajnai Gordonékat Amerikából támogatták a legbőkezűbben, a Soros Györgyhöz köthető Center for American Progress az adományok több mint felét adta. A bőkezű adakozók közé tartozott Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter is.
A lap leleplező cikkében nyilvánosságra került „amerikai segítséget” a szervezet korábban a Klubrádiónak adott nyilatkozatában elismerte, ugyanakkor megszólaló aktivistájuk akkor azt hangsúlyozta: a segítség elfogadása ellenére szó sincs politikai befolyásról. Ennek ellenére a Hír Televízió Célpont címmű műsora kiderítette, hogy a szélsőbalos gondolkodó radikális módszereit alkalmazó amerikai szakemberek által felkészített aktivisták igenis politikai megállapodás végett ültek asztalhoz a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014-gyel.