Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár szerdán a közrádióban azt közölte, béremelésben részesülnek majd a háziorvosok, a házi gyermekorvosok és az alapellátásban dolgozó fogorvosok. Annak érdekében, hogy a védőnők mindenképpen kapjanak béremelést, külön jogszabályt alkotott az államtitkárság – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy az alapellátásban dolgozó háziorvosoknál valószínűleg a finanszírozást fogják megemelni, amiből bért tud majd fizetni az orvos. A kifizetések technikájáról azonban még egyeztetnek.
Szócska Miklós emlékeztetett arra, hogy szeptemberben mintegy 95 ezer egészségügyi dolgozó kapta meg januárig visszamenőlegesen a béremelését. Ez nagyjából 30 milliárd forintot tesz ki.
Úgy vélte, hogy – mint eddig – a további béremelésnek is meglesz a fedezete. A jövedéki és a népegészségügyi adókból befolyó összegből teremtik elő a bérfejlesztéshez szükséges forrást. A béremelésnek és a szakorvosok által igénybe vehető különböző ösztöndíjaknak köszönhetően jelentősen csökkent az orvosok kivándorlása – mondta Szócska Miklós.
Az egészségügyért felelős államtitkár bízik abban, hogy az ágazatban dolgozók látják, a kormány prioritásként kezeli az egészségügyet, és „régi adósságot” törlesztett a béremelésekkel.
Mint az MNO megírta, már az augusztusi fizetéssel, vagyis szeptember elején megkaphatják az egészségügyben dolgozók a számukra korábban megígért és törvényben elfogadott béremelést. Ez komoly választ jelent a kormányzat részéről arra a problémára, amiről Svébis Mihály, a Magyar Kórházszövetség leendő elnöke beszélt kedden: forráshiány, igazságtalanság, ingadozó finanszírozás és a szakemberek anyagi nehézségei jellemzik a magyar egészségügyet.
• A rezidensek háborút hirdettek a hálapénz ellen
• Szócska még nem végzett a tabumentesítéssel
• Perverz motivációs eszközök az egészségügyben?
• Kiskirályok és csicskák az ágazatban
• Egészségügy: csak kiválasztottaknak?
• Ez a rendszer is megbukik egyszer