Heller Ágnes nem tűri, hogy félreértsék

A kontextust okolja Heller Ágnes azért, hogy értelmezik a svéd tévé filmjében hallható botrányos mondatait.

MNO
2013. 10. 31. 20:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először járt a Hír TV stúdiójában csütörtök este Heller Ágnes balliberális filozófus, akit egy, a svéd köztévében vetített filmbéli nyilatkozata miatt vett elő a hazai sajtó. A legbotrányosabb részek Hír TV-s bejátszását Heller azonnal és hevesen utasította vissza, mondván, nem akarja megtekinteni, mert sosem tekinti meg azt a felvételt, amiben ő nyilatkozik.

– Kiválasztják azt a részt, ami az önök propagandájának megfelel – fordult a tévés szerkesztőhöz a filozófus. A végül valahogy csak bejátszott részben Heller méregnek nevezi a „munka, imádság, nemzet” jelszóhármast, ami kárt tesz a nemzet lelkében.

Hellernek általános problémája, hogy nyilatkozatait rendszeresen manipulatív kontextusban jelenítik meg. Fontosnak tartotta ennél a pontnál például azt megjegyezni, hogy „a Fidesz nem rasszista, nem antiszemita párt” – de a filmbéli kijelentések ezzel való összevetését visszautasította, mondván, nem ismeri a kontextust, ő csak a saját véleményéért felelős.

A filozófus visszautasította, hogy a filmben vagy bármikor olyat állított volna: Magyarországon a romák, a zsidók és a homoszexuálisok elleni közbeszéd megerősödött. Arra a kérdésre, hogy van-e antiszemitizmus Magyarországon, úgy felelt: igen, mindenhol van, de hazánk specialitása az, hogy antiszemita kijelentések elhangzanak a parlamentben.

Az „egyre tűrhetetlenebb méreteket öltő” magyarországi „nacionalizmust” bemutató svéd filmet éppen október 23-án tűzte műsorára kulturális háttérműsorában a skandináv ország köztévéje, az SVT. A félórás műsort egészen rémisztő hangulat lengi be: még a budapesti utcákon siető magyarokat mutató vágóképek alá is olyan sejtelmes zenét kevertek, mintha bármelyik kuka mögül előugorhatna maga a veszedelmes Orbán Viktor. A filmbéli Magyarországon tombol az antiszemitizmus, a Jobbik képében pedig egy fasiszta párt került a parlamentbe, amely „lelkesen támogatja a kormány tevékenységét”. Részeg, kopasz, karlendítő illetőkkel illusztrálják a magyar ifjúságot.

 

Hazánk reménybeli megmentői között olyan illusztris társaság tűnik fel, mint a TASZ, a szobordöntő Dopeman, Alföldi Róbert és maga Heller Ágnes.

Heller Ágnes szerint nem tartalmazott tévedéseket a hazánkat lejárató svéd dokumentumfilmben tett nyilatkozata (ami egyébként nem érdekli, így nem is nézte meg), amelyben többek között arról beszélt, hogy a zsidók, a romák és a homoszexuálisok iránt megnyilvánuló egyre gyűlölködőbb hangulat leplezetlenül tetten érhető a magyar parlamentben is, ami példa nélküli Európában. Heller a svéd filmben arról is beszélt, hogy szerinte az államot egy barátokból álló maffia irányítja és a kormány fundamentalista nacionalista retorikát folytat.

 

A magyar kormány hiába követelt és várt, mind ez idáig nem kapott bocsánatkérést a svéd köztévétől, ehelyett inkább hallgatásba burkolóznak Stockholmban. A film készítője a Magyar Nemzetnek sem volt hajlandó megnevezni, kik segítettek neki a műsor létrehozásában.

 

Közben a svéd lejáratófilmben szereplő kapuváriak is tiltakoznak, és visszautasítják a szélsőséges billogot.

Arra a kérdésre is kétfenekűen válaszolt, hogy észlelte-e, más, nyugat-európai országokban 15-20 százalékos szélsőjobboldali pártok vannak. „Nem tudom” – kezdte a választ, megismételve, hogy mindenütt van szélsőjobb, de Gyöngyösi Márton mondatait máshol nem lehet elmondani. (Ismert, a Jobbik parlamenti képviselőjének európai szintű botrány okozó kijelentését a kormány, a pártok és a civil világ egyaránt elutasította.)

Heller ezután olyan, számára fontos témákra tért át, mint a magyarországi sajtószabadság szűkülése, illetve hogy hungarikum, hogy „három gyerekkori barát” tölti be a három legfőbb közjogi méltóságot. Közbevetőleg elmondta: „Bajnai Gordonban bizalmam van, rokonszenves, tisztességes ember, kitűnő miniszterelnök volt”, Áder János viszont zokszó nélkül szolgálja ki a kormány érdekeit. Persze „ha nem így lenne”, folytatta, akkor is hungarikum az Áder, Kövér, Orbán trió.

Ezek után azt szögezte le, hogy „tökéletesen nem igaz”, hogy ő csak ezt a kormányt támadja, az előzőekkel pedig mindenben egyetértett.

A stúdióban szembesítették korábbi brüsszeli kijelentéseivel is, melyek szerint 2006 őszén Budapesten senkire nem lőttek. Így válaszolt: – Gyűlölöm az erőszakot, sajnálom, akinek kilőtték a szemét. Véletlenül borzalmas dolgok történtek. Ha elgázolnak valakit kocsival, az is borzalmas. Senkit nem lőttek le, senkit nem kínoztak – fogalmazott, hozzátéve, a rendőri túlkapásokat azért nem akarja megvédeni.

Élesen kritizálta aztán és „színtiszta, minden alapot nélkülöző demagógiának” nevezte Orbán Viktor azon október 23-ai kijelentését, miszerint ha most a 2006-ban regnáló kormány lenne hatalmon, megint az emberekre lőnének, jó esetben gumilövedékkel. És ha már itt tartott, kategorikusan kijelentette, hogy a Fidesz leninista párt, ahol demokratikus centralizmus van. Kapcsolódva ehhez elmondta, Kádár János és Sztálin gyilkos volt, hozzájuk nem hasonlítaná Orbánt, megjegyezve, hogy ő nem is hivatkozott Leninre. „Nem lehet félreértelmezni azt, amit mondok” – követelte a stúdióban Heller Ágnes, aki a bajai videóról is elmondta a véleményét: az a magyar politika bűnjele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.